up
ara

Harf İnkılabı ve Millet Mektepleri

Harf İnkılabı ve Millet Mektepleri Konusu ve Özeti

Harf İnkılabı ve Millet Mektepleri
2. Meşrutiyet Devri Kastamonu Basın Tarihi kitabının da yazarı Mehmet Serhat Yılmaz tarafından kaleme alınan Harf İnkılabı ve Millet Mektepleri kitabı Tarih, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Berikan Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789752672918 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Harf İnkılabı ve Millet Mektepleri isimli kitap 248 sayfadan oluşuyor. Harf İnkılabı ve Millet Mektepleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Berikan Yayınları
ISBN: 9789752672918
Sayfa: 248 sayfa
"Büyük Millet Meclisinin kararıyla Türk harflerinin katiyet ve kanuniyet kazanması, bu memleketin yükselme mücadelesinde başlı başına bir geçit olacaktır...Efendiler, Türk harflerinin kabulüyle bu memleketi bütün vatanını seven yetişkin evlatlarına mühim bir vazife tevcih ediliyor. Bu vazife, milletimizin kâmilen okuyup yazma için gösterdiği şevk ve aşka bilfiil hizmet ve yardım etmektir. Hepimiz hususi ve umumi hayatımızda rast geldiğimiz okuyup yazma bilmeyen erkek, kadın her vatandaşımıza öğretmek için tehalük göstermeliyiz... Hiçbir muzafferiyetin hatlarıyla kıyas kabul etmeyen bir muvaffakiyetin heyecanı içindeyiz.Vatandaşlarımızı cehaletten kurtaracak bir sade muallimliğin vicdanı hazzı mevcudiyetimizi işba etmiştir...''-Mustafa Kemal Atatürk-

Harf İnkılabı ve Millet Mektepleri - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

24 Kasım 1925 - Erzurum'da da şapka inkılabına karşı gösteriler yapıldı. Tutuklananlardan 13'ü idama mahkûm oldu ve Erzurum'da 1 ay sıkıyönetim ilan edildi.
24 Kasım 1927 - Ankara'da, Heinrich Krippel tarafından yapılan Zafer Abidesi açıldı.
24 Kasım 1928 - Türkiye Büyük Millet Meclisi, Atatürk'e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını verdi.
24 Kasım 1934 - Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Meclisten çıkan kanunla Atatürk soyadını aldı.
24 Kasım 1981 - Türkiye'de, Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü olan 1981 yılında, 24 Kasım'ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Gazi Mustafa Kemal 1 Kasım 1928 de Osmanlı'nın kullandığı Arap harflerini kaldırıp yerine Türkiye'nin kullandığı Latin harflerini getirdiği için 24 Kasım 1928 de Başöğretmenlik ünvanını aldı!
ataç ikon Harf İnkılabı ve Millet Mektepleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum