up
ara

La Vita Mista

http://lavitamista.blogspot.com.tr
La Vita Mista

La Vita Mista

@lavitamista

Milan Kundera'nın Gülünesi aşklar'ı keyifle yazılmış kadın erkek ilişkisini içeren 7 öyküden oluşuyor. Ilk öykü... Hayatta yalanından haz duyan, gerim gerim gerilip bide yalanına inan adamlar var ya işte ondan güzel bir örnek veriyor. Ve karşısında temiz ama saftirik bir kadın. Olaylar öyle bir noktaya geliyor ki ruhun saflığı zekayı bir üst noktaya taşıyor... Boşa uğraşma Klara o adam adam olmazzz
ataç ikon Gülünesi Aşklar
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
La Vita Mista

La Vita Mista

@lavitamista

Joker size 2014 modasından bahsedecek. Dalgıç kumaş ekoseli pantolon, turunju yanar döner gömlek, mor kuyruklu ceket ve Bir Psikiyatristin Gİzli Defteri. Joker'in psikolojisine uygun ki kitaba resmen sarılmış. Aynı duyguları yaşamadığımı ve kitabı çok saçma bulduğumu belirtmek isterim. Kitap tıp öğrencilerinin rahatlıkla okuyabileceği bol hastalık ve ilaç tanıtımlı. Ki şunu da belirtmek isterim gerçekten tıpta okuyan bir kaç dr arkadaşımız da kitabı okuduğunu belirtti. Kitabın bu kadar revaçta olması son derece şaşırttı beni. Her Migros ve büyük kitapçılarda ön sıralarda. Satış stratejilerinin başarısı demek istiyorum. Buarada mesleki sorunları doktorlarımızın çok içine işlemiş. Sürekli insanların daha çok psikiyatriste gitmeleri gerektiğini düşündüren cümleleri beynimize beynimize işliyor. Kitapta ki bu sürekli bir psikiyatrist övme ve herkesi çağırma durumu çok rahatsız edici demeden geçemeyeceğim. Tamam anlıyorum psikolog yada psikiyatri doktorlarına çok sevimli bakılmıyor. Hatta deli doktoru, kafa doktoru yokk kardeşim ben delimiyim gitmem diyen de var ama bir kitap yazmışsın oldu olacak muayene adressinide içine sıkıştırı verseydin. Hasta mahremiyeti diyerek 30 yıllık hayatından kurgulu karma yapmış hikayeler gerçek bile değil hatta bazıları çok fantastik. Bunlar benim kaanatlerimdir efendiler.
2 beğen · 0 yorum
La Vita Mista

La Vita Mista

@lavitamista

Mutluluk ... Tadı aşağıda
gördüğünüz eritme çikolata gibi olan... Güzelim cancağızım romanım, bir nefeste keyif yapa yapa okudum. Filmi var dediler. Kocamı da kandırıp bi güzel oturttum televizyonun karşısına. Adam bi baktı iki baktı kaçtı... Sadece şu satırları yazabilmek için an kaçırmadan kendimi zorlayarak izledim. Bu kadar mı zorlama olur bir film. Beğenmedim beğenemedim. O güzelim duyguların anlatımı içi cok sade olmuş... Nerede o trende ki bayani süzen masum ve ürkek bakiş? Nerede o ilk orkidi öğrenen genç kız ? Bide bide kızı yanlış adama aşık ettiler. Toptan sinir oldum ! Romanda hiç olmayan şeyler... Peh pehh oldumu oldu ama bence film hiç olmadı.
ataç ikon Mutluluk
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
La Vita Mista

La Vita Mista

@lavitamista

1 saat boğazda tekne keyfi yaparak "ne yalılar var be kardesim " turu yapmak 5 lira... Yalılara farklı bir gözden bakıp Leyla'ya konuk olmak doyumsuz. Cumhuriyettin ilk günlerinden, Almancı gençlikten, Cihangir'in eğri büğrü dar sokaklarına kadar giriyor bu roman. O kadar ustaca bir kalemle yazılmış ki kıskandım. Bazı romanları kıskanıyorum nedense... Neyse... amca oğlu milletvekillinin hafiften değişmiş yüzü, aile baskısıyla evlenen sonradan da boşaan zevkle striptiz yapan mahalle bacısıda, paşalar, anneanne dantelleri, İngilizler , zengin hatunlar... Çok farklı kesimlerden tanıdığımız insanlar var romanda ve bu tanıdığımız insanları çok farklı bir şekilde gözlemleyebiliyoruz.Belki sen ben yokuz ama dur bi dakika belki de sen varsındır... #ZulfuLivanelli #LeylaninEvi kalemine sağlik yada klavyene tebrikler.
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
La Vita Mista

La Vita Mista

@lavitamista

Zamanında cluedo diye bir oyunumuz vardı. Katili bulmaya çalışıyordun herkes şüpheli oluyordu. Çocuk için bence fazla ağır bir oyun. Fakat bizim evde vardı. Kim aldı? neden aldındı? hala bir anlam verebilmiş değilim . Nitekim çocukların gelişimi için daha verimli oyunlar var diyelim. Kitapta cluedo havasını yaşadım. Katili bulmaya çalışıyorsun ama katil çok sonralarda bireysel olarak giriyor. Bunun için rahatça diyebilirim ki katil bahçıvan yada ahçı değil. Rahatça okunabilir. Yalın bir dile ve gayet akıcı geçişlere sahip bir kitap. Kahramanımız biraz ağır ve arayışları olan Gurney. Gizemleri çözerken kendi hayatının düğümlerini de çözerek ışıklı bir gökyüzü vaat ediyor. Okunması keyifli fakat kurbanların aile yaşantıları ve geride kalma psikolojisi biraz daha detay gerektirebilirdi diye düşünmeden edemiyorum. Demiştim değil mi katil şoför de değil yoksa dememişmiydim? Iyi okumalar.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
La Vita Mista

La Vita Mista

@lavitamista

Mum yakmak, çaput bağlamak yada adak adamak. İnancın getirdiği bir umut arayışı. Aslına bakarsanız daha çok bize has bir gelenek yada görenek olduğunu düşündüğüm bu davranış durumunu Maeve Binchy çok güzel ele almış. Aşıklar korusu adlı romanda Roosmore adlı küçük bir kasabada insanların sorunlarının çözümünü Azize Ann kaynağında arıyorlar. Fakat hikayeler Kısım Kısım ayrılmasından ötürü anlatımda bozulmalar var. Maeve Binchy'nin bu okuduğum ikinci Roma'nı daha önce Bu Yıl Farklı Olacak adlı romanını okumuştum. Bu Yıl Farlı Olacak romanında da aynı şekilde kısa kısa hikayelerden oluşuyordu. İki romanında da sabit bir konuyu ele alıyor. Kısa hikayelerde ise yeni kahramanları konuya dahil ediyor. Kahramanları yeteri kadar özümseyemeden hikayenin bitmesi ile yeni hikayeler başlıyor. Şöyle ki kitabı yarıda bırakıp iki sene sonra devam etseniz yadırgamazsınız. Bolca kahraman yüzeysel geçitler, tek bir konu üzerinde dönen hayatların buluşma noktası olmuş diyebilirim.
ataç ikon Aşıklar Korusu
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum
La Vita Mista

La Vita Mista

@lavitamista

Nefesin nefesine değmişken unutmak mümkün mü? Bir ömür yaşarsın ilk duyduğun nefesi tekrar duymak için. Nefesi tekrar duyduğunda yıkmak yada kendinle onu tekrar bahşetmek için... Bu kadınlar fena bunları yapmak için yıkılıp, ölüyorlar, doğup tekrar içlerinde de ki çocuğu bulmak için tekrar ölüyorlar, korkmuyorlar, o kadar yalnızlar ki birbirlerinin kahkahalarında yeni nefes bulup birbirlerini yaşatıyorlar.Siz de kaybolmuşsanız yalnızsanız böyle iki üç dostunuz ve Mevla aşkınız varsa hayatta ki hiç bir erkekten korkmazsınız. Roman nasıl tekrar hayatta başlanır çok güzel anlatmış. Yeni hayatta ihtiyacı olan tüm Hatunlar okumalı...
0 beğen · 0 yorum
La Vita Mista

La Vita Mista

@lavitamista

Aslında herşey çok iyi. Okuluna giden sağlıklı ve sorunsuz çocuklar, kredi kartının limitsizliği, maddi kuşkulardan uzak bir iş, güzel bir ev ve saygılı bir eş... Fakat bir huzursuzluk ve doyumsuzluk yeni çağın hastalığı mutsuzluk. Kafamı her çevirdiğimde hayatı tam dediklerimizde ki bu mutsuzluk... Kitap tam da bu noktada başlıyor... Ihanet neden hayatımıza giriyor? Aşk ve sevgi eksikliği olabilir mi? Yada heyecan mı eksik? Yada daha iyi bir seks mi? Herşeyi tam olan bi insan böyle bir günaha vücudunu teslim eder mi? Daha fazlasını isteyip vücudunun her kıvrımında yeni benliği ile buluşan bir kadın .Hayatının çıkmaz sokaklarında tutkunun kölesi olurken kocasının anlayışı ile yıkanıp arınan bir hatun Linda... Evet tam anlamı ile harika bir kocaya sahip iken aldattı ama haklı nedenleri de olabilir buna artık sizler karar verin. Fakat şunuda unutmayınız ki bu bir roman. Ve Poulo Coelho Tarafından ustaca yazılmış ve kurgulanmış bir roman. Yani öyle anlayışlı koca olmaz olamaz yok. Zaten bizim içimizde de Linda olduğunu zannetmiyorum.
ataç ikon Aldatmak
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum