up
ara

Melih

Derinlik...Zahirin ötesi beni ilgilendiriyor. Anlamlar alemi. İncelik...Samimiyete ve masumiyete hayranım. Küçük...Her şeyin küçüğünü seviyorum. .
Melih

Melih

@melihh

Penceremden
Toplumuzda egolu olmak ifadesinin yanlış algılandığını düşünüyorum. Egolu olmak ya da egosu güçlü olmak bencil, narsist demek değildir. Egonun güçlü olması toplumun sizden beklentileriyle sizin arzularınızı dengeleyebilmek demektir. Yani bunları kontrol edebilmektir.Toplumun normları altında ezilmemek ya da kendi ihtiraslarımıza esir olmamaktır.
10 beğeni · 15 yorum beğen ikon
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
ego kişide, farklı özellikleri oluşundan değil, eziklenme korkusundan doğan bir durumdur. Kişi, küçük, başarısız, beceriksiz olmadığını ispatlama çabasına girer. Bundan dolayı da sürekli kendinden bahseder sürekli, iyi taraflarını dile getirmesi yanı sıra kötü yanlarını da iyi bir işmiş gibi yücelterek anlatır. Aslında hedefi kötü huylarını veya kötü işlerini temize çıkarmaktır. Yersen!?
18.10.17 beğen 2 cevap
Melih

Melih

@melihh

PSİKOLOJİ paylaşım fotoğrafı
PSİKOLOJİ
Her ne kadar bireyler de şartlara ya da surece göre bir takım kimlik krizleri yaşıyorlarsa da toplumlar da benzer süreci tarihsel anlamda yaşayabilir. Psikanaliz insan psikolojisi olduğu kadar toplum psikolojisiyle ilgili de çarpıcı açıklamalar getiriyor. Söz gelimi bu gün yine rastladigim çok etkin bulduğum bir psikologun toplumumuzun insan hayati içinde hangi evrede olabileceğiyle ilgili soruya cevabi çok farklı ve çarpıcı olduğu kadar da yeterince açıklayıcı cinsten..
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Melih

Melih

@melihh

PSİKOLOJİ
Ergenlik'in bir anlamda yas sürecine benzediğini bu gün okuduğum psikeart dergisinde keşfettim:
" Aileler, kaybolan bir daha gelmeyecek olan, sevimli, itaatkâr, her daim kendilerine hayran olan küçük çocuklarının yasını tutarlar. O munis çocuk gitmiştir de yerine suratsız, nadan biri gelmiştir sanki... Ergen ise çocukluğunu kaybetmiştir. Çoğunluğuyla birlikte, bedenini her şeyin somut ve basit olduğu güvenli dünyasını kaybetmiştir: bedenin, çocuksu kimliğin be yıkılıp giden anne baba idealinin.."

Bu süreçten geçen biri olarak yaşadığım o döneme hic bu açıdan bakmamıştım. Bu kadar zarif bu kadar veciz ifade nasıl olur bilemedim.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Melih

Melih

@melihh

Sevgili, Gece ve Gül
Gülşendeyim elde kadehim yar bana râmdır
Bir böyle gül için bana şâhlar gulamdır.

Söyle bu gece bezmimize mum da gerekmez
Bu meclisimiz dost yüzü nûruyla tamamdır.

Mey bizde helâldir ama ey serv-i gülendâm
Sen yoksan eğer demde bize mey de haramdır.

Söz etme bana ardan utançtan adım ardır
Sorma nedir ismim ki utancım bana namdır
Bir böyle gün için bana şâhlar gulamdır.

Hâfız-ı Şirâzî
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Melih

Melih

@melihh

Kırlardan geliyorlar paylaşım fotoğrafı
Kırlardan geliyorlar
hey koca dünya nasıl avucumuzdasın

nasıl da parlıyorsun ey gözleri maden

çözdüğüm bütün bulmacalardan zorludur yüreğin

elbette kırlardan gelecekler kırlardan

kırlardan gelecekler ellerinde sümbülteberey güzelim sümbül ve teber ey canım

gördüğüm sanki o değildi

sanki kuşlar albümünden bir maden


Turgut Uyar
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Melih

Melih

@melihh

Değişim
Daha önce gittiğim bir yer bende hicbir tesir uyandirmazken şimdi orayı bir başka şekilde yaşıyorsam bu oranın değişmesi ile ilgili değildir oraya başka bir duyguyla, yoğunlukla yasamamla ilgilidir.
13 beğeni · 4 yorum beğen ikon
Nisf (@nisf)
Bir nehirde iki defa yıkanamazsınız.
21.07.17 beğen 3 cevap
Melih

