up
ara

Benim Üniversitelerim

Benim Üniversitelerim Konusu ve Özeti

Benim Üniversitelerim
Benim Üniversitelerim kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Ergin Altay
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750721977
Sayfa: 176 sayfa
Okuduğum her şey, Hristiyanlık ve yardımseverlik fikirleriyle, insanlara karşı şefkât ve merhamet haykırışlarıyla doluydu. O zamanlar tanıdığım en iyi insanlar, hep bu konular hakkında ateşli konuşmalar yapıyorlardı. Oysa, gerçek hayatta gördüğüm her şey, insanlara şefkât ve merhamet duygusundan hemen hemen yoksundu. Yaşam, sonsuz bir sertlik ve düşmanlık zinciri hâlinde, değersiz şeylere sahip olmak uğruna aralıksız ve kirli bir savaş şeklinde, önümde akıp gidiyordu. Şahsen ben sadece kitaba ihtiyaç duyuyordum. Benim gözümde başka hiçbir şeyin zerre kadar değeri yoktu. Sokağa çıkıp kapının önünde bir saat dursanız, tüm bu arabacıların, kapıcıların, işçilerin, memurların ve tüccarların, ne benim, ne de sevdiğim insanlar gibi yaşamadıklarını, bizim istediğimizi istemediklerini, bizim gittiğimiz yere gitmediklerini rahatlıkla anlayabilirdiniz. Saygı duyduğum ve kendilerine inandığım insanlar ise, bir karınca gibi durup dinlenmeden kendilerine bir yuva kurmak için çalışan çoğunluğun içine, tek başlarına kalmış yabancı ve gereksiz şeylerdi. Bu hayat bana bütünüyle aptalca ve dayanılmaz dercede sıkıcı geliyordu. Sık sık görüyordum ki, insanların merhamet ve sevgisi yanlız lafta kalıyor, uygulama da ise kendileri de farkında olmadan, hayatın genel kurallarına uyuyorlardı. Çok zor bir durumdaydım.: Dünya edebiyatının ünlü yazarlarından Gorki'nin tanıdığı her insanı kendine yeni şeyler öğreten bir üniversite olarak gördüğü ve onlarla paylaştığı anılarını roman diliyle anlattığı eseridir.
Mina

Mina

@minaa

Tutunamayanları okumuş olanlar bilirler bu kitabın Selim için ayrı bir önemi vardı. Bende de tutunamayanları okuduğum dönemde bir merak uyanmıştı. Aslında yazarın kendi hayatını anlattığı"Çocukluğum", "Ekmeğimi Kazanırken" ve "Benim üniversitelerim" üçlemesinin son kitabı. Ben okumaya sondan başlamış oldum.

"Benim Üniversitelerim"
Kitabı okuduktan sonra yazarın neden bu ismi tercih ettiğini anlayabiliyorsunuz. Hayatın onu sürüklediği her noktayı üniversite olarak değerlendirmiş olan yazar, yer yer üzüyor yer yer öfkelendiriyor doğrusu. Sadece içinizin burukluğunu giderebilen bir şey varsa o da yazarın bitmek tükenmek bilmeyen kitap sevgisi. Bunların yanı sıra o dönemlerde Rusya'da yaşanan fikir ayrılıklarına değinirken politik atmosferi de soluma imkanı buluyoruz.

Ancak özellikle üzerinde durmak istediğim bir nokta var. Kitabın sonlarına doğru daha derinden hissettiğimiz, aslında bizim toplumumuzun da çok uzak kalmadığı "cahillik" konusu. Kitapta cahilliğin tüyler ürpertici gerçekliğiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Gözleri kör olan bu cahiller sürüsüne yine de bir umut doğruyu göstermeye çalışıyorsunuz ancak ne çare... Boyun büküp pes etmekten başka bir yol kalmıyor size.

Kitabı bitirdikten ve yazarın hayatı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra neden kendine "Gorki" Rusça'da "acı" anlamına gelen bir takma isim seçtiğini anlayabiliyorsunuz.

