up
ara

Kazdagı Milli Parkı

Kazdagı Milli Parkı
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Bin Pınarlı İDA
Doğduğumdan beri Kaz dağının eteklerinde yaşıyorum. Kaz dağları çok geniş bir alanda olduğu için biz genelde dağın piknik yapılan bazı mevkilerine giderdik. Bugün İlk kez Milli Park olan bölgesine gittim. Fotoğrafladım ama fotoğraflar gerçek muhteşemliği yansıtmadı. Kelimelerle nasıl anlatacağım bilemiyorum.

Öncelikle nereden ve nasıl gittik? bahsedeyim. Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Zeytinli köyünden gittik yani eski haliyle köy şimdiki ismiyle mahalle. Zeytinlide zaten tabelalar ile Milli Parka giden yol gösterilmiş. Ancak önce biz Kaz dağı Milli Parkı bürosu var oraya uğradık. Milli Parka gideceğimizi söyledik ve bize tavsiye ve önerileri var mı? diye sorduk.

Şöyle söylediler. Mola vererek gidin çünkü dağdaki çok fazla oksijen insanı çarpıyor alıştıra alıştıra çıkın dediler. Bir de mola yerlerinin isim listesini verdiler. Ancak arabamız Kaz dağının zirvesinde bulunan Sarıkız Mezarına gitmeye uygun değildi. Genelde jeep tarzı arabalar dağ yolları için daha elverişli. Neyse...

Köyden ayrılıp dağın tepesine doğru yola çıktık. Biraz ileride Milli Parka giriş kapısı bulunmakta. Milli Parka giriş ücretli. Normal arabayla giriş 18 TL . Kapıdan geçtikten sonra yaklaşık 20 km sonra dağın zirvesine ulaşılıyor ancak yollar; dar, bozuk ve uçurum kenarı olduğundan ve de mola yerlerinde durulduğundan 20 kmlik yol yaklaşık 2.5 saatte ancak gidiliyor.

Şimdi Milli Parktan bahsedeyim. Bildiğimiz orman. Ama mükemmel bir doğa var. Bazı yerlerde o kadar devasa ağaçlar, o kadar sık ağaçlar var ki insanın içi ürperiyor. Yol kenarlarında bazen öyle müthiş manzaralar oluyor ki daracık yolda arabayı durdurup. Manzarayı seyrediyorsun. Tüm Edremit körfezini kuş bakışı görebiliyorsunuz. Daha ilerilere gidince artık körfez gözükmüyor. Mükemmel yeşillikte olan aşağıda kalmış dağları görüyorsunuz. Dağın doruk noktasına yaklaştıkça hava soğuyor ve sis oluyor. Temmuz ayı bile olsa yanınıza mont götürün. Çünkü dağın tepesinde hava buz kesiyor. Her yerde durmadan akan çeşmeler var. Taşların arasından dereler geçiyor. Kaz dağları Alplerden sonra Dünya'nın en çok oksijen üreten 2. dağı. Biraz öncede demiştim. Çok fazla oksijen alkol gibi insanı çarpıyor. Sarhoş ediyor.

Milli Park olduğu için hiçbir canlıya zarar vermemeniz gerekiyor. Tek bir ağaç dalı koparmak bile yasak. Avlanmak, ateş yakmak ya da ormandan herhangi bir şey toplamak yasak. Çünkü Kaz dağlarında birçok endemik bitki var. Ve bu bitkiler de yok olma tehlikesi altında. Bitkilerin üzerinde endemiktir yazmadığı için siz de görünce tanıyamayacağınız için hiçbir şeyi koparmamanız gerekiyor.

Dağa çok fazla insan akını olmuyor. Dağda yaşayan insanlar da yok. Yani genelde ıssız. Telefonlarda çekmiyor. Bu yüzden kendi arabanızla gidiyorsanız. Önlemlerinizi alın. Yolda kalırsanız saatlerce birilerinin sizi kurtarmasını bekleyebilirsiniz. Bu şekilde gitmek tehlikeli geliyorsa safari yapan jeepler var. Rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Jeeplerde telsiz de olduğundan daha güvenli. Ayrıca jeep dışında kendiniz de rehber kiralayabilirsiniz. Sizle birlikte gezer. Bir de tam olarak nasıl oluyor bilmiyorum ama kamp da yapabilirsiniz. Bize bir rehber kamp ücretlerinin beş yıldızlı otellerden daha pahalı olduğunu ve görevli birinin sürekli kamp alanında bulunduğunu ve denetlediğini söyledi. Bu konudaki bilgim bu kadar. Anlatacaklarım da bu kadar ama son sözümü söylemedim.

Kaz dağlarında siyanürle altın araması yapılmasın. Çünkü,

KAZ DAĞLARININ ÜSTÜ "ALTINDAN" DAHA DEĞERLİ.
Kazdagı Milli Parkı
mekana puan vermedi
7 yorum
Hakan (@hakani)
Gülcan Alp Himalaya Dağları 'ndan da bahset :))))
29.07.18 beğen 1 cevap
Ş.K.M (@yek)
@gulcann Güzel bir inceleme olmuş, parmaklarına sağlık :)
29.07.18 beğen 1 cevap
aslı seloğlu (@asliseloglu)
Keşke ben de tırmansaydım, piknik yapıp dönmek yerine. Aşırı özendim ve kıskandım şimdi.😅 Ama o kadar alçak seviyede bile çarpmıştı beni oksijen. Daha daha yüksekleri düşünemedim. 😮
29.07.18 beğen 2 cevap
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Neokurun Gülcan yüzü  paylaşım fotoğrafı
Neokurun Gülcan yüzü
Kaz dağında zirveye doğru çıkarken tabelaların önünde zafer işareti yaptım. Sanırsın Everest'e çıkıyorum 😂
Kazdagı Milli Parkı
mekana puan vermedi, inceleme ekledi.
1 yorum
PİP! (@nusretk)
Ganimet onların zafer bizim!😂😂
29.07.18 beğen 1 cevap
Sence kaç puan almalı?
10
1 oy
0