up
ara

MEMOLİ

İnsan, kendi içinde milyonlarca zehri ve panzehiri taşıyan bir varlıktır. Ve panzehirlerini zehirlerine karşı kullanabilenler esas başarıyı yakalayabilen insanlardır.
MEMOLİ

MEMOLİ

@memoli

Depresyon Üzerine
Depresyon bir nevi sizin kendinizi tanma ve hayata uyum sağlama savaşınızdır. Bu savaşın askeri de, komutanı da sizsiniz tüm cephane yine sizde mevcut. Savaşacağınız düşmanınız da yine siz olacaksınız, yani bu savaşta hangi tarafı büyütür ve beslerseniz o taraf kazanır.
Bu savaşı kazandığınız zaman göreceksiniz ki, eskisinden daha güçlü bir bünye ile hayatınıza devam edeceksiniz. Düşmanı gözünüzde büyütmeyin ve kendinizi yenebilecek bir iradeyi ortaya koyabileceğinize inanin, yani kendinizi yenmekle başlayacağınız bir süreç bu. Nasıl olduğunuz değil, nasıl olmak isteyeceğinizi, hayatın gerçekleri ile bir potada eriterek bağdaştırın...
(Alıntıdır)

Her insan hayatı boyunca en ez bir kere depresyona girmiştir veya girecektir. Ben de daha önce depresyona girmiş biri olarak bu okuduğum cümlelerden gerçekten etkiledim. Umarım olmaz ama eğer bir gün siz de depresyona girerseniz bunları unutmayın derim.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
MEMOLİ

MEMOLİ

@memoli

Nihayet sınavlar bitti. Benim gibi olan var mıdır bilmiyorum ama rahat rahat kitap okumak için finallerin bitmesini dört gözle bekliyordum. Sonunda bitti 40-45 gün boyunca ne okusam kârdır.🤓
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
MEMOLİ

MEMOLİ

@memoli

 paylaşım fotoğrafı
Güzel bir karikatür buldum.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
MEMOLİ

MEMOLİ

@memoli

Çizgi film izledikten sonra onun etkisinde kalan çocuklar misali yaşıyorum seni. Evet belki bir çizgi film izlemiyorum ama her an düşümde seni izliyorum. Her şey net gözükmüyor. Yüzünün çizgileri beliriyor hayalimde. Umarım boşuna çizgi film demediğimi anlıyorsundur. Evet, senin etkinde kalıyorum. Neden etkileyebiliyorsun beni? Beni sana çeken şey nedir sevdiğim? Neden saatlerce seni izliyorum? Sanırım bugün de çizgilerini çok izledim. Artık annem beni çağırıyor sevdiğim. Gitmem gerekiyor artık. Biliyorum sen de gitmemi istemiyorsun. Çizgilerin adeta düşümdeki kilitlerin anahtarları gibi... Anahtarların yeri kilitlerdir. Ama ben gidiyorum. Yine beni açmadan ayrılıyorum senden öyle mi? Demek ki bu yüzdenmiş kalbimde kilitli kalman. Belki de aşk zaten orada kilitli kalabilmektir... Ama gitmek de istemiyorum ki. Söyle bana ne yapacağım ben?
1 beğeni · 8 yorum beğen ikon
ELİF (@julioco)
Başak?
14.01.19 beğen 1 cevap
Elsa Rose (@elsarosee)
Hangi sözü denesem sensin büyüyen boşluk. Demiş Şükrü Erbaş
14.01.19 beğen 1 cevap
MEMOLİ

