up
ara
‹ Tüm Yılankale İncelemeleri

Yılankale İncelemeleri

İpek Acar

İpek Acar

@ipekacar

Tarihi Bilgi: Yılan Kale diğer adıyla Şahmeran Kalesi Adana'nın Çukurova ilçesinde bulunmaktadır. Yüksek bir tepenin sarp kayalıklarına inşa edilmiştir. Haçlı döneminden kalmadır. İpek Yolu'nu kontrol etmek için inşa edilen kalelerden biridir. Hem Ceyhan Ovası'na hem de o civardaki diğer kalelere hakim bir konumdadır. 3 Avlu ve 8 burçtan oluşan büyük bir kaledir. Kale stratejik açıdan iyi tasarlanmıştır. Şahmeran Efsanesi'nden dolayı Evliya Çelebi tarafından Şahmeran Kalesi olarak adlandırılmıştır. Günümüzde yöre halkı çoğunlukla Şahmeran Kalesi diye anmaktadır.

Benim Gözlemlerim: Yılankale, ne yazık ki bakımsız kalen kalelerimizden biri. Heybetli surları zamana direnmiş olsa da içerisinde pek bir şey kalmamış. Arabayla kalenin yakın bir yerine kadar gittikten sonra yürümeniz ve hatta kayalıklardan tırmanmanız gerekiyor. Güvenlik tedbirleri yok malesef. Çoğu kişi tarih için değil manzara için gidiyor sanırım. Manzarayı eleştirmek için diyecek bir şeyim yok. Ceyhan Ovası'nı yukarıdan seyredebilirsiniz. Ama sırf manzara seyretmek için gidecekseniz o kadar yorulmanız anlamsız. Gidip güzel manzaralı bir restoranda oturun daha iyi.
Kapsamlı bir restorasyon çalışması ve kale içi düzenleme yapılması gerekiyor. Ayrıca gezmek için yollar ve güvenli merdivenler yapılırsa ziyaretçiler daha memnun ayrılacaklardır.
Yılankale
mekana 6 verdi
6 beğen · 0 yorum