up
ara

Aynalıgöl - Gilindire Mağarası

Aynalıgöl - Gilindire Mağarası
Duygu Karadere

Duygu Karadere

@duygudere

Eskiden mağara gezmenin ne getirisi var diye düşünürdüm ama bu mağarayı gördükten sonra fikrim değişti ve mağaralara ilgi duymaya başladım. Mersin merkeze 190 km, Aydıncık ilçesine ise 8 km uzaklıkta bulunan Aynalıgöl Mağarası, Gilindire Mağarası olarak da bilinmektedir. Antik çağlardan beri önemli bir yerleşim yeri olan Aydıncık ilçesine Fenikeliler döneminde Kelenderis denilmekteymiş. Daha sonra bu isim zaman içinde Gilindire'ye dönüşmüş. Mağaranın Gilindire Mağarası olarak da anılmasının sebebi budur.

Aynalıgöl (Gilindire Mağarası) 1999 yılında bir çoban tarafından keşfedildikten sonra turizme kazandırılmış ve gezginlerin ilgisini çeken değerli bir yer haline gelmiş. Mağara, denizin hemen dibinden başlayarak yükselen kayalık bir dağda bulunmaktadır. Mağaranın girişine ulaşımı kolaylaştırabilmek için demir merdivenler ve yol yapılmıştır. Mağaranın güzelliklerine gelirsek içerisinde yarısı tatlı yarısı tuzlu sudan oluşan bir göl bulunmaktadır. Gölün yüzeyi durgun olduğundan yansımaları ayna gibi yansıtmaktadır. Aynalıgöl denmesinin sebebi de budur. Mağaranın içerisinde çok sayıda bölüm bulunmaktadır. Bunların her birinde farklı çeşitlerdeki oluşumları bir arada görmek mümkündür. Işıklandırmalar sayesinde bu oluşumlar gizemli ve büyüleyici bir manzara oluşturmaktadır.

Mağaranın içindeki gölün derinliği yaklaşık 47 metredir. Mağaranın tavan ve duvarlarında gördüğümüz oluşumlar gölün içerisinde de bulunmaktadır. Dalgıçların ilgisini çeken bir göldür. Profesyonel olmayanların göle girmesine izin verilmemektedir. Serin mağaraların aksine bu mağara sıcak ve nemlidir. Tedbirli gitmek gerekir.
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
9
1 oy
0