up
ara

Trabzon Atatürk Köşkü

Trabzon Atatürk Köşkü
Duygu Karadere

Duygu Karadere

@duygudere

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilanından sonra Sonbahar Gezisi adını verdiği yurt gezisi kapsamında 15-17 Eylül 1924 tarihleri arasında ilk defa Trabzon'a gelmiştir ve bugün Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi olarak adlandırılan köşkte konaklamıştır. Daha sonra 1930 yılında Trabzon Özel İdaresi tarafından köşk Atatürk'e hediye edilmiştir. 10 Haziran 1937'e Trabzon'a üçüncü ve son kez gelen Atatürk, yine bu köşkte kalmıştır ve tüm mal varlığını Türk ulusuna armağan etme kararını bu köşkte almıştır.

Ulu önder Atatürk'ü kaybetmemizin ardından köşk, Trabzon Belediyesi müzeye dönüştürülmüş ve ziyarete açılmıştır. Müzede 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyıla ait mobilyaların yanı sıra Atatürk'ün eşyaları, Trabzon gezilerinde çekilmiş fotoğrafları ve mal varlığını devlet hazinesine bağışladığına dair imzayı atarken oturduğu koltuk sergilenmektedir. Köşkün girişinde Atatürk'ün Trabzon'a geldiği zaman yaptığı konuşmanın tam metni asılıdır.

Atatürk Köşkü Müzesi, günümüzde hem manevi ve tarihi değeriyle hem mimari yapısıyla, hem de yemyeşil bahçesiyle Trabzon'un en güzel evidir ve mutlaka ziyaret edilmelidir. Haftanın 7 günü ziyarete açıktır.
Trabzon Atatürk Köşkü
mekana 10 verdi
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
10
5 oy
0