up
ara

Şeyh Edebali Türbesi

Şeyh Edebali Türbesi
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Şeyh Edebali Türbesi
Yıl, 16 Ağustos 1999, öğle vakti gitmiştik. Sadece türbeyi gezmek niyetiyle çıkmamıştık. Bilecik içinde de gezdik, dolaştık. Daha sonrada türbeye gittik. Epeydir akrabaların evinde, Bilecik'te kalıyorduk. O akşam geç bir vakitte Bilecik'te oturan akrabalarımızın evine tekrar geri döndük. Çok gezip, çok yorulmuştuk. Birazda geç yattık ama çok uzun sürmedi kalkmamız çünkü sonrası herkesin bildiği o büyük deprem... İşte ilk Şeyh Edebali Türbesi gezisinden hatırladıklarım bu kadar.

Her sene Bilecik'e aynı akrabaları ziyarete gideriz. (Hala aynı evde oturuyorlar.) Ama o gün yapılan hiçbir şeyi bir daha yıllarca yapmadık. Şeyh Edebali Türbesine gitmedik. O gün yattığımız odada da bir daha yatmadık.

Yıllar yıllar geçti. 2015 yılıydı sanırım. Korkularımızı ve şeytanın bacağını kırdık. Şeyh Edebali Türbesine tekrar gittik. Tarih 16 ağustos da değildi. Atalarımızın ruhuna dua okuduk. Aynı şeyleri yaşamayalım tekrar diye de dua ettik. ?

Şimdi. Türbeyi anlatayım. Bilecik merkeze yakın. Tepede bir dağ başında. İçeride Şeyh Edebali'nin Türbesi dışında başka kişilerinde mezarları vardı lakin hatırlayamadım. Çeşme vardı. Etrafta Şeyh Edebali'nin o bildiğimiz öğütlerinin yazılı olduğu levhalar asılmıştı. Etraf yeşillik ve biraz merdiven çıkarak ulaşılıyor. Giriş çıkış saatleri vardı. Ücretsiz tabii ki. Bir de uyulması gereken kurallar var. Bunları hatırlıyorum.Yakınında da Orhangazi Camii var. Tarihi bir camii. 1. Beyazıd tarafından dedesinin adına 1392'de yaptırılmış. Daha sonra Abdülhamit Han tarafından restore edilmiş. Yunan işgalinde de zarar görmüş ama onun içinde bir daha restorasyon geçirmiş.

Bu şekilde bir yer. Gidip görün. Tarihi kişiliklerin mezarlarını ziyaret etmek güzel. Ayrıca Bilecik'te atalarımızın ilk yerleştiği şehirlerden biri gidip görmek gerekir.
Şeyh Edebali Türbesi
mekana puan vermedi
0 yorum
hasbihal

hasbihal

@ftmglr

ahir , paylaşım fotoğrafı
ahir ,
Ruha can kalbe şifa bir nebze ümit sürülesi her zerreye. Ümidi olmayan gönülde, ümit olmayan dünya da boşa imiş .. Onu bari almayın kalbimizden ! #kalbinesor
Şeyh Edebali Türbesi
mekana puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0