up
ara

Ebru

Akşamlar bir roman gibi biterdi...
Ebru

Ebru

@kubraebru

Çerkez Soykırımı paylaşım fotoğrafı
Çerkez Soykırımı
Açlıktan ve hastalıktan bitap düşen çerkezleri gemiler ağırlıktan batmasın diye denize atmak zorunda kalıyorlardı, bu yüzdendir şartlar ne olursa olsun balık yemeyi reddedişleri. Yeni doğum yapmış bir kadının açlıktan sütü kesildiği için bebeğini emziremeyişi ve ölümüne seyir kalışına, bebeğini de denize atmasınlar diye günlerce emziriyor gibi yapışına şahittir Karadeniz. Karadeniz en çok bize karadır. Saygı ve minnetle anıyorum...
“Deniz yedi yıl boyunca insan kafataslarını kıyıya atmayı sürdürdü. Benim orada gördüklerimi düşmanımın bile görmesini istemem.”

21 Mayıs anılsın, unutulmasın...
33 beğeni · 11 yorum beğen ikon
iz'ah'sız (@rabiazeyneparslan)
🌹
21.05.19 beğen 1 cevap
birisi işte (@ozann)
diyecek söz yok.
21.05.19 beğen 1 cevap
yeni.BAŞTAN (@yenibastan)
Tuylerim diken diken ve kalbim acıyarak okudum.. Hep diyorum işte! Bizim yediğimiz önümzde dolaplar ağzına kadar çamaşır dolu, ama hayatı kara görüyor isyan bayrağı hep elimizde . Asıl acı yaşam,şu üstte yaşanandır...
21.05.19 beğen 1 cevap
Ebru

Ebru

@kubraebru

Herhangi Bir Kimse, Bir Sabah  paylaşım fotoğrafı
Herhangi Bir Kimse, Bir Sabah
O sabah; yepyeni bir takım elbise giydi. Saçlarını aynada her zamankinin aksi yönüne yatırdı. İnsanı nefessiz bırakacak kuvvette bir parfümü üstüne boca etti. Ne olur diye düşünmeden yürümeye başladı.
Yakıcı güneş çoktan kirpiklerine dökülmüştü ama sanki yıldızlar da görünüyordu. Her zamankinden farklı bir yol tutturdu bu sefer, fakat yol yine aynı yere çıkacaktı. Bugün ne kadar da farklı görünüyordu aslında, aynı zamanda ne kadar da aynıydı bir önceki gün ile.
Ne kadar aynıydı; işte o kadar da yabancıydı.
Ana caddeye indiğinde kalabalığın içinden hızlı adımlarla yürümeye başladı. Bu tempolu adımlar pek gülünç geldi bir zaman sonra; insan kendine acele eder miydi hiç!
Ona epeyce uzak olan insan suretlerinde gözlerini gezdirerek yola devam etti. Kalabalık yüzünden yediği omuz darbeleriyle içi iyice sıkıldı. Bunca insanı yan yana yürüten tek sebebin şehrin kalabalıklığı olması ne kadar korkunçtu düşününce! Ne kadar kalabalıksa o kadar yabancılardı insanlar birbirlerine, fakat bu yabancılık şüphesiz kendi ile çatışmasından doğan çekimserlikten daha masumdu.
Bunaldı kalabalıktan. Etrafındaki insan sayısı ne zaman çoğalsa hissettiği yalnızlık daha belirginleşir, şimdi olduğu gibi bunalırdı hep. Ancak ne zaman ki yalnız kalsa, bu sefer de içi kalabalıklaşırdı. Hangisi daha huzursuzluk vericiydi, tartışılırdı doğrusu...
Birkaç adım sonra ağırlaşan bedenini diğerlerinin arasından çekip sola saptı. Hemen orada küçük bir yerdi gideceği, şimdi varmış olduğu yer. Bir sandalye çekip oturdu. Gözlerini ayakkabılarına dikti, başını kaldırmak istemedi. Sanki azarlanmaktan korkar gibi bir hali vardı. Sadece o değil, tüm sokak ve tüm masalar sessizdi. O konuşsun, haykırsın diye mi bekliyorlardı?
Ne diyecekti?
Ne dese anlaşılırdı, kendi de anlayabilirdi?
Kahveni kaç şekerli içersin, diye soramadı. Çekindi.
Nasılsın, diye söze giremedi. Bilmiyordu nasıl olduğunu.
Ne hissediyorsun, diyemedi; hele buna hiç cevabı yoktu. Ne hissetmek lazımdı ki? Ne hissetmeliydi?
Bu sırada aklına tekrardan aynı düşünceler dalıverdi: Ne kadar aynıysa o kadar yabancıydı. Sefildi.

Tüh, yazık oldu!
Oysaki o gün zavallının biri, kendi ile sohbet etme fırsatı bulmuştu!..
EK 1
Belirtmeyi borç olarak görüyorum: Fotoğraf Cem Yünür’e ait. 18 sa
37 beğeni · 16 yorum beğen ikon
iz'ah'sız (@rabiazeyneparslan)
Bu tempolu adımlar pek gülünç geldi bir zaman sonra; insan kendine acele eder miydi hiç!...Bunca insanı yan yana yürüten tek sebebin şehrin kalabalıklığı olması ne kadar korkunçtu düşününce!...." hani bazı insanlar hoşuna giden bir şey okuduğunda bütünüyle sevse dahi en sevdiği cümlenin altını çizer ya ben de öyleyim nadiren olsa da yapıyorum bunu.. Çok güzeldi 👍🏻
11.05.19 beğen 3 cevap
Ökkeş (@aahmet)
Gece gece böyle güzel bir yazı okumak iyi geldi. Kalemine sağlık 😉
11.05.19 beğen 1 cevap
FEBİHÂ (@kadimcumleivecize)
Değerli Ebru; bu ne içli bir diyolog diyorum. Fakat kalemi kırık bir gönlün monoloğu, insanın kendi cenazesine karşı bir hitabı gibi. Ne diyeceğimi bilemedim. Bir cümle insan böyle mi olmalıydı.. ?
11.05.19 beğen 1 cevap
Ebru

Ebru

@kubraebru

Para paylaşım fotoğrafı
Para
Semih ( @semihoktay ) abiden aldığım birkaç poz önerisi ile kitabın arkasına saklanıyorum ve kendi “Muhteşem İkili” fotoğrafımı paylaşıyorum... Kitabı daha bitirmedim, hatta anca yarıladım sayılır. :)) Uzun süredir aradığım ama bulamadığım bir kitaptı ve bulduğumda da kısa süre içerisinde okuma fırsatı yakalayamamıştım. Fotoğrafta gerçekten okumuyor olsam da şimdi paylaşımı yapıp kaldığım yerden devam edeceğim... Sizlere de okuduğunuz kitaplarda iyi okumalar dilerim. :)
ataç ikon Para
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
30 beğeni · 33 yorum beğen ikon
Semih Oktay (@semihoktay)
Ebruuu! Bu ne güzel bir sürpriz Ebru! Teşekkür ediyorum sana. 🤗😊😄 Keyifle oku PARA kitabını Ebru! 🤣
21.04.19 beğen 4 cevap
Ökkeş (@aahmet)
Bu kitabın büyüsü ne ben anlamadım hala
21.04.19 beğen 5 cevap
göl degil deniz (@goldegildeniz)
Çok güzel @kubraebru umarım bende aynı paylaşimi yaparım bir gün.
21.04.19 beğen 3 cevap
Ebru

Ebru

@kubraebru

 paylaşım fotoğrafı
“...anlayacak gibiyim; sanırım milyonlarca insan böyle
yani
bir insanı deliler gibi sevebilmekten ürküyor?”
Umay Umay
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
19 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Ökkeş (@aahmet)
Bir insan ne dese mi doğrudur, güzeldir...
07.04.19 beğen 1 cevap
Ebru

Ebru

@kubraebru

Düşük Bütçeli Ay Fotoğrafı paylaşım fotoğrafı
Düşük Bütçeli Ay Fotoğrafı
Dün gece sitede Ay fotoğrafı görünce önceden çekmiş olduğum bu fotoğraf aklıma geldi, paylaşmak istedim. Önceden çekmiştim dediğim gibi ama en doğru oda da burası olacak sanırım.
Gece balkona çıkmış oturuyorken Ay’ın görüntüsüne kaptırdım kendimi. Işığı bile başkasından alıyorken nasıl onlardan daha güzel görünüp haksızlık edebiliyordu? Ediyorsa ediyordu, fotoğrafını çekmem için illa da bu soruyu yanıtlamama gerek yoktu. Fakat telefon kamerasıyla asla çıplak gözle göründüğü gibi gözükmüyordu. Düşündüm, düşündüm ve masadaki dürbünü gördüm. Başlığın sebebi de bu, ne yapalım, profesyonel kameraya sahip değildim, dürbün merceğine dayadım telefonu, çektim. Kötü de sayılmaz bence...
Fotoğrafı bahane ederek güzel de bir şarkı bırakmak isterim, asla eskimeyecek ve anlamını koruyacak olan bir şarkı.
Moğollar-Bir Şey Yapmalı
https://youtu.be/O2Jbryj_tyk

Kıyamet değilse bile
Bi’şey kopmalı!

İyi geceler dilerim...
17 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Ebru

Ebru

@kubraebru

 paylaşım fotoğrafı
Sizlere LÖSAM isimli kuruluştan bahsetmek istiyorum. Fotoğrafını eklediğim çocuk, Emine, orada kalıyor. Bizim ziyaret ettiğimiz merkezle aynı hizmeti sunan başka şehirlerde de merkezler vardır, isimlerini bilmiyorum, ama yalnızca LÖSAM’dan bahsetsem de bir problem olmaz çünkü misafirleri Türkiye’nin dört bir yanından geliyor. Kurucuların oğulları tam 29 yıl önce lösemiye yakalanıyor. Doktorlar gerekli iliğin eğer bir kardeşi olursa ondan alınabileceğini söylediğinde bir kardeşi oluyor, Eda. Fakat Eda’dan da önce bir tıp öğrencisi kardeşine ilik veriyor. Üzülerek devamını getiriyorum ki bu kurumun açılması, evladını lösemiden kaybeden anne babanın duyarlılığı oluyor.
LÖSAM’ın binasında 11 aile kalıyordu, bu ailelerin barınma, yiyecek giyecek akla gelen tüm ihtiyaçlarını kuruluş karşılamakta. Tabii buraya yerleştirilen hasta ve aileler durumları çok kötü olup il dışından gelenler, hastaneye ve ilişkili merkezlere yakın yerlerden ev kiralayanlar da var.(Onların durumu da pek farklı değil! Ziyaret ettiğimizde çay ikram etmek isteyip bulamayan insanlar mevcut.) Kuruluşun açtığı kucak gerçekten çok güzel, çok iyi bakıyorlar onlara. Çocukların kendini hasta hissetmemesi için her şey yapılmış. Ortam etkileyiciydi, oyun odaları, kendi kaldıkları evleri, tek kelimeyle mükemmel. Ama ne yazık ki herkes onların asıl ihtiyaçlarının “ilik” olduğunun farkında ve sağlığı altınızdaki araba, ev, şögret getiremiyor. İstedikleri kadar para döksünler. Burada bizlerin yardımı gerekiyor. İlik vermek düşüncede zor bir işlem gibi gelebilir, akla türlü türlü şey geliyor başta. Ama inanın çok basit, kısaca anlatacak olursak size yapılan iğne ilikleri kana karıştırıyor ve üç gün sonra kan verme işlemiyle iliği alıyorlar. Her ay ilik verebiliyorsunuz. Hem de verdiğinizde vücudunuz iliği daha sağlıklı bir şekilde üretmeye başlıyor... Aynı şekilde kan verdikten 3 ay sonra tekrar verebilirsiniz. Benzer kuruluşlara küçük bir ziyarette bulunursanız bu işin önemini çok daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Bize hiçbir zararı dokunmazken aynı zamanda bir başkasına hayat vermesi...
Bugün onları mutlu etmek amacıyla gittiğimizde asıl ihtiyacı olanın biz olduğumuzu fark etmemiz kısa sürmedi. Bu fotoğrafı çekerken “Gülümse bakalım” gibi düşünülmeden kurulmuş bir cümle çıktı ağzımdan, ben de dahil hem hasta çocuklarda hem de ziyaretçilerde maske vardı.
“Maskemden belli olmaz ki!” cevabı da gecikmedi. Gözlerin gülsün, diye toparlamaya çalıştım.
Bence gözlerinin içi gülüyor gerçekten. :)
EK 1
Şöhret* 19.03.19
59 beğeni · 12 yorum beğen ikon
Piruze aykar (@piruzeaykar)
Insanların yine insanlara ihtiyacı var. Bu dursun bi canlı da.
19.03.19 beğen 3 cevap
Ökkeş (@aahmet)
Benim bir akrabam lösemiydi ama 6 aya yakın hastanede kaldı sonra ara ara dışarı çıkıyordu çocukları ziyaretçilerle görüştürmeleri biraz sıkıntılı bir durum değil mi
19.03.19 beğen 2 cevap
Mustafa (@mustafac)
Çok fazla soru var insanların kafasında, bu işlemlerin bu kadar kolay olduğunu anlatan bir kamu spotu çekilmeli aslında. Bilgisizlik yüzünden canlar yitirilmemeli..
19.03.19 beğen 1 cevap
Ebru

Ebru

@kubraebru

Max Richter, 1966 doğumlu Alman besteci. Eğer eserlerini dinlemediyseniz, dinlediğinizde “şimdiye kadar nasıl keşfedemedim” diye yakınmanız çok normal. Yapıtlarının dinlediğim benzerlerinin aksine çok daha etkileyici olduğunu düşünüyorum; insanın içine bir dinginlik veriyor ve o an ne hissediyorsanız sanki elini omzunuza atmış size ortak oluyor. Kulağınızdan girip ruhunuza işliyor adeta... Siz araştırın, dinledikçe müzik listenizi ele geçirecektir mutlaka. Şunu da bırakıp gidiyorum:
https://youtu.be/rVN1B-tUpgs
Tam şuraya işte, bir şey çökmüyor mu dinledikçe?..
11 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Vertov (@atp)
Leftovers adlı dizi bu çökme hissini sömürürcesine kullanıyordu ama iyi olduğu için laf etmeyeceğim , merak eden seyretsin, güzel yapımdır.
20.03.19 beğen 1 cevap
Ebru

Ebru

@kubraebru

Bilerek Olmadı paylaşım fotoğrafı
Bilerek Olmadı
İşte büyük bir adaletsizlik: Hislerimizin kontrolü bizde olmamasına rağmen önümüzdeki yol ve kararlar hisler doğrultusunda şekil kazanıyor. İplerin elimizde olmasını istediğimiz yerde bileklerimizden sımsıkı bağlanmış vaziyette istediği yere sarılıp düğüm atıyor. Bir zaman sonra hoş gelmeyen şey hiçbir değişikliğe uğramamasına rağmen “kötü” olarak mühürlenip bir kenara atılıyor, farklılaşanın “biz” olduğu görmezden gelinerek... Bazen dinleyici bazen de ezgiyiz aslında, ancak içimizde bir yerde bunu bilerek yapmadığımızın farkında olduğumuz sürece suçlayan tarafız; sevgiyi, nefreti veya benzer dünyevi duygu ile telaşları sonsuza dek hapsedemeyen ya da zaman birtakım hisleri emip götürmeden daha da ötesini barındırabilen...
Ne hissedeceğimizin elimizde olmayışı bir fırsat mı yoksa ceza mı, bilemem. Fakat hâkimiyet bizde olsa da olmasa da dünyayı döndürenin hisler olduğu aşikâr.
25 beğeni · 5 yorum beğen ikon
Ökkeş (@aahmet)
Bir örnek verecek olursak aşık olduğumuz insanlar anlaştığımız kişiler olmuyor mu?
14.03.19 beğen 1 cevap
Ebru

Ebru

@kubraebru

Gecenin üçünü görebileceğimi sanmadığımdan şimdi atıp çekiliyorum. Güzel şarkı, iyi dinlemeler. Bir de iyi geceler...

Bir gül biter içimde
Tam bildiğin biçimde
Of, gecenin tam üçünde
Gecenin tam üçünde

Sevda gibi kanımda
Can verirken elimde
Pençe gibi düşümde
Uy değil uyku değil

Bir gül biter içimde
Gecenin tam üçünde
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Ebru

Ebru

@kubraebru

Emekçi Kadinlar Günü paylaşım fotoğrafı
Emekçi Kadinlar Günü
Bugün için çevrenizdeki kadınlara hediyeler almak gibi şirinlikler yapmak zorunda olmadığınız gibi güya duyarlı ve düşünceli gözüken böyle saçma davranışlarda bulunmak zorunda da değilsiniz. Devekuşu gibi kafayı gömmeye benzettiğim bu hesap kapatma işiyle göz boyamak yerine nüfuz ve para sahibi olan fotoğraftaki isimler hemcinslerine verdikleri değeri farklı yollarla da gösterebilirlerdi fikrimce, bu günü anlamlı ve özel kılmak için en basitinden kız çocuklarıyla ilgili bir proje mi dersiniz, sanata ve bilime teşvik mi, akla buna benzer milyon tane fikir gelir oturup düşününce. Kadın olmanın zaten zor olduğu coğrafyada birçoğunun sesi çıkmıyorken ve görmezden gelinirlerken hesap kapatarak gözlerden iyice kaybolmak?
Gördüğüm en alçaltıcı ve saçma davranış.
27 beğeni · 18 yorum beğen ikon
Nyx (@erebus)
Tamamen reklam amacı güden bir çalışma bu. Verilen tepkinin ses getirmesinin istenmesi değil elidor'un rant sağlaması amacına dayatilmis ve bu günü de kendi harika amaçlarına yadsiyan insanların düştüğü haldir bu. 'Saçı uzun aklı kısa' söyleyişine yok olarak tepki vermek ne manasız. İçinde saç geçiyor diye ucundan tutup bugünde buradan rant sağlayalım demek ne kadar küçük bir hareket. Üzücü...
08.03.19 beğen 11 cevap
Vertov (@atp)
Bütün azınlık ya da ezilen gruplarin ilk sözü ve iddiasıdır var olmak. Biz varız derler , bizi yok sayıp ya da içinizde eriterek kaybedemezsiniz, BİZ VARIZ. Ama işte post-modern dünyanın kafası çok çalışan haşarı çocuklari böyle şeyleri önemsemez, kelime oyunuyla ters köşe yapıp puan kazanacaklarını zannederler. Bilmediklerinden değil yani bu varolma mücadelesini, sadece umursamazlar. Yavşaklar
08.03.19 beğen 4 cevap
Emre (@emre177)
Var olduğunuzu söyleyen mi oldu.
08.03.19 beğen cevap
/ 3