up
ara

Kadınlar

Kadınlar Konusu ve Özeti

Kadınlar
Kadınlar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Parantez Yayınları
ISBN: 9789758441792
Sayfa: 320 sayfa
Bukowski'nin en çok okunan, üzerinde en çok konuşulan, tartışılan romanı.Kadınlar, Bukowski'nin en çok okunan, üzerinde en çok konuşulan, tartışılan romanı. Hayatında önemli yer etmiş, aşık olduğu, peşlerinden koştuğu, birlikte yaşadığı kadınları anlattığı romanı.Kadınlar, Bukowski'nin kadınlarla ilişkilerini ve cinsel hayatını olabildiğince açıklıkla anlattığı en önemli romanı olarak da kabul ediliyor. Rahat ve serbest bir anlatımı tercih etmesiyle dikkati çekmiş Bukowski, kısa kısa bölümlerden oluşturduğu ve bol diyalogla kurduğu bu romanında Hemingway ve Fante ile kıyaslanıp onlar kadar başarılı ve özgün bulunmuş. Yaşam öyküsünün yazarı Howard Sounes şöyle yazıyor; "Bukowski'nin eski kız arkadaşlarından pek çoğu, kendilerini kitaplarına malzeme yaptığından habersizdi. Seks hayatlarını bütün açıklığıyla anlatırken onların iznini almadığı da ortadaydı. Kadınlar nihayet 1978 Aralık'ında yayınlandığında Linda Lee Beighle ile evlenmeden önce yaşamını paylaştığı kadınlar hayli rahatsız oldu. Kadınlar'ın, yazarın diğer kitaplarından fazla satması bu rahatsızlığı daha da artıracaktı." Kadınlar, iyi, rahat anlatımı ve konusunun ilginçliği yanında taşıdığı mizah unsurlarıyla da dikkati çeker. Kahramanı Henry Chinaski'yi ve onun kadınlarla ilişkilerini neredeyse okuyucuya kahkaha attıracak kadar tatlı bir dille ama eleştiri oklarını eksiltmeden anlatır. Sık sık kendini eleştirmeyi de ihmal etmez. Kadınlar, Avi Pardo'nun türkçesiyle tekrar okuyucularıyla buluşuyor.
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

Okudukça, kendimi bile tanımadığımı fark ettim...
Erkek yazarların kaleminden,kadın betimlerini okumayı seviyorum.

Charles Bukowski ve en çok tartışılan romanı “Kadınlar” 3 Şubat 2008 tarihinde devretmişim.

Bukowski’ ye çok kızacağımı düşünmüştüm, kitabı okumadan önce, fakat hiç öyle olmamıştı...Kendimi bile tanımadığımı fark etmiştim, okumalarım sırasında.
O kadar iyi tanımış ki bizi Bukowski, bu fırsatı eline vermişiz...

Unutamadığım romanlardan birisidir KADINLAR ve çok samimi olduğum kız arkadaşlarıma paylaştığım bazı ayrıntılar vardır...Güldüm.

Yapaylıktan uzak, beğendirmek için değil, olduğu gibi, tüm gerçekleri, mükemmel basitlikle yazmış Bukowski. Kendimize bile itiraf edemediğimiz gerçekleri kaleme almış, içinden geldiği gibi... Ben Bukowski'yi çok samimi bulduğum için, okumayı seviyorum.

Kitapta o kadar güzel cümleler var ki, bazılarını burada da paylaşabilirim;

“….. bir adamın yeteneğini pohpohlamak, bütün yalanların en bağışlanmazıydı; çünkü bu onu yüreklendirmek demektir, gerçek yetenekten yoksun birini yüreklendirip, hayatını harcamasını telkin etmektir. Çok insan yapar bunu dostlar ve arkadaşlar özellikle.”

“ İnsanlar mektuplarında hayatlarında olduğundan çok daha iyiydiler genellikle. Şairlere benziyorlardı bu anlamda.”

“ Birimizin başına gelenin çoğumuzun başına gelebileceğini biliyordu. Hayatımız o kadar da farklı değil – farklı olduğunu düşünmekten hoşlansak bile….”

“ İyiydi yaşlı olmak, kim ne derse desin.Bir tür berraklığa ulaşabilmek için bir yazarın en az elli yaşına gelme gerekliliğini son derece mantıklıydı. Ne kadar çok nehir aşarsan o kadar çok şey öğrenirdin nehir hakkında - deli gibi akan suya ya da gizli taşlara yenik düşmediğini varsayarak. Azgın akar bazen o nehirler”

“ İçmemin sorunu bu diye geçirdim içimden kendime bir içki koyarken. Kötü bir şey olduğunda unutmak için içiyordum; iyi bir şey olduğunda kutlamak için içiyordum; hiçbir şey olmazsa bir şeyler olsun diye içiyordum.”

