up
ara

Göbeklitepe Örenyeri

Göbeklitepe Örenyeri
Aslı Konmaz

Aslı Konmaz

@aslikonmaz

Tarih derslerinizden de hatırlayacağınız üzere dünyanın en eski yerleşim yerinin Çatalhöyük olduğu biliniyordu. Ama son yıllarda yapılan arkeolojik çalışmalar dünyanın ilk yerleşim yerinin Şanlıurfa'da bulunan Göbeklitepe olduğunu kanıtladı. Burası aynı zamanda dünyanın ilk tapınağı özelliğini de taşıyor.

Şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 20 km. 800 metre yakınına kadar arabayla asfalt yoldan gidiliyor. Daha sonra ahşaplarla tozlu bir yoldan yürünüyor ve bölgeye varıldığında ahşaplarla döşenmiş patika bir yoldan geziliyor.

Birkaç hafta önce Göbeklitepe'ye beton döküldüğüyle ilgili haberler yayınlanmıştı ve büyük tepki çekmişti. Yapılan açıklamaya göre sadece ulaşımı kolaylaştırmak için ziyaretçilerin yürüdüğü yollara beton dökülmüş. Tarihi yapılara dikkat edilmiş. Ancak yol diye tanımladıkları bölgenin altında başka tarihi kalıntılar da var mıydı orası soru işareti.

Bir yandan kazı çalışmalarının da devam ettiği alanda çok sayıda tapınak olduğu tahmin ediliyor. Henüz tamamı gün yüzüne çıkarılmamış. Büyük bir kısmı gün yüzüne çıkarılmış olan tapınaklar taşlarla çevrelenmiş dairesel yapılara sahip. İçlerinde yüksek taş sütunlar var. Bazılarının üzerine üç boyutlu hayvan figürleri yapılmış. Bölgede bir de dilek ağacı olduğu tahmin edilen bir ağaç var.
Göbeklitepe Örenyeri
mekana puan vermedi
5 beğen · 0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Göbekli Tepe paylaşım fotoğrafı
Göbekli Tepe
Şanlıurfa’da bulunan ve dünyanın en eski anıtsal tapınağı olan Göbekli Tepe, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girdi. Böylece Türkiye’nin listeye giren eser sayısı 18’e yükseldi
Göbeklitepe Örenyeri
mekana puan vermedi, inceleme eklemedi.
23 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Sence kaç puan almalı?
10
1 oy
0