up
ara
‹ Tüm Devrim Yılları İncelemeleri

Devrim Yılları Kitap İncelemeleri

Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Her zaman söylerim tarihi bilmek çok önemlidir evet ama ondan daha önemli olan bir şey var ise o da onu aktarabilmektir. Hıfzı Topuz bunu fazlasıyla başarmış.

Adından da anlaşılacağı üzere devrim yıllarını konu alan bir kitap. Eski düzenin tarihe gömüldüğü ve yepyeni bir düzenin yükselişinin yaşandığı yıllar... Fransız gazeteci Colette devrimleri yakından takip etmek için Türkiye’ye gelir ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile röportaj yapar. O röportajı okurken o kadar duygulandım ki, sanki Atamla sohbet ediyormuşum gibi hissettim. 😢

Bugün içinde yaşadığımız bu güzel ülkenin bu hale gelebilmesi için hangi zor şartlardan geçtiği, Büyük Önder Atatürk'ün, silah arkadaşlarının bizim ve vatanı için nasıl çaba harcadığını görmek, düşünmek ve idrak edebilmek için bu kitap iyi bir başlangıç diye düşünüyorum. 😌 Hoş anlamak istemeyenin gözüne soksanız yine fayda etmez. 😂 Ayrıca Menemen Olayı, laikliği ve devletçiliği yaratan koşullar, eğitim ve kültürde kimlik arayışları ile çok partili rejime geçişin ilk deneyimleri, Türkiye'nin yakın geçmişine ışık tutuyor.

Okuyun ve okutun dostlar. 📚🖤
ataç ikon Devrim Yılları
kitaba 10 verdi
0 yorum