up
ara

Cehennemağzı Mağaraları

Cehennemağzı Mağaraları
Engin Kurtul

Engin Kurtul

@enginkurtul

Hades'in ölüler ülkesi
Ereğli, Yunan mitolojisindeki birçok çarpıcı hikayenin yaşandığı yerler arasındadır. Cehennemağzı Mağaraları da mitolojide Hades'in ölüler ülkesi olarak geçmektedir. Mitolojide cehennemin kapısında nöbet tutan üç başlı köpek Kerberos'un Herkül tarafından yakalanma hikayesi burada gerçekleşmiştir.

Cehennemağzı Mağaraları, Ereğli ilçesi İnönü Mahallesi'nde bulunmaktadır. Zonguldak merkeze 50 km uzaklıktadır ve asfalt yoldan kolaylıkla gidilebilmektedir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve örenyeri olarak geçmektedir. Yazın 9.00-19.00 kışın ise 8.30-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müze kart geçerlidir.

Cehennemağzı Mağaraları, yanyana dizilmiş üç mağaradan oluşmaktadır. Mağaralardan en ilginç olanı dar bir girişe sahiptir ve zemininde bir su birikintisi bulunmaktadır. Mağaranın tavanından damlayan sular bu birikintinin üzerine ilginç oluşumlar yaratmaktadır. Mağaranın içi serin ve oldukça sessizdir. Hatta tarihini bilenler için zaman zaman ürperticidir.
1 yorum
grimalkin stone (@grimalkin)
Vay canına bayıldım! Bunu nasıl gözden kaçırmış olabilirim?? Kesinlikle en kısa zamanda oraya gitmek istiyorum! Kesinlikle!
01.05.18 beğen 1 cevap
Sence kaç puan almalı?
9
3 oy
0