up
ara

Balıklı Göl

Balıklı Göl
Aslı Konmaz

Aslı Konmaz

@aslikonmaz

Balıklı Göl'ün bir hikayesi var. Rivayete göre, vaktiyle Kral Nemrut'un kızına aşık olan ve putperestlikle mücadele eden Hz. İbrahim bu bölgede yakılmaya çalışılmış. Ancak tam ateşe atıldığı sırada odunlar balıklara, ateş ise suya dönüşmüş ve böylece bu göl oluşmuş. Bu nedenle bu sular kutsal kabul edilmiştir.

Hem kutsal bir yer olması hem de Urfa'nın en önemli turistik yeri olması sebebiyle daha bakımlı bir yer olması gerekirdi. Sular kirli ve insanlar duyarsız. Balık yemleri satılıyor. Balıkların yemlere hücum ettiğini izlemek insanlara keyif veriyor ama oradaki bir amcadan öğrendik ki yemlere hücum eden balıklar birbirlerine zarar veriyorlarmış. Pulları zarar görüyormuş. Yemleri tek bir bölgeye atmayıp dağıtarak atmak gerekiyormuş o yüzden. Ama dedim ya insanlarımız balıkların önlerinde toplanmalarından keyif alıyorlar!! Özellikle birkaç kişiyi suya itesim gelmişti! Yerlere çöp atanlar da cabası. Mekan güzel ama insanların bilinçsizliği ve bencillikleri yüzünden yine bir gezimden mutsuz ayrıldım.
Balıklı Göl
mekana puan vermedi
3 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) oradaki bir amcadan öğrendik ki yemlere hücum eden balıklar birbirlerine zarar veriyorlarmış. Pulları zarar görüyormuş. Yemleri tek bir bölgeye atmayıp dağıtarak atmak gerekiyormuş o yüzden." Aslı teşekkür ediyorum sana.Ben de evvel zamanda gitmiştim Balıklı Göl'e ya,şu anlattığının bilincinde değildim.Gerçi balıklara ben yem atmadım fakat bu bilginin de cahiliydim;bilseydim uyarırdım insanları.Bu kadar basit bir bilgi neden aklımıza gelmez ki? Şimdi gözlerimin önüne geldi yem atılan balıkların nasıl birbirlerinin üzerlerine çıktıkları.Sağ ol bu bilgi için Aslı @aslikonmaz.
14.05.18 beğen cevap
Sence kaç puan almalı?
9.5
13 oy
0