Okunması gereken hatta üzerinde düşünülmesi gereken bir kitap kesinlikle herkese tavsiye ederim. İyi okumalar.
ataç ikon Benim Üniversitelerim
kitaba 8 verdi
2 yorum
Semih (@sc)
Güzel inceleme olmuş elinize sağlık,
22.02.18 beğen 1 cevap
Tzn Arc

Tzn Arc

@tznarc

Gorki'nin "İnsanlar Arasında" kitabını bitirdikten sonra, otobiyografik üçlemesinin sonuncusu olan "Benim Üniversitelerim" i okumam gerektiğini hissettim. Çünkü "İnsanlar Arasında" kitabının sonunda Gorki'nin üniversitede okumak için üniversiteler şehri olan Kazan'a doğru yola çıktığını okuyorsunuz ve tabi ki de merak içinde kalıyorsunuz. Kitabı okumadan önce Gorki'nin gerçekten üniversiteye gidip kendini geliştireceğini zannediyordum ama kitabı okurken anladım ki,Gorki, yaşadığı her ortamı, çalıştığı birbirinden farklı çok sayıda iş ortamını ve tanıştığı her insanı bir okul olarak değerlendirmiş. Hem yapılan işi, çevreyi gözlemlemiş öğrenmiş hem de tanıdığı kişilerin hayat hikâyelerini dinleyerek ve gözlemleyerek onlardan kendisine yeni dersler çıkarmış. Bir taraftan hayatı gözlemlerken, diğer taraftan da edindiği kitapları yutarcasına okuyor.Gorki’nin gençlik döneminin anlatıldığı bu romandan anlaşıldığına göre, söz konusu dönemin Rusya’sında muazzam bir politik atmosfer ve fikir tartışmaları yürütülüyor. Dünyada var olan felsefî akımlar, edebiyat akımları gençlik içinde hararetli bir şekilde tartışılıyor.
ataç ikon Benim Üniversitelerim
kitaba 10 verdi
0 yorum
Hakan Albayrak

Hakan Albayrak

@barcelona35

Maksim Gorki’nin yaşamöyküsünü anlatan üçlemenin bu son kitabı, onun yirmili yaşlarına kadar topladığı hayat deneyimleri üzerine kuruludur. Kunduracı çıraklığından aşçı yamaklığına, kuş avcılığından ikona mağazası tezgâhtarlığına kadar bir tür hayata hazırlanma aşamalarından geçen yazar, hak ettiğini düşündüğü yüksek öğrenime yönelir. Kazan’daki üniversiteye girme imkânı bulamayan Gorki, hayat üniversitesinin içinden geçer. Önceki iki özyaşam öyküsü romanındaki doğal, kırsal dünya, burada yerini kentin izbe, içindeki hayatlar gibi yıkık dökük, ama ayakta duran binalarına bırakır. Yazar bizi, ara sıra yorum kattığı bir belgesel sinema tekniğiyle farklı toplumsal katmanları temsil eden renkli tiplerin, karakterlerin dünyasından geçirirken, ‘hayat üniversitesinden mezun oluşunun’ da ipuçlarını verir. Gorki, kötülüğün, hoşgörüsüzlüğün, tembelliğin ve aptallığın dünyevi ve dinsel kuramların baskısından çok daha belirleyici olduklarını hatırlatır bize; Benim Üniversitelerim, onun bu engellere karşı verdiği mücadelenin üçüncü aşamasını oluşturur.
ataç ikon Benim Üniversitelerim
kitaba puan vermedi
0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

muhteşem seri
ilk kitap çocukluğum gerçekten çok beğenmiştim... çok yavaş ilerliyordu. varvara,büyükbaba beni sinir etti :( dili akıcıydı mazlum beyhan çevirisiydi :)

ikinci kitap insanlar arasında serinin ilk kitabına göre; daha sinir bozucu,daha hareketliydi.. büyükbabadan biraz daha nefret ettim :( ayakkabı dükkanındakiler ve büyükannenin kız kardeşi ve oğulları gelini beni delirtti!!! bu kadar da olmaz dedirtti!! ilk kitaptan nefret ettiğim üvey babanın maksimiçten özür dilemesi hoşuma gitti :) dil sürükleyiciydi ergin altay çevirisiydi :D

ve ve serinin son kitabı... iki kitaba nazaran sakin, az sinir bozucuydu :) birinci ve ikinci kitaptan tanıdığım ve çok sevdiğim büyükannenin ölmesi beni çok üzdü maksimiçle sanki bende titredim ;(

maksim gorki hayat hikayesini anlattığı bu otobiyografik üçlemesiyle; acıyı,yalnızlığı,kimsesizliği,sevgisizliği,hor görülmeyi bana iliklerime kadar hissettirmekle kalmadı yaşattı adeta..
ataç ikon Benim Üniversitelerim
kitaba 10 verdi
0 yorum
Acı=Gorki
Gorki diyince akıla ilk "Ana" gelsede bu kitapta yanında durmayı hakeden bir kitap . Ve yazarın hayatından bir kesit sunan bu kitap bize imkansızlıklar içindeki gorki'nin bilgiye aç insanların nerde nasıl olursa olsun öğrenmeye devam ettiğini gösterir.Gorki yaşayıp gördüğü, çalıştığı bu ortamları kendisinin yetiştiği üniversite olarak görmüştür. Bu nedenden dolayı da buralara “Benim Üniversitelerim” demiştir.Tabii ki Gorki, yalnızca pratik hayattan öğrendikleriyle yetinmiyor. Eğer öğrenme süreci salt pratik yaşamı gözlemekle sınırlı olsaydı, o zaman eğitim ayağının bir yanı daima zayıf kalacaktı. Pratik hayatı gözlemlemenin yanında Gorki aynı zamanda tutkulu bir okuma alışkanlığına da sahiptir. Bu sayede başka ülkelerdeki yazarlarla ve başka coğrafyalardaki yaşamlarla ilgili de bilgi sahibi olmaktadır.
ataç ikon Benim Üniversitelerim
kitaba 8 verdi
0 yorum

Benim Üniversitelerim - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
lila

lila

@nenuphar

Hayat bana baştan sona saçma geliyordu… ve ölümüne sıkıcı. İnsanların yalnızca sözde acıyıcı ve sevgi dolu olduklarını görüyordum; gerçekteyse –belki kendileri bile bunun farkında değillerdi, ama – hayatın genel akışına teslim olmuşlardı.

s. 89 İş Bankası Kültür Yayınları
ataç ikon Benim Üniversitelerim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Bütün bu arabacıların, kapıcıların, işçilerin, memurların, tüccarların; ne benim ne de sevdiklerim gibi yaşamadıklarını, aynı şeyi istemediklerini ve aynı yolu izlemediklerini anlamak için sokağa çıkıp, eşikte bir saat kadar oturmak yeterliydi. Tam tersine, beğendiklerim ve kendilerine inanç beslediklerim, bana katlanılmayacak kadar saçma ve sıkıcı gelen bu hayatta kötü ve yapmacık bir karınca çalışkanlığıyla kendilerine bir yuva kurmaya çalışan insanların çoğunluğu arasında yalnız yabancı ve gereksiz gibi görünüyorlardı. Ve sık sık insanların sadece sözde iyiliksever ve merhametli olduklarını, iş uygulamaya geldiğinde farkına bile varmadan çoğunluğun yolundan gittiklerini görüyordum.
ataç ikon Benim Üniversitelerim
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

0 güne kadar epey kitap okumuştum, şiir okumayı da seviyordum ve ben de şiir yazmaya başladım; ama yine de ''kendi sözcüklerim"le konuşuyordum. Bunların ağır ve sert olduklarım hissediyordum ama yine de düşüncelerimin karmaşıklığını bunlar çözebilir gibi geliyordu bana. Bazen bana yabancı gelen ve beni tedirgin eden bir şeye karşı davranışta bulunmak için kabalığı tercih ediyordum.
ataç ikon Benim Üniversitelerim
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve Münteha Öz

Merve Münteha Öz

@mervemuntehaoz

Dünyayı sevgi ve açlık yönetir.
ataç ikon Benim Üniversitelerim
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
lila

lila

@nenuphar

-İlerleme, kendimizi avutmak için uydurduğumuz bir kavramdır! Hayat, akıldışıdır ve anlamdan yoksundur. Kölelik olmadan ilerleme de olmaz. Çoğunluk, azınlığa baş eğmedi mi, insanlık durduğu yerde durur. Hayatımızı basitleştirmek isterken karmaşıklaştırıyor, işlerimizi kolaylaştırmak ve azaltmak isterken zorlaştırıyor, çoğaltıyoruz. Fabrikalar, makineler yalnızca yeni makineler ve fabrikalar yapmak içindir ve bu aptallıktan başka bir şey değildir. İşçi sayısı her gün biraz daha artıyor. Oysa gerekli olan yalnızca köylüdür, yani buğdayı üreten! Çalışarak topraktan alınacak biricik şey, buğdaydır! İnsan ne kadar az şeyle idare ederse, o kadar mutlu olur; istekler, ihtiyaçlar çoğaldıkça, özgürlük azalır.

