up
ara

Dumlu Kalesi İncelemeleri

Çukurova’da tarihi kervan ve göç yolları boyunca sıralanan dağ kaleleri dizisinin önemli noktalarından biri de Dumlu Kalesi’dir. Adını Ceyhan Irmağı yakınlarındaki Dumlu köyünden almaktadır. Bazı kaynaklarda Tumlu şeklinde de anılan kalenin antik Adamondana ya da Amuda Kalesi olduğunu düşünenler de vardır.

Yaklaşık 70 metre yüksekliğindeki bir kayalığın üzerine oturtulan kale, Adana-Kozan kervan yolunu ve birçok kaleyi gözleyebilecek konuma sahiptir. Yarım daire şeklinde sekiz kulesi olan kalenin surlarının uzunluğu yaklaşık 800 metredir. Bazı bölümleri tonozlu koridorlarla kapatılmış olan kalenin girişi kuzey yönündedir.

Giriş yönünde kayalar oyularak merdiven haline getirilmiştir. Bu yönde kaleye yaklaştıkça yer yer hendek ve sperliklerin izleri görülebilir. Kenarları ve birbirleriyle birleşme noktaları muntazam şekilde işlenmiş, ama dış yüzleri kabaca düzeltilmiş büyük küfeki taşı bloklarıyla inşa edilen kale duvarlarının daha geç tarihlerde küçük ve moloz taşlarla da tamir edildiği anlaşılmaktadır.

Dendanları tamamen yok olan kalenin mazgal pencereleri hala ayaktadır. Taş duvarlarının inşa şeklinden, kalenin 11.-12. Yüzyıllarda Kilikya Ermenileri tarafından inşa edildiği anlaşılmaktadır. Haçlı gruplarının da çok etkili olduğu bu kale, bir süre Ermeni kralları tarafından Alman kökenli bir şövalye tarikatına verilmiştir.
Dumlu Kalesi
0 (0 oy)
0 yorum