up
ara

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Aydıntepe Yeraltı Şehri
Serkan

Serkan

@serkanbenli

Yer altındaki kayaların ve taşların oyulmasıyla oluşturulmuş ilginç bir yer altı şehridir. Yapımı sırasında başka hiçbir malzeme kullanılmamıştır. Dar yollar ve bunların açıldığı kare şeklindeki odalardan oluşmaktadır. Oda duvarlarına aydınlatma amacıyla delikler açılmıştır. Ayrıca gözetleme noktaları, havalandırma oyukları, su arkları gibi detaylar fark edilmektedir. Şehrin girişini kapatmak amacıyla kullanıldığı tahmin edilen büyük dairesel bir taş bulunmaktadır. Bir de mezar odası bulunmaktadır.

Bölgede kazı çalışmaları hala devam etmektedir. Şehrin kimler tarafından hangi amaçla yapıldığı henüz netliğe kavuşmamıştır. Araştırmacılar bu noktada fikir ayrılığına düşmüşler. Kimisi buranın Halde şehrine ait olduğunu, kimisi ise Romalıların kovduğu ilk hristiyanların sığınak olarak inşa ettiklerini düşünmektedir.

Giriş ücreti uygun. İçerisi iyi aydınlatılmış ve temiz. Nefes darlığı çekenler zorlanırlar mı bilmiyorum. Bazı koridorları dar ve alçak. Yönlendirme tabelaları olmadığı için kaybolma hissi uyandırabiliyor. Ama kaybolmazsınız korkmayın. 15-20 dakikada tüm odaları görebilir ve çıkışa ulaşabilirsiniz.
Aydıntepe Yeraltı Şehri
mekana puan vermedi
4 beğen · 1 yorum
Elif (@elif22)
keşke resimde ekleseydiniz
28.11.18 beğen cevap
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0