“ Tuhaf şey acı. Kuşu avlayan kedi, trafik kazası, yangın….. Acı gelir, GÜM ve ortadadır, üzerine oturur. Gerçektir. Ve başkalarına bir ahmak gibi görünürsünüz. Birden bire aklınızı yitirmişsiniz gibi. Neler hissettiğinizi anlayan, nasıl yardım edebileceğini bilen birini bulmaktır tek ilaç.”

Hamiş: Avi Pardo mükemmel tercümesini dile getirmeden geçmek istemiyorum...

24 Aralık 2015
Bursa
ataç ikon Kadınlar
kitaba 9 verdi
11 yorum
Promiyer (@pronuyer)
Daha öncede dedim bu tipsiz adam için eallah onun belayı vere. Zamanında kız arkadaşı olmamış olanları da hep kıskanmıştır. O yüzden hep böyle :D
24.12.15 beğen 1 cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Zaman içinde, insanın aklı, tipinden öne geliyor...
24.12.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Gül Hanım bu nedir böyle yahu?!..Tipsiz Yazar Bukowski'yi yere göğe sığdıramamışsınız.Ne tuhaf şey! Kimi çok seviyor Bukowski'yi kimi de nefret ediyor.Yoo,ben de Yazarımızın hayranlarındanım.Daha bu kuşluk vakti @erguvan arkadaşımızın aynı kitaba ait yazmış olduğu inceleme yazısını eleştirmiştim de...Hayret! Bu kadar değişik duygular salt bu yazar için çok belirgin hâlde.Buna şaşıyorum.
24.12.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
@bku 'Tipsiz Herif'in yakın arkadaşı mıydın,nedir alıp-veremediğin Bukowski'yle?
24.12.15 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Bezelyeler farkı... Misal, bir tabakta, bezelyeler olsaydık her birimiz, hayat ne kadar sıkıcı olurdu! Oysa böyle, rengârenk olmak, bence çok çok güzel...Önemli olan birbirimizin fikirlerine saygı duyabilmektir...
24.12.15 beğen 1 cevap
Promiyer (@pronuyer)
@semih-oktay Abi ben Bukowski hayranıyım sadece ironi yapıyorum :) Bukowski'nin yeri bende ayrıdır.
24.12.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Nereden nereye geldik! @gul-ayan size hak veriyorum "(...) birbirimizin fikirlerine saygı" konusunda... İtirazım yok zaten.Kendi kuşağının yazarları da yazar saymamışlar Bukowski'yi.Türkçemize çevrilmiş altı-yedi kitabı var Bukowski'nin.Bu kadar kitabı olması bile Bukowski'yi "yazar" yapar.Üstelik seveni de olacak,sevmeyeni de.
24.12.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
@bku anlamıştım elbette Bukowski'yi sevdiğini.Sorduğum sorunun sonuna "gülücük" işareti yapmayı unutmuşum sadece!
24.12.15 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
:)
24.12.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
:)
25.12.15 beğen cevap
Canan

Canan

@cnnhni

Ôyle dümdük bir yazi...😊
Kitabi okumaya başladiğim an,aklima eskiden bir telefon operatorùnun reklaminda ki çocuklarin arasindaki diyalog geldi😊Kitapla uzaktan yakindan alakasi yok tabi ,fakat diyalogun o dümdügün sôzünun tam manasiyla ifade bulmus sekli bu kitap..Öyle dümdük anlatmis ,kivirmadan,süslu kelimelerin arkasina saklanmadan,okuyucu hakkimda ne düşunur düşunmeden...
Yazarlarin,özel hayatlari okuyucunun her daim ilgisini çekmistir. Hayal dünyalarinin genişliğinden mi ôzel hayatlari da renkli,yoksa ôzel hayatlarinin renkliliğinden mi hayal dunyalari genişliyor bilmem ama,yazdiklari kadar,ozel hayatiyla da dikkat çeken bir yazardir Bukowski.Yasadiği asi,alkolik,kendine has hayat tarzi kitaplarinda çok kez konu oluyor..

