up
ara

Bazı Kadınlar

Bazı Kadınlar Konusu ve Özeti

Bazı Kadınlar
Bazı Kadınlar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750712999
Sayfa: 360 sayfa
Eleştirmen Leah Hager Cohen şöyle diyor: öykülerini okurken, 'Munro benim aklımdan geçenleri nasıl bilebilir?' diye düşünüyorum. Aslında Munro'nun yaptığı, büyük bir alçakgönüllülükle bir duyguyu paylaşmak, sizi bir başka dünyaya çekmek, bir başkasının ritmiyle size soluk aldırmak, bir başkasının gördüklerini kendiniz görüyormuş duygusunu yaşatmak." Bazı Kadınlardaki bütün öyküler, eleştirmeni haklı çıkaracak. Munro' nun kadın kahramanlarına yaşattığı olayların ve duygulara yabancı olmadığını anlayacak okur. Bu kahramanların en çarpıcı ortak noktası, kendilerine dayatılan davranış kalıplarını, yerleşik düzenleri, koşullanmaları reddetmeleri. Öykü karakterlerini çizerken onların okura hoş görünmeleri, kendilerini okura beğendirmeleri için özel bir çaba göstermiyor Alice Munro; olayları en tarafsız biçimde aktarıyor ama bu, okuduklarınızı yüreğinizin en derininde hissetmenize engel değil.
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Kanadalı eleştirmenlerin “Bizim Çehov’umuz” olarak tanımladıkları Munro’dan birbirinden farklı kadın öykülerinin yer aldığı kitap olan Bazı Kadınlar’ı elime aldıktan sonra, bırakamadım.

Yazar, kadın karakterleri çok güzel kurgulamış. Hikayeleri okurken “Duygular ancak bu kadar güzel ve yüreğe dokunur bir şekilde ifade edilebilirdi ancak” dedim.

Kimisinde yaşamın farklı boyutlarını düşündüm ve hissetmeye çalıştım, farklı bir deneyimdi. Kimisinde bir kadının soğuktan üşümüş ellerini ısıttım sıcak su ile. Kimisinde bir annenin hissettiklerine tanık oldum. Kimisinde öyle heyecanlandım ki, olay örgüsü bitmeden yerimden kalkamadım. Kimisinde yüzünde fiziksel bir farklılık olan bir kişiyle birlikte yürüdüm, birlikte düşündüm. Kimisinde kadın ile erkek arasındaki farklılıklarla yüzleşmek iyi geldi.

Hikayelerde betimlemeler oldukça iyi olduğundan, sayfaları nasıl çevirdiğimi anlayamadan bir baktım, kitap bitmiş. Yüreğinizi sımsıcak yapacak hikayelerden oluşan bu kitabı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim,
ataç ikon Bazı Kadınlar
9 (7 oy)
0 yorum
Özge

Özge

@okumagunlugu

Edebiyat hayatında birçok ödülle taçlandırılmış Munro gerçekten de öykü dahisi. Kitapta yer alan öykülerin hepsi roman olma niteliğinde evet, biraz daha devam etse keşke, acaba daha sonra ne olacak gibi düşünceler oluşuyor kafanızda. Ama bence öykü olarak kalması daha iyi, çünkü Munro bir olayı anlatmaktan ziyade, bir olgu üzerinde duruyor. Eğer bir olaylar zinciri olsaydı kaçırabileceğimiz kimi detaylar olacaktı ve bu kadar göze çarpmayacak o detayları o kadar canlı bir şekilde sunuyor ki etkilenmemek elde değil.
Toplam da 10 öykü bulunmakta. Aralarında bir puanlama yapacak olsaydım özellikle üç tanesini birbirinden ayıramaz birinci sıraya yerleştirirdim.
Son öyküsünde de tarihte ilklerde yer almış bir kadın kişiliğin hayatına yer vermiş, onu okumak da ayrı bir keyifti benim için.
ataç ikon Bazı Kadınlar
9 (7 oy)
3 yorum
FULYA GÜN (@fulyagun)
10 öyküden özellikle üç tane öykü olanlar hangisi,yazar mısınız ?
23.05.15 beğen cevap
Özge (@okumagunlugu)
Herkes için değişebilir bu elbette, ama benim ilk üç öyküm: ''Boyutlar'', ''Yüz'' ve ''Çocuk Oyunu''
23.05.15 beğen cevap
FULYA GÜN (@fulyagun)
Teşekkürler :)
23.05.15 beğen cevap
Ayşen Beyza

Ayşen Beyza

@aysenbeyza

Her biri roman derinliğinde müthiş öyküler mutlaka okuyun
ataç ikon Bazı Kadınlar
9 (7 oy)
0 yorum

Bazı Kadınlar - S41

Mrs. Sands bilse ,bu mektup hakkında ne düşünür,ne derdi diye merak etti Doree.Mrs. Sands sakınımlı olacak tabii.Dosdoğru delilik olarak yargılamamaya özen gösterecek , ama güzel güzel ,dikkatli bir şekilde Doree'yi oraya yöneltecekti.
Mustafa Kemal'in Askeri tarafından eklenmiştir.
Özge

Özge

@okumagunlugu

''Bir erkeğin odayı terk ettiğinde, o odadaki her şeyi geride bıraktığını asla unutma.'' demişti ona, arkadaşı Marie Mendelson. ''Bir kadınsa, odadan dışarı çıktığında, o odada olmuş her şeyini beraberinde götürür.''
ataç ikon Bazı Kadınlar
9 (7 oy)
0 yorum
2
KİTAP
Nobel Ödüllü Kadın Yazarlar ve Kitapları
Alice Munro, Pearl S. Buck, Marie Curie ve daha fazlası... Nobel Ödülü kazanan kadın yazarların mutlaka okunması gereken en i...
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum paylaşım fotoğrafı
Munro’nun kadın kahramanlarının öykülerine başlayalım :))
ataç ikon Bazı Kadınlar
9 (7 oy)
3 yorum
ekar (@ekar)
kadın dilinden hiç anlamam.. bir de ben mi okusam ki ???
15.01.18 beğen cevap