up
ara

Adilcevaz Kalesi

Adilcevaz Kalesi
Van Gölü’nün kuzeybatı kıyısında bulunan Bitlis’e bağlı ilçe merkezinin arkasındaki kayalık üzerine inşa edilmiş kale, Urartular döneminden beri bölgenin önemli bir yerleşimiydi. Buranın hakimi olan devletler ve hükümdarlar tarafından defalarca yenilenen kalenin bugün görülen kule ve surları Ortaçağ’a aittir.

Yakınında bulunan Ahlat şehrinin yanında ikinci derecede önemli bir yerleşim görünümünde kalan Adilcevaz, 16. Yüzyılda önem kazanıp öne çıkmıştı. Anadolu’nun Türkler tarafından fethinden sonra Ahlat merkezli Ahlatşahlar Beyliği’nin sınırları içerisinde kalan Adilcevaz, sırasıyla Anadolu Selçukluları, Harzemşahlar, İlhanlılar, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safaviler gibi devletlerin idaresinde kaldıktan sonra, 1534’te Osmanlı mülküne katılmıştı. Ancak bölgedeki Safavi-Osmanlı çekişmesinin etkisiyle uzun süre güvenlik endişeleri devam etmiştir. Fetihten hemen sonra kale onarılmış, halkı da uzun süre bazı vergilerden muaf tutulmuştur.

Osmanlı döneminin geniş bir sancağının merkezi olan kale, 1655’te Evliya Çelebi tarafından ziyaret edilip, Seyahatname’sinde ayrıntılı anlatılmıştır. Tamamen kesme taştan yapılan kalenin 17. Yüzyılda üç kapısının olduğunu, surlarının 38 kule ile desteklendiğini, göl kıyısındaki yerleşimin Aşağı Şehir diye bilinip, onun da bir sur ile çevrili olduğunu öğreniyoruz. Kale içerisinde camiler, su sarnıçları ve depoların kalıntıları görülmektedir. Fakat kaynakların varlığından bahsettiği evlerin tamamı yok olmuştur. Kaleiçi, Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi yavaş yavaş önemini kaybetmiş, halk aşağı şehre taşındıktan sonra yapılar harap olmuş ve kalın bir enkaz yığını altında kalmıştır.
Adilcevaz Kalesi
mekana 7 verdi
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
7
1 oy
0