up
ara

Engüzek Kalesi

Engüzek Kalesi
Erzurum'un Uzundere ilçesine bağlı Dikyar köyü, eskiden Engüzek adını taşımaktaydı. Burası, Tortum Nehri kıyısında sarp bir arazinin etrafında kurulmuştur. Buranın üzerinde yer alan kale, ulaşılmaz bir kayalık üzerinde inşa edilmiştir. Kalenin etrafındaki arazi de sarptır.

İlk yerleşimin hangi dönemde başladığını söylemek güçtür. Engüzek halkının Osmanlı döneminde Safavilerle bölge hakimiyeti için yapılan şiddetli mücadele sırasında Elazığ Baskil'den buraya göç ve ikame ettirildiği iddia edilmektedir.

Muhteşem bir kayalık üzerinde inşa edilen kalenin planı düzgün değildir. Küçük moloz taşlardan inşa edilen duvarlar büyük ölçüde sağlam olmakla birlikte dendanlar zamanla yok olmuştur. Kayalığın bazı bölümlerinde, yüksek kuleler savunmayı kuvvetlendirmek için asıl kaleden aşağı doğru inecek şekilde inşa edilmiştir.

Kale bir yerleşimi çevirmekten çok, askeri amaçlar için kullanılmış olmalıdır. Kalenin bölgede birçok örneği olan yerel bir ayan ailesi tarafından da kullanıldığı tahmin edilmektedir.
Engüzek Kalesi
mekana 7 verdi
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
7
1 oy
0