up
ara

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu
Selin Tosun

Selin Tosun

@selintos

Atatürk Arboretumu, tıpkı çölün ortasındaki bir vaha gibi İstanbul'un betonlarının arasında bir saklı bahçe adeta. Burası aslında adından da anlaşılacağı gibi bir bitki laboratuvarı. İçerisinde binlerce çeşit bitki bulunmakta. Bu nedenle doğa severlerin yanı sıra bitki bilimcilerinin de ilgisini çeken bir açık hava bitki müzesi diyebiliriz. Yeşilin bin bir tonunu görebileceğiniz bu doğa harikası yer, görsel şölenin yanı sıra kuş sesleri ve yaprak hışırtılarıyla kulaklarınıza da hitap ediyor ve huzuru yakalamanızı sağlıyor. Uzun yürüyüş yollarında keyifli gezintiler yapabilirsiniz, kitabınızı okuyabilirsiniz ya da sadece içinde bulunduğunuz ana odaklanıp doğayı hissedebilirsiniz. Daha önce hiç duymadığınız, Peruka Çalısı, Maymun Çıkmaz Ağacı gibi değişik isimli bir sürü ağacı görme şansını yakalayabilirsiniz.
Arboretumda temizliğe ve düzene özen gösteriliyor. Yeme içme konusunda sıkı güvenlik tedbirleri var. İçeride piknik yapmak kesinlikle yasak. Hatta içeri girerken çantanızdaki çikolataya bile el konuluyor. Yanınıza sadece su alabilirsiniz. Ayrıca bisikletle girmek de yasak. Profesyonel fotoğraf çekimleri (düğün gibi) önceden randevu alınarak ve belli bir ücret karşılığında yapılabiliyor. Çok geniş bir alan olduğu için tüm gününüzü ayırmanızı öneririm. Otobüs ve metro ile ulaşım mümkün. Pazartesi günleri kapalı. Diğer günlerde kapanış saati ise 17.00. Müzekart geçmiyor. Hafta sonu giriş ücreti 3 katına çıkıyor haberiniz olsun. İmkanınız varsa hafta içi gidin. Hem daha ucuz hem daha sakin.
Atatürk Arboretumu
mekana 10 verdi
12 beğen · 1 yorum
Hamuş (@cehl)
Böyle bir yerin hayalini kuranlar icin çanlıya çıksın Ayrıca sn @selintos a bu duyarlılığı için teşekkürler.
18.05.18 beğen cevap
katibe Tunç

katibe Tunç

@katibetunc

 paylaşım fotoğrafı
Yeşilden sarıya sarıdan kızıla dönüşürken tüm yükün taşır üstünde sabırla o kadar yorulmuştur ki kimse ye aldırış etmeden döker için bir küçük kırıntı dahi kalmaz içinde yağan yağmura fırtınaya göğüs gelir ve hiç bir şey olmamış gibi küllerinden doğarcasına yeni den yeşillenir... 🍁🍁
EK 1
Sonbarın son demleri🍁 23.11.18
Atatürk Arboretumu
mekana 1 verdi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 0 yorum beğen ikon
vanilyaensevdiğim

vanilyaensevdiğim

@vanilyaensevdiim

 paylaşım fotoğrafı
Sonbahar
Ağaçların çıplak kaldığı
Yapraklarının sarımsı rengi
Doğada oluşturduğu renk uyumu.
İnsan da böyle midir sonbahar da ?
Ruhu çıplak
Kalbi dökülmüş.....
Atatürk Arboretumu
mekana puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Sence kaç puan almalı?
7.6
5 oy
0