up
ara

Balıklı Göl

Balıklı Göl
Aslı Konmaz

Aslı Konmaz

@aslikonmaz

Balıklı Göl'ün bir hikayesi var. Rivayete göre, vaktiyle Kral Nemrut'un kızına aşık olan ve putperestlikle mücadele eden Hz. İbrahim bu bölgede yakılmaya çalışılmış. Ancak tam ateşe atıldığı sırada odunlar balıklara, ateş ise suya dönüşmüş ve böylece bu göl oluşmuş. Bu nedenle bu sular kutsal kabul edilmiştir.

Hem kutsal bir yer olması hem de Urfa'nın en önemli turistik yeri olması sebebiyle daha bakımlı bir yer olması gerekirdi. Sular kirli ve insanlar duyarsız. Balık yemleri satılıyor. Balıkların yemlere hücum ettiğini izlemek insanlara keyif veriyor ama oradaki bir amcadan öğrendik ki yemlere hücum eden balıklar birbirlerine zarar veriyorlarmış. Pulları zarar görüyormuş. Yemleri tek bir bölgeye atmayıp dağıtarak atmak gerekiyormuş o yüzden. Ama dedim ya insanlarımız balıkların önlerinde toplanmalarından keyif alıyorlar!! Özellikle birkaç kişiyi suya itesim gelmişti! Yerlere çöp atanlar da cabası. Mekan güzel ama insanların bilinçsizliği ve bencillikleri yüzünden yine bir gezimden mutsuz ayrıldım.
Balıklı Göl
mekana puan vermedi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) oradaki bir amcadan öğrendik ki yemlere hücum eden balıklar birbirlerine zarar veriyorlarmış. Pulları zarar görüyormuş. Yemleri tek bir bölgeye atmayıp dağıtarak atmak gerekiyormuş o yüzden." Aslı teşekkür ediyorum sana.Ben de evvel zamanda gitmiştim Balıklı Göl'e ya,şu anlattığının bilincinde değildim.Gerçi balıklara ben yem atmadım fakat bu bilginin de cahiliydim;bilseydim uyarırdım insanları.Bu kadar basit bir bilgi neden aklımıza gelmez ki? Şimdi gözlerimin önüne geldi yem atılan balıkların nasıl birbirlerinin üzerlerine çıktıkları.Sağ ol bu bilgi için Aslı @aslikonmaz.
14.05.18 beğen cevap
Panpanız

Panpanız

@panpan - Şanlıurfa

 paylaşım fotoğrafı
Ülkemizdeki güzelliklerden birisi olan Balıklı Göl Hz.İbrahimin ateşe atıldığı yerdir. Sizi seviyorum 🖤🖤🖤
Balıklı Göl
mekana 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 yorum
AcupOfCoffee (@sherlock)
Biz de Hz. İbrahim A.S. ' ı seviyoruz.. Özellikle ben de çok seviyorum
27.05.19 beğen cevap
Qalker beveng (@kalkerbiveng)
Bayramda ordayım
27.05.19 beğen cevap
cemre küçük

cemre küçük

@cemree1653

Çok sevdim.Urfa çok etkiledi beni.Peygamberler şehri♥️2tl karşılığı kostüm giydim.(2019mayıs)Öyle güzel dolaştım.Balıklara baktım Efsane gerçek mi öyle düşündüm kaldım.Sahi gerçek mi?
Balıklı Göl
mekana 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Paylaşım kuraldışına alınmıştır: En az 20 yıl öncesinden bahsedilmek zorundadır.
Topluluk kurallarını incelemek istersen yardım bölümünde detaylı bilgi alabilirsin.
Sence kaç puan almalı?
9.6
16 oy
0