up
ara

Akçay İncelemeleri

Gülcan

Gülcan

@gulcann

Akçay
Bir fotoğraf, sene 1962 falan. Denize karşı çekilmiş annemin fotoğrafı. Annem o zamanlar 2 yaşında. Fotoğrafta arkada bir tabela var. Üzerinde de şöyle yazıyor "Burada bir cennet keşfettim." işte o keşfedilen cennet; Akçay.

Akçay, Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı bir mahalle. Özünde tatil beldesi. Bir zamanlar belediyelik bir yerdi çünkü yerleşik nüfusu 15 bin civarında. Eskiden de mahalleydi sonra dediler burası çok büyüdü böyle mahalle mi olur? Belediyelik olsun. Belediyelik oldu. İki seçim dönemi boyunca belediyelik bir tatil yeri oldu. Sonra tekrar makus kaderi olan mahalleye döndü.

Şimdi size hem eski halinden biraz da şimdiki halinden bahsedeceğim. Eskiden Akçay daha ufak, daha sakin ve suyu ile meşhurdu. Yine suyu ile meşhur ama eskisi gibi değil. Deniz kıyısında gezilecek uzun bir alan vardır. O alanın bir yanı deniz diğer yanı çay bahçeleri, kafeler, dükkanlar vs ile doludur. Geçmişte de böyleydi şimdi biraz daha gelişmiş versiyonu ama teoride aynı.

Eskiden çay bahçeleri tek katlıydı. Çay bahçelerinin ortasında havuz olurdu. Küçük bir havuz. Havuzun başında çeşme vardır. Çay bahçesinde masa başında oturursunuz. İlk önünüze gelen şey bir cam sürahide su ve boş bir bardaktı. Sürahinin dışı yaz kış hep puslu olurdu. Çünkü Akçay'ın suyu hep soğuktur.İçerken dişlerimiz sızlardı. Su bitti mi havuz başındaki çeşmeden suyunu doldurur tekrar masana koyarsın. İstediğin kadar iç, suyun parası alınmaz. Çünkü su bedavaydı. Evdeki musluklardan akan sular bile bedava... Zaten sokaklarda adım başı çeşmeler vardı. İstediğinden kana kana iç. Bir de derler ki Akçay'ın havası suyu insanı acıktırır. Hemen için kıyılır...

Şimdi çay bahçeleri lüks oldu. Sürahiyle su getiren yok. Pet şişede satıyorlar. Sokaklardaki çeşmelerin çoğu söküldü. Kordonda bile akan çeşme bulmak zor oldu. Bu yıl şebeke suyu getirecekler. Her yeri kazdılar borular döşendi.Bir de pankart hazırlanmış Akçay temiz suya kavuşuyor diye.?Akçay'ın suyu zaten temiz ve çok güzeldi. Gelişmek güzel ama keşke gelişirken bazı değerler kaybolmasa...

Akçay halkının büyük kısmı orta yaşın üzerindedir. Emekli beldesi derler. Sessiz sakindir. Ciddi anlamda sessizdir. Özellikle kışları in cin top atıyor.Ama çok güzel. Sessizlik yakışıyor. Eskiden çoğunluk müstakil evler yaygındı artık apartmanlarda var ama en fazla 5-6 katlı hatta 6 katlı yok sanırım. Akçay'ın dibi sudur. Kazdıkça su çıkar. Bu yüzden çok katlı binalara izin verilmiyor. Eskiden içinden çay geçermiş sanırım bu çaydan almış adını Akçay. Şimdilerde o çay yok doldurmuşlar. Yok olmuş. Meydanı deniz kıyısında Sarıkız heykeli ve Atatürk heykelinin bulunduğu Cumhuriyet Meydanıdır. Törenler, konserler her şey orada yapılır.

Denizinin suyu hep soğuktur. Hiç ılır diye beklemeyin hep soğuk. Çeneniz birbirine vurur. Kordonda denizin içinde bir kaya parçası vardır. Ortasındaki borudan temiz su akar.Genelde çoğu kişi kayanın üstüne çıkar ve su içer. Derin yerde değil kıyıya yakın. Çoluk çocuk herkes gidebilir yani. Sarıkız Efsanesi meşhurdur. Zaten meydanda heykeli de var. Yazları acayip kalabalık olur. Hele hele bayramlarda vs hava güzel diye gitmeye kalkmayın. Birkaç bayramdır artık girişi polisler kapatıyor. Şehir doldu giriş yok. ?Yaz akşamları kordon çok aşırı kalabalık olur. İğne atsan yere düşmez. Gece sabaha kadar yollar ve sokaklar insan doludur. Arkadaşlarla gece 2 ye kadar deniz kıyısında oturup sohbet edilir. Çekirdek çitlenir. Çöpler çöpe atılır. ?Kordonda çay bahçeleri dışında oturacak banklar vardır. Oturursun hemen yanına birileri gelir oturur. Sohbet edecek insan çabuk bulunur.

Evler çoğunluk müstakil olduğundan sularda parasız olduğundan herkes kendi kapısının önünü süpürür, yıkar. Bir de yoldan geçen arabalara da su tutulur. Tozları gitsin diye ?

İşte Akçay böyle bir yer.
Akçay
mekana 10 verdi
0 yorum