At yarişlari barlar,sigara ,alkol(ki bu konuda bir reportajinda Bukowski her yaratici işimi alkoluyken yaparim buna kadinlar da dahil diyor)yazi ve kadinlar..
Içip,içip siir yazdiğini,hatta sürekli sarhos şekilde gezdiğine ,bir süru kadinla beraber olduğuna ,hatta tam dört kez aşik olduğuna bile sahit oldum okurken..Daha nelere sahit oldugumu anlatmayacagim,merak edenler kitabi okusun😊
Kitabin sonunda acaba yazar ne demek istedi asla demeyeceksiniz😊
ataç ikon Kadınlar
kitaba 10 verdi
9 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Bukowski'nin KADINLAR başlıklı bu kitabını okumadım. Okumaya da niyetim yoktu... Hele yazmış olduğun şu inceleme yazısından sonra hiç okumam kitabı.
29.04.19 beğen 1 cevap
tutimucizeguyem (@elas)
Her işini alkollüyken yapıyor ve başarılı olduğunu velev ki iddia ediyorsa alkolün tesirindendir😁
29.04.19 beğen 1 cevap
Cihan Yıldız

Cihan Yıldız

@cihanyildiz

Okuyucusuna koleksiyonunu sunmuş Bukowski. Kadınlarım demiş koleksiyonunun adina da.. Her parçayı anlatmış en ince hatlarina kadar...

Bukowski'nin samimi bir dili var, cümleleri basit ama özellikle diyaloglarda bir arkaplan var. Kadinlar hakkindaki tecrübelerini diyolaglarin ardına saklamış sanki, ya da bana öyle geldi, bilemiyorum. Bu kitabin çok beğenilip ya da nefret edilişinin kilit noktasinin tam olarak burası olduğunu düşünüyorum. Yazarin kadinlar konusundaki tecrübesi göz ardı edilirse kurgu porno filminden farksız gelebilir.

203. sayfadaki şu diyalog çok hoşuma gitti. Kitabin temelini bu düşünce oluşturuyor sanki;

-"Kadinlar hakkında ne düşünüyorsun?"
-"Düşünür değilim ben. Her kadın farklı. Temel olarak en iyi ile en kötünün karışımı gibi görünüyorlar bana. Hem büyüleyici hem de korkunç. İyi ki varlar ama."

Okuduğum en samimi kitap oldu Kadinlar. Sürükleyici olmasa da okutuyor kendini. Sanirim bu, Bukowski kitaplarının ortak özelliği. Bu tarzı sevenlere tavsiye ederim, herkese değil..
ataç ikon Kadınlar
kitaba 8 verdi
0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

sevemedim
İlk kez Bukowski okuyorum ama sanırım yanlış kitabından başladım. Küfürle ve argoyla bir sorunum olmamasına ve yeraltı edebiyatını da sevmeme rağmen okurken yer yer midem bulandı. Sürekli seksten ve farklı kadınlarla ilişkilerinden bahseden, benlik algısı düşük bir adamın cinselliğe olan düşkünlüğü ve tatminsizliği ile dolu bir kitap. Sadece sonlara doğru biraz kendi içine döndüğü ve sorgulamaya başladığı yerler iyi gibiydi. Diğer kitaplarını okumadan karar vermemek lazım tabi ancak bu kitabını sevemedim.
ataç ikon Kadınlar
kitaba 4 verdi
0 yorum
''Orospular hakkında yazmak kolaydır, iyi bir kadın hakkında yazmaksa çok daha zor. ''der Bukowski Kadınlar'da. Düzdüğü kadınları anlatır detaylıca. Basit ve gündelik bi dille yapar bunu. Ama kitapta incelikli cümleler de vardır: ''İnsanlar ölümü beklerken yapacak bir şeyler bulmalı. '' der Yeraltı Edebiyatı'nın babası Bukowski. Çirkin de bi adamdır ayrıca. Evlat olsa sevilmez cinsinden. (Çok töbe allam.)
ataç ikon Kadınlar
kitaba puan vermedi
0 yorum

Kadınlar - S41

"Oturuyorsun, içiyorsun, klasik müzik dinliyorsun ve o allahın cezası Coleman fenerini seyrediyorsun!"
Burcu S. tarafından eklenmiştir.
Ömer DEMİR

Ömer DEMİR

@omerdemir

"Ahlak kuralları kısıtlayıcıdır ama yüzlerce yıllık insan deneyimine dayanmaktadır. Bazı ahlak kuralları insanları fabrikalarda, kiliselerde esir ve devlete bağlı tutmaya yararken bazıları insanların kendilerini iyi hissetmesini sağlar. Zehirli meyvelerle iyi meyvelerin birlikte bulunduğu bir bahçe gibi. Hangisini seçip yiyeceğinizi ve hangisini bırakacağınızı bilmelisiniz."
ataç ikon Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

"Tuhaf şey acı. Kuşu avlayan kedi, trafik kazası, yangın….. Acı gelir, GÜM ve ortadadır, üzerine oturur. Gerçektir. Ve başkalarına bir ahmak gibi görünürsünüz. Birden bire aklınızı yitirmişsiniz gibi. Neler hissettiğinizi anlayan, nasıl yardım edebileceğini bilen birini bulmaktır tek ilaç.”
ataç ikon Kadınlar
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

