up
ara

Çanakkale'den Kurtuluş Savaşı'na Son Kahramanlar

Çanakkale'den Kurtuluş Savaşı'na Son Kahramanlar Konusu ve Özeti

Çanakkale'den Kurtuluş Savaşı'na Son Kahramanlar
Çanakkale'den Kurtuluş Savaşı'na Son Kahramanlar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9799752633611
Sayfa: 208 sayfa
Çanakkale Geçilmez kitabı baskı üstüne baskı yapan, kısa sürede 50 bin satan Recep Şükrü Apuhan'ın ses getirecek yeni kitabı...Tek vücut haline gelmiş bir milletin, vatanı istila etmek isteyen düşmana karşı bağımsızlığını, onurunu ve bayrağını korumak için neler yapabileceğini bütün dünyaya gösterdiği destanlar kitaplaştı. Araştırmacı Yazar Recep Şükrü Apuhan, "olmak ya da olmamak" arasında gidip gelen, düşmanlar tarafından yazılmaya çalışılan kaderini değiştiren Türk Milletinin, Mehmetçiğin destansı mücadelesini Timaş Yayınları için kaleme aldı.Fotoğraflarla desteklenen Son Kahramanlar, titiz bir çalışmanın ürünü. Mehmetçiğin eşsiz kahramanlığını ve fedakârlığını ortaya koyan Son Kahramanlar, tarihini araştırmayı sevenler, ecdadının fedakârlıklarını, o engin merhametini merak edenler ve atalarına vefa borcunu bir parça da olsa ödemek isteyenler için vazgeçilmez bir eser...Bu vatanı bize emanet eden kahramanların destanları, inanılmaz mücadeleleri, fedakârlıkları, azim ve kararlılıkları bu kitapta. I. Dünya Savaşı'nın ve Kurtuluş Savaşı'nın unutulmaz anları Son Kahramanlar kitabında bugünlere taşınıyor...Bir hilal uğruna batan güneşlerin, "olmak ya da olmamak" arasında gidip gelen bir milletin göz yaşartan hikayesi...Son 150 yılı bilmeyenlerin bugünü anlamasını imkânsız olarak gören yazar, bu kitapta I. Dünya Savaşı'nda; Çanakkale'den Yemen'e bütün cephelerde çekilen çileleri, yoklukları, gösterilen akıl almaz yiğitlikleri ve Anadolu'daki son savaşı; Kurtuluş Savaşı'nı cephe cephe, şehir şehir ele alarak anlatıyor...Tarih denen büyük öğretmen bir kez daha kürsüye çıkıyor ve Mehmetçiğin, kahramanların, ruh portresini, asaletini, vatanseverliğini, bu vatanı bize hangi koşullarda emanet ettiklerini anlatıyor... Belki o hüzne, hasrete, o vatan uğruna hayatlarını feda eden kahramanlara, Son Kahramanlar'a karışmak istersiniz diye...
Gölge

Gölge

@golge2010

Eseri bu vatanın her evladının okuması gerekir. Vatanımızı kolay kazanmadık nice canlar feda ettik. Belki en azından bunları bilirsek kendi geleceğimizden çok vatanın geleceği için hedefler koyabiliriz, hedeflerimiz bir anlam kazanabilir. Şahsi fikrim iyi ki okumuşum ve bana okumamda vesile olan arkadaşa çok.teşeķkür ediyorum...
0 yorum

Çanakkale'den Kurtuluş Savaşı'na Son Kahramanlar - S41

Rüzgâr Kar Halinde Eriyordu
Sinâ Cephesi Süveyş Kanalı'na girişilen askeri harekâtı kapsar. Osmanlı ordusunun amacı Süveyş ve Mısır'ı alıp İngilizlerin Hindisran ile ilişkisini kesmektir.
Gölge tarafından eklenmiştir.
Gölge

Gölge

@golge2010

Unuttuğumuz her şehit, düşmana teslim edilmiş bir siperdir. Vatan için ölmüş insanları unutmak, vatandan vazgeçmektir.
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Rodop Türkçesiyle türkü okuyan Bulgar üniformalı genç bir subay:
Ötme keklik barışalım
Sılamıza kavuşalım
Senden ötmek benden gülmek
Yolumuzda ağlaşalım
Garibim bu vatanda
Garip kuşlar ötende
Gariplik o zamandır
Baş yastığa yetende
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Sırbistanlı bir dostu bir gün Belgrat yakınlarında nehir boyunu göstererek şöyle dwr Falih Rıfkı'ya:
'Buraya iyi dikkat ediniz. Bazı milletler belki bütün tarihlerinde şu toprak parçasının içtiği Türk kanı kadar kan kaybetmemişlerdir'.
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

15 bin kişilik Fransız Ordusu'na Ramazan topu ve zehirli zerdali çekirdeği ile karşı koyan Antep'in zaferi, General Goro'nun Fransa Hükümetine bildirdiği şu gerçektw seyredilmelidir:
"Antep'in düşmesini görmek için on ay bekledik. Anadolu'da daha bin Antep var"...
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Ya Şahin Bey?
Onun asıl adı Mehmet Sait'ti. Yemen'de savaşmış, yiğitliği dillere destan olmuş, er iken subay yapılmıştı.
Şahin Bey savaştan sonra döndüğü Antep'te de işgalcilere karşı direnişte ön safları aldı.
Kilis-Antep yolunda Fransızların üç piyade taburu ile savaşa tutuştu. 28 Mart 1920'de bu savaşta şehit oldu.
0 yorum