up
ara

Mutlaka Okunması Gereken En İyi 2017 Kitapları

1
Kabuk
8.2
Bir ailedeki üç kuşak kadının sarsıcı öyküsünü anlatır bu kitap. Oyun yazarı olan Zeynep Kaçar’ın ilk kitabıdır aynı zamanda. İnsanın kabuğunun sınırlarını bulma arayışı ve kabuğunu kırma çabası içinde hayatının nasıl değişeceğini ya da değişemeyeceğini 3 kuşak akraba kadın üzerinden anlatan bir kadın hikayesidir. Birisi uyku ile, birisi kumaşlar ile diğeri yemek yapıp yemeyerek ama yedirerek kabuklarını kırmaya, acılarını örtmeye çalışır. Bir insan delirmenin eşiğine nasıl gelir? Size düşman ve son derece açık sözlü bir iç sesle insan ne yapar? Anne, anneanne ve kız… kendi acılarından kaçarken diğerlerinin acılarına nasıl dokunur? Bunlar bu kitapta son derece hayatın içinden cevaplarını bulacağımız sorulardan bazıları.
2
Başlangıç - Dan Brown
8.6
Simgebilimci Robert Langdon bu kez dünya üzerindeki dinleri temelden sarsacak bir keşfi, öldürülen öğrencisinin anısına yaymak istemektedir. Bütün dinlerin ortak bir paydada buluştuğu, hepsinin yanlış olduğu, keşfini yaymak ve anlatmak isterken kimlerle karşılaşacağını ve başına nelerin geleceğini bilmemektedir.
10
Hikaye Avcısı
8.3
Yazarın ölümünden önce tamamlamış olduğu fakat yaşıyor iken yayınlanamamış olan son kitabıdır bu. Hikayelerini gerçek hayattan görüp duyup kendi zihninin pırıltısına bulayıp kelimelere döken yazar, bu son kitabında ölüme, yaşama, dünyaya ve her şeye dair kısa hikayelerle bulunduğu zaman dilimine veda etmiş oldu. John Berger’in “Dünyanın vicdanı” lakabını taktığı Galeano, dünyadaki tüm ezilmişlerin, sömürülmüş ve dışlanmışların sesini yazılarıyla, öyküleriyle duyurduğu için bu lakabı sonuna kadar haketmiştir. Hikaye avcısı da kendisinin bir nevi vasiyetidir tüm emekçilere, direnenlere, sömürüye karşı olanlara. Onların hikayesini yine kendi kelimelerinin pırıltısıyla efsanelerden, gerçeklerden ve masallardan faydalanarak, insanlık ve onur için mücadele enlere güç vermesi için yazmıştır. Yazarın ölmeden önce tasarı olarak yarım kaldığı “Karalamalar” adında yazılarından birkaç tanesi de bu kitabın içinde yer almıştır.
Mutlaka Okunması Gereken En İyi 2017 Kitapları
İlk baskısını 2017'de yapmış olan ya da uzun yıllardır baskısı bulunmayıp 2017'de yeniden basılarak çok okunanlar arasına giren en iyi 2017 kitaplarını bu listede paylaşıyoruz.