up
ara
‹ Sırça Köşk - Bütün Yapıtları

Sırça Köşk - Bütün Yapıtları Kitap İncelemeleri

Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Sabahattin Ali'nin okuduğum 4.eseri içerisinde 13 öykü ve 4 masal barındırıyor. Diğer eserlerinde ki gibi burada da karakterler birbirine yakın. Bazen yoksulluk, bazen hapishane, fark edilmeyen insanlar, haksızlık, parasızlık ne ararsan var...

Anlattığı her öykü ve masalda, inceden dokundurmuş. Çıkarımlarda bulunmuş. Hayat derslerini öyküleştirerek masal tadında okuyucuya sunmuş. Ama kim ne kadar neyi alır tartışılır tabii. Beğendiğim birkaç cümleyi sizinle paylaşayım;

"Düşünün, bir insanın celladına gülümsemesi, kendi yumuşaklığı ile onu yumuşatabileceğini sanması kadar gülünç, adi şey olur mu?"

"Bu dünyada çobansız da, köpeksiz de yaşanabilirmiş. Ama bunu anlamak için her defasında bu kadar kanlı kurbanlar verecek olursak pek çabuk neslimiz kurur. Bari siz gözünüzü açın da, ileride başınıza yeniden itler, hele kendilerini kurt sanan palavracı itler musallat olursa, sürüyü canavarlara paralatmadan onları defetmeyye bakın!"

Herkese keyifli okumalar dilerim.
6 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Öykü kitaplarından yine en güzeli olan Sırça Köşk ile geldim bu defa.Sabahattin Ali ve kitaplarini artık bilmeyen yoktur sanırım.Henüz okumayanlar varsa geç kalmadan okunsun ,yani okuyunuz efendim rica ederim.

Sırça Köşk içerisinde aklınızdan çıkmayacak anlatimlar var.Içlerinde öyleleri vardi ki ömrüm boyuna unutmayacağım oykulerdi.
Özellikle ____Portakal,Cankurtaran,Böbrek, Çirkince,Beyaz Bir Gemi ve kitaba ismini veren Sırça Köşk 'u fazlasıyla beğendim.Okudugum akşam bende başkalarına anlatmaya başladım.
Tamamı 141 sayfadan oluşan içerisinde 13 öykü 4 masal bulunan bu kitabi okuduktan sonra eminim siz de tavsiye edeceksiniz.Şimdiden keyifli okumalariniz olsun.
3 beğen · 0 yorum
Bahri Aydeniz

Bahri Aydeniz

@bahriaydeniz

Sırça Köşk - Sabahattin Ali
#kitapinceleme #sırçaköşk #SabahattinAli

Sırça Köşk - Sabahattin Ali
Yapı Kredi Yayınları - 122 sayfa

12 öykü ve 4 masaldan oluşan eser kitap okumak isteyen ama çabuk yorulan ya da uzun soluklu okuyamayan arkadaşlar için büyük bir şans durumunda.

#kitapyorum

Aslında yazar Sabahattin Ali olunca yazacak pek fazla şey yok ama kitapta kendisini hissettirmeyi başarmış yine. Dili diğer eserlerinden biraz daha yalın olmasına karşın gerek anlatımı gerek benzetmeleri bu durumdan etkilenmemiş yine her zamanki gibi insanı hayal etmeye yönlendiriyor.

Kitap her ne kadar öykü ve masallardan oluşuyor olsa da buna rağmen genel olarak hikayelerin ortak noktası bozulan toplumsal değer anlayışın bozulması diyebiliriz. Esere adını veren Sırça Köşk masalı bana göre en iyi bölüm diyebilirim. Masalda günümüze çok benzer kurum ve kişilere rastlayabilirsiniz...

Şimdiden herkese iyi okumalar ??
3 beğen · 0 yorum
Ayşenur kemaneci

Ayşenur kemaneci

@aysenurkemaneci92

Bahtiyar köpek
Sabahattin Ali de stefan zweig gibi çok kalemi neşeli bir yazar değil. Bu kitabında "bahtiyar köpek" adlı hikayesinde nedenini ifade etmiş.
Kitap kısa hikayelerden oluşuyor ilk hikayelerde sonradan bağlayacak diye ilerledim, bağlamayacağını farkettiğimde hikayeleri daha iyi anladım. Hepsi birbirinden güzel, Anadolu'nun gerçeklerini insanın doğasını anlatan hikayeler. Yazar kendine ait özellikleri bilgileri kitabındaki karakterlere aktarmayı da seviyor anladığım kadarıyla.
Neyse çok uzatmayim. Kitap güzel. İçerik karamsar da olsa güzel.Umarım Sabahattin Ali'nin de temenni ettiği gibi yurdumun insanı da güzel refah günler görür ??
4 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

1947 yılında yayımlanan öykü kitabı Sırça Köşk, zamana direnen bir kale gibi. Okurken sanki günümüzü anlatıyor, yıllar önce yazılmışlığına bakmayarak gözümüze sokuyor her şeyi. Bu denli güçlü bir kalem Sabahattin Ali.

13 öykü ve 4 masaldan oluşuyor kitap. Her biri paylaşılmaya değer ama buralar yetmez anlatmaya. Yurdum insanın kederli yönlerini anlatırken bir taraftan da içine işliyor insanın.
Şiddetle tavsiye ediyorum Sırça Köşk'ü ve diğer tüm Sabahattin Ali eserlerini. Saygım ve sevgim sonsuz.
3 beğen · 0 yorum
Sevda Sen

Sevda Sen

@sevdasen

Kısa öykülerden oluşan kitaplardan çok roman severim aslında ama bu kitabı Değirmenden daha çok sevdim. Sonuçta Sabahattin Ali eseri. Güzel kısa hikayeleri vardı ve 4 masal, kitap okumak isteyipte uzun romana dalıcak vaktiniz yoksa böyle kısa bişeyler okumak istediğinizde yanınızda taşıyabiliceğiniz güzel bir kitap olucaktır.
1 beğen · 0 yorum
tersokur

tersokur

@tersokur

Öykülere karşı önyargısı olan her bir okuyucunun önyargılarını Sırça Köşk ile kırması mümkün. Benim kısa öykülere karşı bir zaafım olmadığı gibi Sabahattin Ali ile ilgi duymaya başladım. Bir önyargı değildi de kısa olmaları sanırım benim için biraz tereddüt yaratıyor. Şuan ise öykülerinin tadı damağımda kaldı diye düşünüyorum.

Dili ve kalemi yine bir Sabahattin Ali klasiği, yine akıcı ve anlaşılır. Özellikle o eski kelime diyeceğim -ama benim için o kelimeler özeldir- sıralandığı cümleler muazzam. Masallar diye ayrılan bölümde, Koyun Masalı ve Sırça Köşk ise favorilerim oldular.
2 beğen · 0 yorum
SODOMCU BABA

SODOMCU BABA

@demindensimdiyegeldim

Okunası
Sabahattin ali bu öykü kitabında aslında 70 yılda toplumsal anlamda çokta bir ilerleme katetmediğimizi göstermesi bakımından önemli bir kitap. Sırça köşk adlı öyküsü tam bir politik manifesto halkın aslında elleriyle nasıl bir tiranlık oluşturduğunu anlatan bir öykü.düğer öykülerdeki temalarda günümüz toplumsal yozlaşmanın her türünün 1940lar Türkiye'sinde de aynen var olduğunu ortaya koyması bakımından önemli.
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Devlerin Ölümü'nde muktedirler de bunu okusa biraz ders alsa diye ümitleniyorum
"Kürk Mantolu Madonna" isimli kitabı bugün bile en çok satanlar listesinden düşmeyen büyük edebiyatçımız Sabahattin Ali'nin düşünce ve duygu yapısını en iyi yansıtan öyküleri kanaatimce Sırça Köşk adlı bu eserinde toplanmış.

13 kısa öykü ve 4 hiciv dolu masaldan oluşan bu kitabın sayfalarını çevirdikçe, insanoğlunun zamandan ve mekandan bağımsız "öz"üne şahit oluyorsunuz. O kadar acımasız bir gerçekçilikle yazılmış ki, her bir satır, her bir sayfa suratınıza aşkedilmiş bir tokada dönüşüyor. Cankurtaran adlı öyküde, iyi olmaya çalışan bireyi toplumun nasıl sindirdiğine, çaresizliğin nasıl insanı kıvrandırdığına herşeye rağmen şaşıp kalıyor, Devlerin Ölümü'nde muktedirler de bunu okusa biraz ders alsa diye ümitleniyor, Beyaz Bir Gemi isimli hikayede okumuş eğitimli kesimin basit kıskançlıklarıyla saç baş yoluyorsunuz.... Yazarın "hep acı şeyler yazıyor olmasından" şikayetçi arkadaşlarına yanıt olarak yazdığı Bahtiyar Köpek'te bile insanoğlunun bencilliği ve toplumun reva gördüğü haksızlık karşısında ufalıp kalıyorsunuz.

Bu öykü ve masalları okurken bile, insan karanlık buhranlara gömülüyor, kimbilir yazarken nasıl bir ruh haline bürünüyordur?.... Ne acı verici bir ömür geçmiştir an be an bu tezatları, bu haksızlıkları, bu kötülükleri farkeden hassas bir ruh haliyle yaşayarak..... ve kalleşçe ve kahpece, her gün gözlemlediği o kötülüklerce öldürülerek sonlanan bir yaşam...

Evet, Sırça Köşk pembe gözlüklerle dünyaya baktırtan bir eser kesinlikle değil... Kemiklerinize işleyen soğuk, acımasız ama çok da gerçek bir dünyanın penceresi... Ama şu sıralar kendimize gelmemiz lazım, avunmamız değil.. Ve soğuk gerçekler kadar insanı kendine getiren hiçbir şey yok... O yüzden mutlaka okuyun bu öykü ve masalları derim, hem de hiç zaman geçirmeden....
4 beğen · 0 yorum
Pelinella

Pelinella

@pelinella

Öykülerinden çok kitabın sonundaki masalları çok sevdim. "Bir Aşk Masalı" "Koyun Masalı" ve tabi ki kitaba ismini veren "Sırça Köşk" masallarını çok sevdim. Her öyküden ve masaldan çıkarabileceğiniz farklı dersler var ki masallarda bu dersler bariz bir şekilde belirtilmiş. Sabahattin Ali okuyanlar zaten bilir anlatımının ne kadar güzel olduğunu tarif etmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Okuyun , okutturun.
2 beğen · 0 yorum
Sinan Ateş

Sinan Ateş

@sinnates

her bir öyküsünde, masalında ders niteliğinde bilgiler var o zamanın şartlarını çok ince bir şekilde sayfalara aktarmış okumanız gereken bir eser :)
2 beğen · 0 yorum
ÇölKelebeği

ÇölKelebeği

@colkelebegi

Sabahattin Alim...
Bu okuduğum dördüncü kitabı.
Kürk Mantolu Madonna,Kuyucaklı Yusuf,Değirmen ve Sırça Köşk ....
Kitapların hepsi birbiriyle kıyaslanamayacak kadar güzel.Bıraktığı tat,verdiği keyif çok ayrı.
Sırça Köşk 13 öykü ve 4 masaldan oluşuyor.Kitap kısa olmasına rağmen içindeki anlam derinliğinden dolayı bir çırpıda bitivermiyor. Her öyküden sonra durup onu sindirmeyi , anlamayı istiyor insan.
Bence Sabahattin Alinin kitaplarında neredeyse hiç mi hiç hata yok.
Dil eski Türkçe olduğu için okurken direk anlaşılması kolay olmuyor fakat cümle bütünlüğünden ne demek istediğini tahmin edebiliyorsunuz.
Sabahattin Ali okuyanlar zaten gözü kapalı bu kitabını da okur.
Hiç okumamış olanlara tavsiyem; bir an önce başlayın ;)
5 beğen · 0 yorum
Barış Öztürk

Barış Öztürk

@barisozturk17

Sabahattin Ali'nin günümüzde bile geçerliliğini koruyan muhteşem öyküleri.
1 beğen · 0 yorum
miraç dindar

miraç dindar

@miracdindar

Yavaş ilerledi ama içinde güzel derin anlamlar olan hikayelerde var. İnsanın haksızlığa uğramasından çok bahsedilmiş kitapta sanırım biraz da devlete gönderme yapmış yazdığı hikayelerle. Sabahattin Ali tarifi imkansız bir yazar!
2 beğen · 0 yorum
Lotus

Lotus

@lotus

Sabahattin Ali'nin kalemini ilk "kürk mantolu Madonna" ile tanıdım. Evet popüler bir kitaptı ve bunda Raif beyin büyük katkısı var sanırım ;) ama bana göre klasik bir Yeşilçam konusuydu . Bu durum tabi bende beğenmeme hissi vermedi aksine daha çok sevdim ve Sabahattin Ali'nin tüm kitaplarını okuma kararı aldım... Bu kararımda yanılmadığımı Sırça Köşk ile daha iyi anladım.

Ben genelde roman ve hikaye türü kitapları okurken içindeki olaydan çok anlatım tarzı söyleyiş ve edebi yönden incelerim. Ve çok çok geç kaldığım bu yazarın kalemi sağlam, edebiyata tümüyle hakim. Bazı cümlelerini dönüp tekrar okuduğum oluyor... Bu hikaye kitabında da konu olarak çok basit hatta günlük olayları bile hikaye edebilmiş ama anlatım ile farkını ortaya koymuş ;) en çok güldüğüm ressamların yarışı idi :) ve en çok "Çirkince" - "Şirince" etkiledi. Kitabın ismi Şirince verilip gizemliliği daha arttırmak olur diye düşünürken son hikaye ile fikrim değişti ee yazarlar ne düşünürse kendi kitabı için daha iyisini düşünürmüş. Cidden sırça köşk masalı okumaya ve okutulmaya değer bir olay.

Bu arada Sebahattin Ali'nin öldürülmeden önce son yayınlanan ve akabinde toplatılan kitabı Sırça köşk olduğunu öğrendim. :(
4 beğen · 0 yorum
/ 3