up
ara

Trabzon Ayasofya Müzesi İncelemeleri

Duygu Karadere

Duygu Karadere

@duygudere

Ayasofya Müzesi Trabzon'un önemli tarihi mekanlarından biridir. Kilise olarak inşa edilen yapı, Fatih Sultan Mehmet'in 1461'de Trabzon'u fethetmesinin ardından camiye çevrilmiştir ve tarihi freskler ziftle kapatılmıştır. Birinci Dünya Savaşı'nın sürdüğü yıllarında depo ve hastane olarak da kullanılmıştır. Daha sonra yeniden cami olarak kullanılan bina, 1958-1962 yılları arasında restore edilmiş, ziftle kaplanan freskler temizlenmiş ve 1964'te müze haline getirilerek ziyarete açılmıştır. Günümüzde ise yeniden cami olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Tarihi yapı, kare haç planı, 12 köşeli kubbesi, 3 revaklı girişi ile Bizans döneminde inşa edilen kiliselerin güzel bir örneğidir. Yapının güney cephesinde kabartma frizler bulunmaktadır. Birkaç sahneden oluşan bu kabartmalarda Adem ile Havva'nın öyküsü anlatılmıştır. Bu kabartmaların dışında binanın farklı bölgelerinde mitolojik yaratıklar, kuşlar, çiçek motifleri, kartal sembolü gibi farklı konuların işlendiği resimler, mermer mozaikler ve panolar bulunmaktadır.

Günümüzde kuzey bölümü camiye çevrilen Ayasofya Müzesi, tarihi yapısını giderek kaybetmektedir. Artık bazı bölümleri gezilememektedir. Son model klimalar, ses sistemleri, bahçedeki kahvaltı salonu, düğün fotoğrafçılarının akın etmesi gibi unsurlar yüzünden tarihi güzelliği zedelenmektedir.
Trabzon Ayasofya Müzesi
mekana 7 verdi
0 yorum