“ İçmemin sorunu bu diye geçirdim içimden kendime bir içki koyarken. Kötü bir şey olduğunda unutmak için içiyordum; iyi bir şey olduğunda kutlamak için içiyordum; hiçbir şey olmazsa bir şeyler olsun diye içiyordum.” s.184
ataç ikon Kadınlar
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

“….. bir adamın yeteneğini pohpohlamak, bütün yalanların en bağışlanmazıydı; çünkü bu onu yüreklendirmek demektir, gerçek yetenekten yoksun birini yüreklendirip, hayatını harcamasını telkin etmektir. Çok insan yapar bunu dostlar ve arkadaşlar özellikle.” Sayfa 297
ataç ikon Kadınlar
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
FULYA GÜN

FULYA GÜN

@fulyagun

"İlk iki hafta bir şeye benziyor,taraflar daha sonra heyecanlarını yitiriyorlardı.Maskeler düşüyor,gerçek yüzler belirmeye başlıyordu:çatlaklar,geri zekalılar,sapıklar,kinciler,sadistler,katiller.Modern toplum kendi türlerini yaratmıştı ve hepsi birbirlerinde besleniyorlardı.Ölümüne bir düello -lağım çukurunda.İnsan ilişkilerinde umulabilecek en uzun sürenin iki buçuk yıl olduğuna karar vermiştim.Siyam Kralı Mongut'un 9.000 karısı ve cariyesi varmış;Eski Ahit'in Kral Süleyman'ının 700 karısı;Saksonya Kralı Güçlü August'un 356,her gün için bir tane.Rakamlar işi sağlama bağlar."
ataç ikon Kadınlar
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
20
KİTAP
Yeraltı Edebiyatının En Ünlü Yazarı Charles Bukowski'nin En İyi Kitapları
Yeraltı edebiyatının önde gelen isimlerinden Charles Bukowski'nin en iyi kitapları listelenmektedir....
Canan

Canan

@cnnhni

#sirada#amerikanvarii#ayaktakimi# paylaşım fotoğrafı
#sirada#amerikanvarii#ayaktakimi#
Birisi bana ne yaptığımı, neden ve nasıl bir şeyler ürettiğimi sormuştu. Ben de ona denememesini söylemiştim. Bu çok önemlidir, denememek önemlidir. Ne lüks arabalar için, ne ölümsüzlük ne de bir şeyler üretmek için… Sadece beklemelisiniz. Bir şeyler olmazsa bir süre daha beklemelisiniz. Duvardaki bir sinek gibi düşünün. O size yaklaştığı anda öldürürsünüz. Başınızın etrafında dolaştığı anda onu yakalar ve öldürürsünüz. Ya da ondan hoşlanırsanız arkadaşlık kurar ve evinizde kalmasına müsaade edersiniz.”
EK 1: Yazdiklari arasinda, kendinden birseyler bulanlara ithafen.. 23.04.19
ataç ikon Kadınlar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
28 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Günaydın canan @cnnhni oldukça eğlenceli görünüyor 😋😋😁
23.04.19 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
İyi okumalar dilerim ve kitabın edebî yönüne az_biraz dokunup bi_kenara bırakıp kapak resmine değineceğim . Bukowski alanında iyi ve aşırıcı bir yazar ve J.Fante'den aşırı derecede etkilenmiştir. 🙄 bu kadın portresini de birine çok benzetiyorum nedense yanılıyorsam Sn.@semihoktay beğ beni düzeltsin😑🙄🤔
23.04.19 beğen 2 cevap
Gökçe (@kirmizitilkiyollarda)
Bugün seyrettiğim animasyonda da başarmak için eğlenmenin gerektiği anlatılıyordu. Yoğun odakta başarı gelmiyor. Akışa bırakmak en iyisi galiba
23.04.19 beğen 2 cevap
Ahmet Can Uçar

Ahmet Can Uçar

@ahmetcanucar

 paylaşım fotoğrafı
Bu hafta seçtiklerim
ataç ikon Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Karanlık Sokaklar

Karanlık Sokaklar

@karanliksokaklar

Kadınlar, Charles Bukowski paylaşım fotoğrafı
Kadınlar, Charles Bukowski
"Aşık olmamak memnuniyet verici bir şeydi. Aşık insanlar genellikle asabi, tehlikeli olurlar. Perspektif duygularını kaybederler. Mizah duygularını kaybederler. Sinirli, can sıkıcı piskopatlara dönüşürler. Katil bile olurlar."
ataç ikon Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum