up
ara

Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş

Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş Konusu ve Özeti

Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş
Aşkın Meali 1: Yusuf ve Züleyha kitabının da yazarı Sinan Yağmur tarafından kaleme alınan Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş kitabı Edebiyat, Öykü türünde okuyucusu ile buluşuyor. Karatay Akademi yayınevinden 0 yılında 9786051130996 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş isimli kitap 288 sayfadan oluşuyor. Kitap Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Karatay Akademi
ISBN: 9786051130996
Sayfa: 288 sayfa
Tebrizli Şems'in dilinden Hallac'ı okumak...

Aşk; bir elif miktarı sevilmek için gelen her çileye kimi zaman darağacında kimi vakit kör bıçaklar arasında bir vav gibi hamuş olabilmektir.

Hamuş yani susmak. Susmak halvetti Hira'da, susmak En'el Hak'tı Hallac-ı Mansur'da, Hamuş olmaktı yârin alfabesiz halinde Mevlana'ca.

Ve susmak visal orucuydu maşukta, iftarını şehadet şerbeti ile açan Şems misali.

Suskunuz. Kin ve garazdan uzaktayız. Biraz dargın biraz da boz bulanığız o kadar. Aldatıldık biz de aşk yolunda. Yâre kırıldık ama yolu terk etmedik Şems. Sen yüreği yaralı olana gelirsin. Bize neden gelmiyorsun Şems? Hem vuslat hem hicransın dost yüreklim! Yanımızda bizimleyken yaramızda olmayan... Bizler de Mevlâna misali alıp kalemi elimize "Hamuş" yazsak düşer miydin yollara? Gelir miydin acılarımıza? Dokunur muydun yüreklerimize?

Ha: Hallac, Mim: Mevlana, Şin: Şems... Hamuştu onlar. En Sevgiliye sevdalıydılar. Aşkın uzun yol arkadaşları. Tüm kötülükleri güzellikle savuşturanlar, susanlar, iyilik kardeşleri, aşka namzet secde kardeşleri, susayanlar, ölüm sözcüğünü aşkın soluğundan içenler... Aşkın "Hızır"ları...

İslami öğeler ile hikayeleri birleştirerek büyük başarı yakalayan Sinan Yağmur Aşkın Gözyaşları serisine Hamuş romanı ile devam ediyor.

Sinan Yağmur yeni romanında Hamuş yani susmak üzerine derliyor. Aşkı için susanları anlatan yazar yine okurlarına güzel bir kitap sunuyor.
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

En-el Hak diyen Hallacı Mansur. Yiğitlerin yiğidi ölümü öpen derviş.
Kitabı okumayı bitirdim hayran kaldım gerçekten kitaba. Ama yazarın kitabı yazarken sanki biraz taraf tuttuğu görülüyor. Hallacı asan kadılardan birtanesini ve mezhebi sunni olanı ısrarla öne sürüyor. Ve Haşhaşi tarıkatı hakkında hep aynı söylem TERÖRİST. Hasan Sabbah asla terörist değildir dava adamıdır ama asla terörist değildir. Hasan Sabbah müridleri tamamen devlet içinde devlet olanlara karşıdır devlet adını kullanıp halktan zorla fazla vergi alanlara karşıdır dini kullanıp halkı kandıran sahte imamlara allah düşmanlarına karşıdır. Allah aşıklarına değil. Çoluk çocuğa yaşlıya kadına asla el sürdürtmemiştir. Ve bütün düşmanları hançer darbesiyle yakından öldürtmüştür. Ve asla ama asla ben Ne imam'ım nede Peygamberim demiştir. Faik Bulut'un Hasan Sabbah Gerçeği kitabını okuyabilirsiniz.
0 yorum
Elif

Elif

@elifce - Sakarya

Hallac-ı Mansur, Şems, Mevlana.. Hamuş, yani suskun anlamına gelen bu sözcüğün sessiz harflerinden bu üç büyük kişinin baş harfleri çıkması ne güzel, ne anlamlı.. Dolu dolu Hallac'ın hikayesini bekledim aslında, yaklaşık 300 sayfanın yarısında yine bilindik (seri olması sebebiyle ilk 3 kitap zaten onlarla doluydu) Mevlana ve Şems hikayesi var. Elbette keyif alıyorum fakat aynı yazardan sürekli aynı konuları okumak sıkar konu ne olursa olsun. Hallac'ı anlattığı, 'En'el Hak' sözünün gerçek manasını anlattığı, dervişin ölüme gidişini anlattığı son kısım bence çok güzeldi. Diğer kısımları biraz şişirme olmuş, biraz daha kısa tutup sade bırakabilirdi yazar.
1 yorum
Kübra Ç? (@kedilikitapsever)
Bende bu yüzden biraz ara verdim :)
09.12.14 beğen cevap
Ahmet Can

