up
ara

Alara Kalesi

Alara Kalesi
Eski Alanya-Konya kervan yolu üzerinde Alara Çayı Vadisi'nde bulunan kale, aynı adlı hanın yakınlarında çok sarp bir kayalık üzerindedir. Kilikya Ermeni Krallığı döneminde inşa edilen yapı, muhtemelen Alaeddin Keykubad zamanında kısmen yeniden inşa edilmiş olmalıdır. Üzerinde bulunduğu yol güzergahının güvenliğini sağlaması bakımından, kalenin önemi Selçuklu döneminde de devam etmiştir.

Kalenin yakınlarındaki Selçuklu kervansarayı Alarahan, üzerindeki kitabeye göre 1231-32 yıllarında inşa edilmiştir. Kalenin de bu dönemde inşa edildiği düşünülebilir.

Dış kaleye kayalara oyulmuş merdivenli bir dehlizden ulaşılır, iç kaleye ise üzerinde kule yükselen bir kapıdan girilir. İç kaleye Keykubad tarafından bir kasır inşa edilmiştir. Kasrı taşıyan tonozlu teraslar, bazı yapı kalıntıları ve bir hamam günümüze ulaşmıştır. Hamamın duvarlarında, Anadolu Selçuklu mimarisinin günümüze ulaşan fresk tekniğindeki figürlü bezemenin tek örneği olan süslemeler çok dikkat çekicidir. Selçuklu çağının sonunda köşk ve çevresindeki yapılar terk edilmiş ve bir daha kullanılmamıştır.

İç kale Osmanlı döneminde terk edilirken, dış kale kullanılmaya devam etmişti. İki sur hattı arasında bulunan Alara köyü, IV. Mehmed zamanında (1648-87) ovaya taşınmıştır. Böylece 17. yüzyıldan beri terk edilen kale büyük ölçüde harap olmuştur. Eski köyün artık tanımlanamaz hale gelen yapıları kale içerisinde görülebilir.
Alara Kalesi
mekana puan vermedi
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0