up
ara

Baksı Müzesi İncelemeleri

Serkan

Serkan

@serkanbenli

Bir gün Bayburt'a yolunuz düşerse nereyi gezelim dediğinizde duyacağınız ilk yerdir Baksı Müzesi. 2010'dan beri açıktır. Şehirden 45 km uzaklıktaki Bayraktar Köyü'nde bulunmaktadır. Yani ulaşmak için uzun bir yolculuk yapmanız gerekecektir. Hatta dar ve ıssız yollardan geçerken zaman zaman kaybolduğunuzu bile düşünebilirsiniz.

Burası sadece tarihi eserleri seyredip çıktığınız klasik müzeler gibi değildir. Aynı zamanda sanatsal aktivite ve seminer olanakları sağlayan bir yerdir. Özellikle Bayburt'ta yaşayan sanat severleri bir araya getirmek amacıyla açılmıştır. İçerisinde sergilenen eserlerin çoğu gönüllü sanatçı ve tasarımcıların eserleridir. Bu yönüyle "toplumsal sanat projesi" olarak tanımlanmaktadır.

Büyük bir arazi içinde bulunmaktadır. Müzenin içi kadar çevresi de görülmeye değerdir. Müze binası değişik ve modern bir mimari yapıya sahiptir. İçerisi oldukça geniş ve ferahtır.

Müzeye ulaştığınızda güler yüzle karşılanacağınızı ve içeriye girip özenle hazırlanmış detayları fark ettiğinizde o atmosferden çıkmak istemeyeceğinizi garanti edebilirim. Müzenin yanında bir de konuk evi bulunmaktadır. Orada kalabilir ve yemek yiyebilirsiniz. Bağışlarla oluşturulmuş kütüphanesinden faydalanabilir ya da siz de yanınızdaki kitabı bağışlayarak katkı sağlayabilirsiniz.

Şehirden uzaklaşarak doğa ve sanatla iç içe birkaç gün geçirmek isteyen Bayburtlulara ya da Bayburt'u ziyaret edenlere Baksı Müzesi'ni tereddüt etmeden öneririm.
Baksı Müzesi
10 (1 oy)
2 yorum
kişibaşınadüşenmilligelir (@kisibasinadusenmilligelir)
Bayburt'ta yaşayan sanat severler
04.05.18 beğen 2 cevap
'Büteyra (@huznunlalesidirdunya)
Annesi Baksı'lı biri olarak hala daha ziyaret etmemiş olmam burktu. En son hatırladığım, köyün yaşı geçmiş hanımlarının fotoğraflarını müze içerisinde çekmeleriydi. Anneaannemi de duvara dizilmiş köy lastiklerinin önünde çekmislerdi. Başında ihramı yüzünde yaşmağı ile :) fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla emek üzerine kurulmuş ve öz ile kavrulmuş güzellikler mevcut..
05.05.18 beğen cevap