Ahmet Can

@ahmetcan0 - Ankara

20. YY Politik Din Anlayışı İyi Kullanılmış
İlk 4 kitap ve bunun yanında aldığım Tennure ve Ateş tam anlamıyla hayal kırıklığıdır. Tasavvufu ve başta Hz. Mevlana olmak üzere tüm Sufism maneviyatını yok eden bence tamamen politik olan bir kitaplar silsilesidir. Herkes okusun, herkesin din ve aşk anlayışı bozulsun diye kaleme alınan bu gibi eserleri ben sağlıklı bulmuyorum. Kitabın yazım şekli şu: Mesneviden Hikaye Al (araya bir sayfa uydur) Mesneviden Hikaye Al (Araya bir sayfa daha uydur) Mesneviden bir hikaye daha al (ve biraz daha uydur)... günümüz Konyasın'dan bir şeyler kat ohhh misss. Bu konuda tartışmaya açık bir kitap, sizlerinde her türlü düşüncelerine açığım lütfen yorumlarını bekliyorum...
0 yorum
ÇölKelebeği

ÇölKelebeği

@colkelebegi - Eskişehir

HA-MİM-ŞİN
Sinan Yağmur'un okuduğum kaçıncı kitabı bilmiyorum.Fakat tasavvuf kitaplarında yazarın dili,türkçeyi kullanış biçimi,anlatımı,tasvirleri oldukça yerinde.
Yazar daha önceki Aşkın Gözyaşları serisi kitaplarından olan Hz.Mevlana, Tebrizli Şems, Kimya Hatun' da değindiği konulardan da alıntılar yapmış kitapta.
Şemsin dilinden Hallac Mansur'un hayatını konu alan kitapta,Mansur'un Enel Hak sözünü söylemesi dolayısıyla çektiği sıkıntılar anlatılıyor.
Evvela ve lakin kitabı okumak için sakin bir kafa gerekiyor. Kitabı anlamak ve sindirmek için beynin başka bir şeye yoğunlaşmaması şart.
0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum - Ankara

Şems'in dilinden Hallac-ı Mansur'u dinlemek çok güzeldi. Evet, gerçeği iki kelimeyle anlatanı darağacına çekmişlerdi. O zaman ki zihniyet "Enel Hak'ı" anlayamamıştı. "Benim kanlarım yazacak aşkın ve acının tarihini" diyordu Hallac-ı Mansur. Sinan Yağmur yazmıştı, bize de okumak düştü ölümü öpen dervişleri. Ölmeden önce ölmenin sırrına nail olan dervişleri. Çok beğenerek okudum. Çok güzeldi. İyi okumalar..
0 yorum

Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş - S41

Şems bir bekleyiş içerisindeydi. Ömrü hep beklemekle geçmiş gibiydi oysa. İşte şimdi yine bekliyordu. Yıllar önce bıraktığı kum tanesinin inciye dönüşmüş olmasını diliyordu. Paha biçilemez bir inci tanesiyle karşılaşacağı anı bekliyordu. Acaba babası gibi büyük bir alim olmuş muydu? Ya da ondan daha derin bir alim miydi? Bilinmez. Lakin yine bekliyordu işte. Bu kez devasa bir kayın ağacının gölgesinde değildi. Bir yol kenarındaki taşın üzerindeydi. Hava hiç de iyi değildi. Bilakis, insanın kanına işleyen, keskin bir soğuk vardı. Üşüyordu. Gözü yollardaydı.
Masuminciler tarafından eklenmiştir.
Elif

Elif

@elifce - Sakarya

Zenginlik iyiliktedir. Dünya iyilere dar gelir. Üstelik dünya dediğin ne ki bir ikindi vakti uzanıp uyuduğunda gördüğün rüyadan ibarettir. Ne sen onu anlarsın ne o seni hatırlar.
ataç ikon Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Elif

Elif

@elifce - Sakarya

Suskunum tüm konuşanlara inat. Öylesine çok konuşan var ki yerli yersiz, ben suskun kalmayı tercih ediyorum. Öfkelenen konuşuyor, canı sıkılan konuşuyor, sesini duyurmak isteyen konuşuyor, konuşmuş olmak için konuşan yine konuşuyor. Ben suskunluğumu konuşturuyorum. Çoğu zaman yalnızlığımla konuşuyorum, dertleşiyorum. Kendimi dinliyorum, anlaşılmak istiyorum.!
ataç ikon Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Dicle Sağlam

Dicle Sağlam

@uvercinka

Allah'a doğru yönelişte üç merhale vardır:KABE,ARAFAT VE MİNA.
Kabe'ne dön,,Arafat'ta dur ve Mina'da içindeki şeytanı taşla..
ataç ikon Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Konuşanların kelimeleri asırları aşıp yaşayamaz. Suskunların nefesi ümit sesi olup ilelebet yaşar. Susmak cümleden cümleye değil gönülden gönüle konuşmaktır.
ataç ikon Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ÇölKelebeği

ÇölKelebeği

@colkelebegi - Eskişehir

İnsanların ölmesiyle yaşamın gülünçlüğü nasıl değişmezse, insanların gülmesiyle de yaşamın ciddiliği değişmiyor. [S.104]
ataç ikon Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...