up
ara

Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi
İpek Acar

İpek Acar

@ipekacar

Türk Sinemasına Nostaljik Bir Yolculuk
Adana Sinema Müzesi, tarihi bir Adana konağının müzeye dönüştürülmesiyle 23 Eylül 2011 tarihinde ziyarete açılmıştır. Seyhan İlçesinin Kayalıbağ Mahallesi'nde bulunmaktadır. Karşısında Zübeyde Hanım Parkı ve Seyhan Nehri, hemen yanında Adana Atatürk Müzesi ve 150 m gerisinde ise Adana Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır.

Sinema Müzesi'nin içerisinde, Türk sinemasından film afişleri, Adanalı oyuncuların fotoğrafları, festivallerde çekilmiş eski fotoğraflar, gazete haberleri, film çekimlerinde kullanılan eşyalar ve kıyafetler sergilenmektedir. Binanın bir bölümü sinema kütüphanesi olarak düzenlenmiştir. Burada Türk sinema tarihine ışık tutan önemli kitaplar bulunmaktadır. Müzede ayrıca film çekimlerinde kullanılan eski kameralar ve diğer araç gereçler de sergilenmektedir.

Sinema Müzesi'nin en etkileyici unsuru ise, unutulmaz filmlerin unutulmaz karakterlerinin balmumu heykelleridir. Yılmaz Güney'in Yol filminde canlandırdığı Seyit Ali karakteri, Hababam Sınıfı'ndan Hafize Ana, Mahmut Hoca, İnek Şaban gibi pek çok unutulmayan karakteri görebilirsiniz. Adana'ya yolu düşen herkese bu nostaljik yolculuk deneyimini yaşamasını öneririm.
Adana Sinema Müzesi
mekana 10 verdi
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
10
1 oy
0