up
ara
‹ Tüm Enez Kalesi İncelemeleri

Enez Kalesi İncelemeleri

Burak Aras

Burak Aras

@aras

Meriç'in Saros Körfezi'ne döküldüğü yerde, Ege Denizi kıyısında bulunan Enez, Türkiye Trakyası'nın en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Burada yapılan kazılar, yerleşimin tarih öncesi çağlardan günümüze kadar neredeyse kesintisiz devam ettiğini göstermiştir.

Kentin etrafını çeviren surlar ve kale, Bizans'ın değişik dönemlerinde inşa edilmiştir. Yapı malzemesi olarak moloz taş ve tuğla kullanılan kalenin duvarlarında sık sık Yunan, Roma ve erken Bizans dönemlerine ait devşirme malzeme kullanılmıştır.

Kalenin duvarlarında Ceneviz ailelerinin 1382-1413 tarihlerine ait armalarını taşıyan levhalar da vardır. Bu levhalarda gotik harflerle yazılmış kitabeleri de olan Gattalusio ve Doria ailelerinin armaları, Kuzey Ege'deki kısa ömürlü küçük bir devletin günümüze ulaşan hatıralarıdır. Bu kitabeli levhalardan anlaşıldığına göre, Türkiye'deki Ceneviz kolonilerinin önemli kalıntılarından biri de Enez Kalesi'dir.

Kale içerisinde bir sarnıç, Enez Ayasofyası (Fatih Camii) diye bilinen büyük bir kilise vardır. Ama kalenin terk edildiği 19. Yüzyıl sonunda cami de terk edilmiş ve bir süre sonra çökerek harabe haline gelmiştir. Kale yöneticisinin surla bitişik olan konutunun bir cephesi de görülmektedir.

Enez Kalesi 1980'lerin başına kadar tıpkı en doğudaki Ani örneğinde de olduğu gibi, gidilmesi, ziyaret edilmesi sakıncalı yerlerden sayılmaktaydı. Sınır boyu olması ve Soğuk Savaş yıllarının paranoyası sonucu gözden ıraklaştırılan bu yerlerdeki örenler, diğerlerinden daha fazla tahribata uğradı.
Enez Kalesi
mekana 8 verdi
4 beğen · 1 yorum
Burcu S. (@bs)
👍
23.07.18 beğen 1 cevap