up
ara

Cennet - Cehennem Örenyeri

Cennet - Cehennem Örenyeri
Dilek

Dilek

@wallflower

Cennet ve Cehennem obruğu ya da çöküğü, Mersin'in doğal ve tarihi güzelliklerini içinde bulundurduğudu Silifke'ye bağlı Narlıkuya'da bulunur. Tamamen doğal yollardan oluşmuş olan bu çökükler her yıl binlerce seyahat sever tarafından ziyaret edilmektedir. Mağaralara giriş müzekart ile yapılabilmektedir. Girişte yöresel yiyecekler satan kafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Mağaranın girişinden sağ tarafa doğru bakıldığında müthiş bir manzara ile karşılaşırsınız. Cennet mağarasının en ucuna ulaşmak için 460 merdiven inmeniz gerekmektedir bu yüzden biraz yorucudur inip çıkmak. Mağaranın içi son derece nemlidir. Bu yüzden yaşlılar ve kalp hastaları için sıkıntılı olabilmektedir. 300. Basamakta tarihi kiliseye ulaşılır. Cennet mağarasında tüm basamakları indiğinizde yeraltı pınarına ulaşırsınız. Yaz aylarında pınarın suyu azaldığı için göremezsiniz ama sesi duyulur. Cehennem çöküğü ise cennet çöküğünün 50 metre ilerisinde bulunur. Ancak bu çöküntünün içine inilmesi mümkün değildir. Silifkeye gelince doğanın oluşturduğu bu eşsiz güzellikleri ziyaret etmeyi unutmayın.
3 beğen · 1 yorum
Gökdeniz mert (@pote)
Tebrikler çok aydınlatıcı bilgi dolu bir paylaşım burayı hiç bilmiyordum Benim için güzel bir bilgi oldu .ülkemizin ne kadar farklı güzellilleri var arkeolojik olarak çok ilgimi çekti teşekkürler
27.04.18 beğen cevap
Duygu Karadere

Duygu Karadere

@duygudere

Cennet - Cehennem Mağaraları ya da çukurları olarak da anılırlar. Her ikisi de doğru tanımlardır. Çünkü eskiden mağara oldukları tahmin edilen bu 2 doğal yapı, bundan milyonlarca yıl önce mağara tavanının çökmesiyle çukurlar haline gelmiştir. Birine cennet diğerine cehennem denilmesinin sebebi ise birinin içinin ferah diğerinin ise tehlikeli ve boğucu olması. Cehennem çukuruna sadece profesyonel dağcılar kendi özel ekipmanlarıyla inebilmektedir. Cennet çukurunda ise merdivenler bulunmaktadır ve içinde tarihi bir kilise yer almaktadır. Kiliseye ulaşabilmek için 300 basamak inmek gerekmektedir. Mağaranın zemininde ise bahar aylarında görebileceğiniz bir pınar bulunmaktadır. Yaz aylarında ise kurumaktadır. Cennet - Cehennem mağaralarına gidiş yolunda salaş kahvaltıcılar bulunmaktadır. Oraya giderken bu mekanlardan birinde yörük kahvaltısı yapmak olmazsa olmazlardandır. Kahvaltı ve cennet-cehennem mağaraları ziyareti için (eğer cennet mağarasına inecekseniz) yarım gününüzü ayırmanız gerekir.
Cennet - Cehennem Örenyeri
mekana puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Sence kaç puan almalı?
9.5
2 oy
0