Melih

@melihh

Ask ve İrade paylaşım fotoğrafı
Ask ve İrade
Kadının ve erkeğin cinselliğe bakış açısında Modern zamanla postmodern zaman farkı açıklayan bir kısım
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Melih

Melih

@melihh

Kendini bilmek
Herkese birileri hakkında nasıldır diye sorsak herkes bir şeyler elbette hemen söyler. Ama kendisi hakkında bir şey sorsak ilk önce bir susar.. düşünür.. hafızasından bir şeyler çağırmaya hatta bulmaya çalışır.. Velhasılı kelam herkes birileri hakkında gayet kolay hatta radikal ve genel ifadeler kurarken kendisine gelince susup kalır. Başkalarını kendimizden daha iyi tanıdığımız gerçeğini kim inkar edebilir ?
17 beğeni · 19 yorum beğen ikon
Feyzanur (@vareste)
Bence kendimizi çok daha iyi tanıyoruz ama kendimizi eleştirmek başkalarını eleştirmekten daha zor. Çünkü insan kendi hilkatını biliyor ve içindeki kötülüğü hissedip diğer insanları yargılamaya geçiyor. İnsan kendinin sarrafi. Yani kanımca bu yönde .
17.07.17 beğen 3 cevap
SweetHexe (@glbn)
gıybet yapmak içimizde var, ona hep hazırız :)
17.07.17 beğen 2 cevap
virane (@kabaktadi)
Başkası hakkında cömert, sevgi dolu, güler yüzlú gibi basit ve sıradan ifadeler kullanırız hemececik çünkü pek önemi yoktur bence kendimiz kadar önemsemeyiz yani. İnsan kendisine gelince çok düşünür hep en doğru terimi arar aman en güzele yakınını söyleyeyim yanlış olmasın falan ya da şöyle diyeyim başkasına papatya der de insan kendisine gelince beyaz gelincik gibiyim ama değilim, güneş gibidir içim ama her sabah açan ben değilim... Gibi betimlemeler yapmak ister çünkü her şeyden biraz olmak ister. Olduğuyla olmak istediği şey arasında gelir gider... Çünkü kendine gelince bilir insan aynı anda bir çok şeydir.
18.07.17 beğen 2 cevap
Melih

Melih

@melihh

Ağırlıkları atalım
Haydi ben bensiz geleyim,
sen sensiz gel.
Ne varsa şu ırmağın içinde var,
soyunalım iki can,
dalalım şu ırmağa, hadi.
Bu kupkuru yerde yakınmadan gayri ne gördük,
bu kupkuru yerde ne gördük zulümden gayri.

Mevlana
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Melih

Melih

@melihh

Bir düşünün lütfen
Herkes neyse de edebiyatla alakadar, fikre ve sanata kıymet veren bizlerin politize olmasına dayanamıyorum. Yani zaten memleketin 1 aydır tek meselesi referendum oldu. Başka mesele kalmadı. Nedir yani bu kadar siyaset, politika ? Toplum yeterince politize oldu. Uçlarda yaşar olduk. Sırf bu yüzden arkadaşıyla, akrabasıyla arası bozulanlar olmuş. Gerek var mı ? Çok mu mühim ? Sanki ontolojik bir mevzu. Ya bırakın Allahaşkına. Politika demek ayrışma demektir. Sizler ve bizler okuyan düşünen insanlarız. Yani bu ilmi ruhu muhafaza edelim. Siyasetçilerle huzurlu bir dünya kurulmaz. Huzurlu bir dünya irfan sahibi, mütefekkir, sanatkar insanların filizlendiği bir toplumda kurulur.

Melih G.
20 beğeni · 9 yorum beğen ikon
doğala özdeş (@superkimyonn)
Melih Gökçek mi diyor bunları?
17.04.17 beğen 3 cevap
Hasan Yürekli (@hasanyurekli5)
Politika ve demokrasi ayrışma demek değil tartışma kültürüdür. İkincisi %100'ü temsil etmesi gereken cumhurbaşkanının %51'i temsil edecek olmasının verdiği öfke insanları ikiye böldü. İrfan sahibi, mütefekkir ve sanatkar insanlar tarafından yönetilmediğimiz çok açık. Onlarca örnek verebilirim. Bu yazdıklarınıza inanıyor ve hissediyorsanız sizden öfkeli olmanızı isteyeceğim. Öfkeli ve hırslı olun. Boşvermişlikle hayalini kurduğunuz ülkede yaşayamazsınız.
17.04.17 beğen 4 cevap
Asım Mauser⚘? (@mauser)
pollyanna konuştu!..
17.04.17 beğen cevap
/ 40