up
ara

Eskişehir Kurtuluş Müzesi

Eskişehir Kurtuluş Müzesi
Selin Tosun

Selin Tosun

@selintos - İstanbul

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesinde bulunan Kurtuluş Müzesi, ilk hali 19. yüzyılda yapılmış bir konaktır. Kurtuluş Savaşı döneminde İsmet İnönü bu konakta kalmıştır. İki kattan oluşan müzenin girişinde sağ tarafta çocuklar için bir alan bulunmaktadır. Burada çocuklar dokunmatik ekranlar ve kulaklıklar sayesinde Milli Mücadele döneminin ve Lozan Antlaşması'nın çizgi film versiyonunu izleyebilmektedirler. Ayrıca çeşitli oyunlar oynayıp faaliyetler yapabilmektedirler. Yaptıkları Atatürklü resimler ve boyamalar oradaki panoda sergilenmektedir.

Üst kata çıkarken karşılıklı duvarlarda Milli Mücadele döneminde şehit düşen insanların isimlerinin yazılıdır. Künyeleri ise tavana asılmıştır. Müzede giriş ve çocuk bölümü dışında 6 oda daha bulunmaktadır. Bunlar; Milli Mücadele Dönemini anlatan ve yaklaşık 20 dakika süren belgesellerin izlenilmesi için "gösterim odası", Milli Mücadele dönemini yansıtan dergilerden alınmış "karikatür odası", Milli Mücadele dönemine ait eski gazetelerin bulunduğu "gazeteler odası", "strateji odası", "fotoğraf arşivi odası" ve "selfie odası". Odaların çoğunda dokunmatik ekranlar bulunmaktadır. Fotoğraf arşivlerine, gazetele haberlerine ve karikatürlere bu ekranlardan ulaşılabilmektedir. Bu sayede müzede dev bir arşiv tutulmaktadır.

Strateji odasında teknolojik (ekranlı) bir masa ve etrafında İsmet İnönü, Fahrettin Altay ve bir mehmetçiğin balmumu heykelleri bulunmaktadır. Bu odada İsmet İnönü'nün anlatımıyla ve masaya yansıyan görüntülerle İnönü Savaşı'na ve strateji planlarına tanıklık edilmektedir. Selfie odası, ziyaretçilerin seçtikleri bir arka planın önünde selfielerini çektikleri odadır. Bu oda Atatürk ile selfie çektirme imkanı sağlamaktadır.

Küçük ama dolu dolu bir müzedir. Akıllıca kullanılan teknoloji sayesinde küçük bir konağa dev bir arşiv sığdırılmıştır. Bu yönüyle diğer Atatürk ve Milli Mücadele müzelerinden farklıdır. Mutlaka gezilmelidir.
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
10
1 oy
0