s. 45 İş Bankası Kültür Yayınları
ataç ikon Benim Üniversitelerim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
12
KİTAP
En İyi Rus Yazarlar ve Kitapları
Dünya edebiyatına kalıcı eserler kazandırmış olan Rusya'nın en popüler yazarlarının mutlaka okunması gereken en iyi kitapları...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
selen çetin

selen çetin

@selencetin

 paylaşım fotoğrafı
İnsan ,gerçeği kendi ruhuna göre seçmelidir.
ataç ikon Benim Üniversitelerim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

 Kazası ahirete kalan kaderler var... paylaşım fotoğrafı
" Kazası ahirete kalan kaderler var..."
Bir daha birbirimizi görmeyeceğiz..!

Sen çok uzaklara gidiyorsun, bense burada öleceğim..!

Kelimelerin gücünü, tene değip, kesip hatta öldürebileceğini Nazan Bekiroğlu hatırlatmıştı. İşte böyle bir cümle nazarımda.

*Maksim Gorki’nin " Benim Üniversitelerim" romanına hafiften bakmak zaruri.

Maksim Gorki’nin ismindeki “Gorki” kendi ismi değildir. Takma bir isimdir. “Gorki” Rusçada “acı” anlamına geliyor. Maksim Gorki’de yaşamında çok acılar çektiği için, çileli bir hayat sürdüğü için kendisine bu ismi takmış.

Bu romanı, kendi yaşamından bir kesiti anlatıyor. Gorki, bir arkadaşının ısrarı üzerine Kazan kentine gidiyor. Burada bir öğrenci evi vardır. Gorki buradaki yaşamı gözlemlemektedir. Bir yandan da fırıncıda bir çalışmaktadır. Gorki okuyamadığı için öğrencilerin yaşamına imrenerek bakmaktadır. Gorki, yaşam karşısında kendisini daima eksik hissetmektedir. Fakat müthiş bir okuma alışkanlığı vardır kendisinde.

Yaşamını kazanmak için birçok iş yapmıştır Bu romanın içindeki anlatımlarında söylediği üzere, çalıştığı çeşitli işler ve yaşadığı değişik ortamlarla ilgili olarak gerçekleştirdiği gözlemleri sonucunda, bu yaşamları irdeleyen roman ve öyküler yazmıştır.

Gorki yaşayıp gördüğü, çalıştığı bu ortamları kendisinin yetiştiği üniversite olarak görmüştür. Bu nedenden dolayı da buralara “Benim Üniversitelerim” demiştir.


Paylaşılan cümleyi "Küçük Burjuvalar" kitabındaki ümitvari diyalogla tamamlamak umut oluyor sanki.

Şimdi bir yudum çay iyi gelir..!

Bir iki lokma da umut var mı..?
ataç ikon Benim Üniversitelerim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sardunya

Sardunya

@sardunya

Maksim Gorki - Benim Üniversitelerim paylaşım fotoğrafı
Maksim Gorki - Benim Üniversitelerim
”Yaşamı güzel kılan, insanların birbirlerinin yüreklerini ısıtmak için bulabilecekleri iyilik dolu sözcüklerdir. Kimilerini ölene dek unutamazsınız, geriye dönüp baktığınızda anımsayacağınız tek şey size neler hissettirdikleri olacaktır.”
EK 1: Eskimeyen ve silinemeyen tek şey elbette anılardır. Onlar için bile yaşamaya değer bu hayat. 17.01.18
EK 2: Bu anılar iyi ya da kötü olsun farketmez. İzi her zaman kalır. Yaşanmışlıklardan ders çıkarmak ta iyidir. Ders çıkarırsan gelişirsin. Yoksa ne anlamı kalır bu yaşanılanların? 17.01.18
ataç ikon Benim Üniversitelerim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum