up
ara

Last Harbour

"Okumak Aklın İlacıdır!" Don’t try to be different. Just be good. To be good is different enough. Dünyayı anlamak yetmez onu değiştirmek gerekir Sosyolog, Düşünür, Okur, Kitap Dilencisi,
Last Harbour

Last Harbour

@liberty

Mustafa Kemal İzmire Geliyor! (‘Köpeğe havlama, haine kahpelik yapma denmez’) paylaşım fotoğrafı
Mustafa Kemal İzmire Geliyor! (‘Köpeğe havlama, haine kahpelik yapma denmez’)
****DEĞERLİ ADMİNLER::: LÜTFEN SİLMEYİNİZ(Nerede yayınlayacağımı bilmediğin için bunu yazmak zorunda kaldım)

Sağlığında dedemle çok sohbet ederdik. Son derece beyefendi bir insandı. Ölünceye dek ağzından tek kötü kelime duyan olmamıştı. Öyle ki; fırına ekmek almaya giderken bile tıraş olup kravatını takar, titizliği ile anneanneme adeta fenalıklar getirirdi. Dün onunla rüyamda konuştum!..

Önce biraz Atatürk’ten söz ettik..O’nu İzmir’e geldiğinde bir iki kez görmüştü. Nasıl görmesin?O,Yunan’la işbirliği yapanların,geceleri dağdan inip sessizce gırtlağını kesen Uzun Hasan’ın oğluydu..
O zamanlar ‘Atatürk geliyor!’ dendiğinde insanlar görebilmek için kendi deyimiyle senelerdir aradığı kanlısına denk gelse ‘sonra görüşürüz’ deyip meydanlara koşarmış. -Neden koşardınız dede? (derin bir iç çekti)
-Nasıl anlatayım oğlum.Yunan’ı bilmeyene,düşmanı bilmeyene bunu anlatmak zordur.Yaşamayan bilmez. Ben küçüktüm. Babamı,yani senin koca dedeni pek göremedim.Hep dağlardaydı vatan derdine.
Annem bütün gün yolunu gözlerdi.Ama ne zaman ben de özleyip yanına otursam,’Baban bugün gelmez,haydi git sen oyna sokakta’ der,beni kovarken gözlerinden bir damla yaş süzülürdü. Dediği gibi de oldu,babam hiç gelmedi,ama annem hep bekledi..
Bana baban öldü demediler.Şehit oldu dediler.Tabii nereden bileyim,şehit nedir diye sordum,Mustafa Kemal’in emrinde savaşıp geri gelmeyenlere şehit denir dedi o sıra yaşlı bir dede. ‘Yani ölmedi mi babam?’diye sordum. ‘Onlar ölmezler,onlar ölmezler,onlar ölmezler!’diyerek gitti..
Ben de o günden sonra babamı hep Mustafa Kemal’in ordusunda görevde diye düşündüm. İşte hal böyleyken bir gün ”MUSTAFA KEMAL İZMİR’E GELİYOORR!” dediklerinde,babamı görecekmişim gibime geldi,çok özlemiştim,dört beş saat hiç dinlenmeden koşarak şehir meydanına vardım..
Ben memlekette o kadar çok insan olduğunu hiç bilmiyordum,kalabalıktan insanlar birbirini eziyordu.Ama küçük olduğum için milletin kollarının bacaklarının arasından ne yöne gittiğimi dahi bilmeden kendimi en önde buluverdim!
Alsancak tarafından bir kalabalık,bazı arabalar görüldü Tam o esnada yanı başımda duran dev gibi bir asker ”KEMAL PAŞAA!!” diye öyle bir bağırdı ki,gelenin Atatürk olduğunu,arkasındaki kalabalığın içinde de babamın olduğunu düşünerek hem heyecandan,hem de gururla ”BABAM GELİYOOORR!” diye bağırdım.
Herkes ağlıyordu ben de ağladım.. Kimisi ellerini havaya kaldırmış dua ediyor,kimisi olduğu yerde sevinçten havalara zıplıyor,kimisi bayrağı,kimisi toprağı öpüyor,kimisi hiç anlam veremediğim bir şeyler söylüyordu ama hepsinin ortak bir noktası vardı,kime baksam ağlıyordu..
Kalabalık bize yaklaştığında O’nun çok yakınına kadar yaklaştım.Gülümsüyordu,herkese el sallıyordu,bazen yanında oturan tanımadığım kişiye sertçe bir şeyler söylüyor,o kişi de arabanın yanında yürüyen başka bir kişiye bir şeyler söylüyordu.Bir an göz göze geldik.
Bana baktı,sonra başkalarına baktı,yine bana baktı.O an işte tam o an babamı gördüm. Sadece bir bakmakla bir insan her şeyi anlayıp,her şeyi anlatabilir mi?Demek ki olabiliyormuş.Sordun ya neden koşardınız dede diye,sen olsan koşmazdın sanki!
İşte bundan koşardık,herkes de bundan koşardı.. -Anladım.Dede artık öyle değil biliyor musun? -Nasıl?.. Öyle değil ne demek? -Artık Atatürk deyince sizler gibi heyecanlanmıyorlar,hatta bazıları hakaret bile ediyorlar.. (gülümsedi) -Onlar o zaman da vardı oğlum,yeni bir şey değil ki..
Mustafa Kemal vatanı kurtardı,yine hepsi iyi demedi sadece sustu..Şimdi zapt olsa yine dönerler..Köpeğe havlama,haine kahpelik yapma denmez..Bana bir bakışla her şeyi anlayıp,her şeyi anlatan adam sanıyor musun ki bunları anlamadı bilmedi?
Boş ver sen,yolunda git,hepsi bir gün mecbur kalıp katılır.Hain kısmı başı sıkışmayagörsün,hepsi senden benden Atatürkçü olur.. -Rahatladım dede,teşekkür ederim. -Dede? -Efendim oğlum? -Hatırlıyor musun emekli maaşın yetmediği zamanlarda anneannem dere kenarından topladığı otları kendi yaptığı salçası ile pişirirdi,ne güzeldi,ne lezzetliydi o yemekler değil mi?
-Çook. Hamarat kadındı Allah rahmet eylesin sağ olsaydı yine yapardı.. -Yapamazdı dede şimdi o dere bile yok,üstü beton kaplı artık,ot falan da kalmadı her yer ev inşaat doldu.Pazarda bile yok artık öyle şeyler,olanı da zaten insanlar alamıyor..
Pazarcılar satamadığı ürünleri çöpe döküyor,geç saatlerde fakir fukara topluyor -Nasıl yahu nimet çöpe atılır mı hiç? -Dede ne yapsınlar satamayınca taşımak da ayrı masraf,mecbur atıyorlar,en sonunda da batıyorlar.. -Yazık. Bak üzüldüm şimdi,keşke anlatmasaydın.. -Dahası da var.
Mesela soğan İran’dan patates Suriye’den ithal ediliyor artık her şey ithal:) -İthal ne? O ne demek? -Yani bizde olmayan yiyecekler başka ülkelerden getiriliyor.
-Borçları vardır bize ondandır. -Yok dede yok borç değil,bizim çiftçi ekemiyor,ekse de biçemiyor,biçse de fiyatından dolayı satamıyor,satmaya kalkışan da işte böyle çöpe döküyor.. -İthal demek.
-Evet ithal. -Dede?.. -Dede ses ver?…. -Dede?…
-ALINTIDIR-
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Last Harbour

Last Harbour

@liberty

Gideni değil kalanı boğar ayrılık.
Giden götürmüştün anılarını zaten,
Kalen biriktirmiştir acılarını
Anılarla kanatılan....
Gideni değil kalana kıyar ayrılık....
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Last Harbour

Last Harbour

@liberty

SESSİZLİĞİMİN SOKAKLARINDA... paylaşım fotoğrafı
SESSİZLİĞİMİN SOKAKLARINDA...
Şöyle, sessizliğimi dinleyebileceğim bir yere gitsem...
Kimse olmasa...
Düşünsem, düşünsem...
Kendimle konuşsam sonra...
Kendime kızsam, kendime küssem.
Sonra yine kendimle barışsam....
Yalnızlığı yalnızlığıma denk olacak ruhlarla karşılaşsam sonra...
Ama sessizliğimin sesini boğmayacak ruhlarla....
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Last Harbour

Last Harbour

@liberty

Frida Kahlo şu sözlerle sanki beni anlatıyor;
“Çok karışığım. Bir yanım olabildiğince huzursuz ve yorgun. Diğer yanım mucizelere ve düşlerin gerçek olabileceğine halen inanıyor ve heyecanını koruyor. Bu iki yan arasında ben, eziliyorum.”
26 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Şanslı çocuksun 😊😊 kıymetini bil
05.02.19 beğen 2 cevap
Last Harbour

Last Harbour

@liberty

🚫Tedavi sponsorlarını arıyorlar!
🚫Tedavi sponsorlarını arıyorlar! 🚫
Tokat'tan İstanbul'a son aldırdığımız; Yine ayakları sakat diye barınağa terk edilen bebek Güneş için tedavi sponsorları arıyoruz. Güneş bu halde bile kuyruk sallıyor ya :(

Bebek Güneş'te sadece bacaklarda sorun yok, Corona da pozitif çıktı. Ayrıca barınaktan gençlik veya kanlı ishal aldıysa şu an negatif çıktı ama kuluçkada olabilir ve 3 hafta içinde aktive olabilirler. Aşırı zayıf, bakımsız. Raşitizm var, eklemleri sorunlu. Carpal vsrusu için bandaj yapıldı, vitamin takviyesi yapılıyor. Boynunda da enfeksiyonlu bir yarası var.
Her ikisinin tedavisi ameliyat dahil (eğer Güneş gençlik veya kanlı ishal olmazsa) toplam 5.600TL
Şu ana kadar gelen katkı 710TL. EKSİKLERİ 4.890TL.
Aşağıdaki hesabımıza "Güneş ve Luna için" açıklamasıyla destek gönderebilirsiniz.
Yaşam Hakkına Saygı Derneği /Yapı Kredi TR89 0006 7010 0000 0084 6315 78
BU YOLCULUĞUMUZDA DA DENİZ YILDIZLARIMIZA EŞLİK EDEFEK İYİ İNSANLARIMIZ OLACAK, EMİNİZ. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİZ.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Last Harbour

Last Harbour

@liberty

YAŞAM HAKKINA SAYGI (AYNEN PAYLAŞTIM- TEYİT EDİLMİŞTİR)
🚫Tedavi sponsorlarını arıyorlar! 🚫
Tokat'tan İstanbul'a son aldırdığımız yaşlandığı için barınağa terk edilen gözleri görmeyen Luna ve yine ayakları sakat diye barınağa terk edilen bebek Güneş için tedavi sponsorları arıyoruz. Güneş bu halde bile kuyruk sallıyor ya :(
Luna'nın kan değerleri çok kötü maalesef. Beyaz kan hücreleri düşmüş. Toparladıktan sonra gözlerinden ameliyat olacak.
Bebek Güneş'te ise sadece bacaklarda sorun yok, Corona da pozitif çıktı. Ayrıca barınaktan gençlik veya kanlı ishal aldıysa şu an negatif çıktı ama kuluçkada olabilir ve 3 hafta içinde aktive olabilirler. Aşırı zayıf, bakımsız. Raşitizm var, eklemleri sorunlu. Carpal vsrusu için bandaj yapıldı, vitamin takviyesi yapılıyor. Boynunda da enfeksiyonlu bir yarası var.
Her ikisinin tedavisi ameliyat dahil (eğer Güneş gençlik veya kanlı ishal olmazsa) toplam 5.600TL
Şu ana kadar gelen katkı 710TL. EKSİKLERİ 4.890TL.
Aşağıdaki hesabımıza "Güneş ve Luna için" açıklamasıyla destek gönderebilirsiniz.
Yaşam Hakkına Saygı Derneği /Yapı Kredi TR89 0006 7010 0000 0084 6315 78
BU YOLCULUĞUMUZDA DA DENİZ YILDIZLARIMIZA EŞLİK EDECEK İYİ İNSANLARIMIZ OLACAK, EMİNİZ. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİZ.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Last Harbour

Last Harbour

@liberty

NEOKUR'UN GÜZEL İNSANLARINA :
Arkadaşlar Merhaba..
5.Sınıf öğrencileri için kitap tavsiyesi istiyorum. Çok aşırı fantastik(doğa üstü güçler barındırmayan) olmayan kitaplar için tavsiyelerinizi bekliyorum.
BİR EL ATIN GÜZEL İNSANLAR.....
9 beğeni · 15 yorum beğen ikon
ALFA (@alfa)
Peyami safanin cingöz Recai serisini o yaşta güzel okuyorlar.
29.01.19 beğen 2 cevap
mineyy_™ (@mineyy)
Yankılı kayalar /Nur dağındaki çocuk
29.01.19 beğen 2 cevap
Elsa Rose (@elsarosee)
Haritada kaybolmak ve kraliçeyi kurtarmak
29.01.19 beğen 1 cevap
Last Harbour

Last Harbour

@liberty

🍀Yardan Yâreye Dokunuş....🍀.(Kalemimden Damlayanlar)
-Sana Nar Çiçeğim Demek İstiyorum. Biliyor musun ne demek
Nar Çiçeğim....
✅Senin için yok olurum demek .
-Hayır. Neden öyle söyledin ki?
✅Benim için senin bütün sözlerin bende bu anlama çıkıyor..
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Last Harbour

Last Harbour

@liberty

 paylaşım fotoğrafı
Sometimes, people who are thousands of miles away can make you feel better than the ones right beside you.
15 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Viyana Alper (@viyanaalper)
Certainly 😀
16.01.19 beğen 1 cevap
Last Harbour

Last Harbour

@liberty

VAZGEÇMEK Mİ KAYBETMEK Mİ ? paylaşım fotoğrafı
VAZGEÇMEK Mİ KAYBETMEK Mİ ?
Vazgeçmek özgürlük müdür?
Vazgeçmek istiyorum her şeyden..
Sadece ben olarak,
Çocuk saflığında
Gök yüzündeki yıldızları saymak istiyorum.
Kayan yıldızlara ;
Bak biri daha gitti bu dünyadan demek istiyorum.
Ay 'a Ay dede demek istiyorum yeniden...
Gülümsetmek istiyorum yeniden Ay Dede'yi hayallerimde...
Ellerimi tutsa bile biri, çocukça tutmak istiyorum o eli,
Hiç bir anlam yüklemeden...
Ateş böceklerinin aydınlattığı bahçelerde,
Kaybettiğim çocukluğumu bulmak istiyorum...
Sahi...
Yavaş yavaş büyürken ,
Yavaş yavaş öldürdük mü çocuk yanımızı...
Neden çocuksu olmak yadırganır oldu....
Sahi nerede insanların sakladığı çocuklukları...
Arayıp bulsak çıkarsak onları
Ve dolsa dünya çocuklarla.....
31 beğeni · 10 yorum beğen ikon
Gölge (@golge2010)
çok beğendim
20.02.19 beğen 1 cevap
Minnet Koşma (@minnetkosma)
Harika bayıldım.
20.02.19 beğen 1 cevap
Ökkeş (@aahmet)
İstersek hemen şimdi oluruz çocuk, kaybetmeyiz istemedikçe, vazgeçtik... Bir şeyler uğruna, belki sesimiz çıksın diye, aşık olduk fakat aşk çocuklara göre değildi, sonra belki merak ettik çocukluğun ötesini. Çocukluğum uzaktan bakınca çok daha güzel, ama uzanınca değmek istemem bir daha. Vazgeçmişim ben...
20.02.19 beğen 4 cevap
/ 17