MEMOLİ

@memoli

Sesli Kitaplar Üzerine...
Sesli kitap mantığını hiç anlamıyorum. Eğer gerçekten okumak zor geliyorsa, sesli dinlemediğin takdirde kitaplarla bağını tamamen koparacaksan git sesli kitap dinle. Ama onun haricinde imkanın olduğu halde kitabı eline almayacaksan, kelimelerin gözünün önünde dans etmesini izlemeyeceksen, sayfaların kokusunu içine çekmeyeceksen, sevdiğin sayfaya bir yaprak bırakmayacaksan eğer hiç kitap okuma daha iyi. Sesli kitap okumak demek, kitap okumanın doğasında bulunan tüm faydalarının %90’ından olmak demektir. Siyah beyaz ve karıncalanan televizyonda film izlemektir, pilavsız kuru fasülye yemektir. Ayransız döner yemektir. Benzinsiz yola çıkmaktır. YAPMAYIN!
3 beğeni · 12 yorum beğen ikon
Batuuu (@batuuu)
katılmıyorum. Bazıları öyle sever bazıları böyle sever. Epub okumak bana daha iyi geliyor meselam daha fazla okuyabiliyorum daha hızlı kitaba erisebiliyorm. Bazi arkadaşlar var başlıyor koklamam lazim okşamam lazim ellemem lazim diye bir başliyor. saymakla bitmez. 2 haftada bir kütüphaneden 6 kitap alıyorum okurken hiç kokusunu icime cektigimi hatırlamıyorum. biraz zevk meselesi tabi. Bazıları benim icin okumak önemlidir der nasil okuduguna bakmaz bazıları ise evinde kitap olunca daha cok motive olur der öyle der
13.01.19 beğen 2 cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
İşin görme engelliler boyutunu atlamayın, lütfen. Sizin için gereksiz olaa bile onlar için önemli bir ihtiyaç.
13.01.19 beğen cevap
yeni.BAŞTAN (@yenibastan)
Keşke biri başucumda okusa bana saatlerce dinleyebilirim . Başka bir zevk ,gözünü kapatıp duyduğunu senaryoya çevirmek.. “gerçi hiç gerçekleşmemiş bir hayal”
13.01.19 beğen cevap
MEMOLİ

MEMOLİ

@memoli

 paylaşım fotoğrafı
Sizce bu fotoğrafın anlatmak istediği bir şeyi var mı yoksa normal bir manzara resmi mi?
11 beğeni · 14 yorum beğen ikon
küBRaa (@gameofthrones)
Koca koca binalar içinde yalnız insanlar soğuk bir kent. Yalnızlık.
13.01.19 beğen 4 cevap
Fethi Uzun (@fethiuzun)
Mega kentte sıkıcı bir hayat.
13.01.19 beğen 3 cevap
vildan üstündağ (@vildanustundag)
Yükselen binalar , birbirinden uzak komşular, izlenilmeyen ay manzaraları, doğaya fırsat vermeyen yapıtlar vs. Vs. Bir fotoğraftan fazlası ama.
13.01.19 beğen 3 cevap
MEMOLİ

MEMOLİ

@memoli

 paylaşım fotoğrafı
Bugünlerdeki ben... 😂
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
MEMOLİ

MEMOLİ

@memoli

Şu an kendimden utandım. Tam şu an. Yıllardır neden bunu fark edemedim diye kendime sorup duruyorum şimdi. Aslında olayı genel anlamıyla hep biliyordum ama bu şekilde düşünmemiştim hiç. Düşünsenize bir erkek kardeş, kendi kız kardeşini tüm erkeklerden hep uzak tutar. Kız kardeşinin televizyondaki kaslı bir erkeğe bakmasından dahi rahatsız olur. Kız kardeşini onların önüne atsın demiyorum sakın yanlış anlamayın ama aynı şeyi bir erkek için düşününce kız kardeşler erkek kardeşlerinin başka kızlarla sevgili olmasına bir şey demezler, onları kızlardan, en azından erkek kardeşin yaptığı kadar uzak tutmaya çalışmazlar. Abisi bir kızla öpüşsün belki vaay abii derler. Ama aynı şeyi bir kız yaparsa erkek kardeş asla böyle diyemez. Ben burada ne erkek kardeşler kız kardeşlerini rahat bıraksın diyorum veya demiyorum ne de kız kardeşler erkek kardeşlerini çok daha fazla sınırlasın diyorum veya demiyorum. Yani burada asıl dikkat çekmek istediğim şu ki başkalarının koyduğu kurallar çerçevesinde, ve en acısı bu kuralların başkaları tarafından koyulduğunun da farkında olmadan yaşıyoruz. Neden mi çünkü bu örnekten gidecek olursak, erkek kardeş ne yapar onu görüp aynısını uyguluyoruz, ya da kız kardeş ne yapar, onu görüp yine aynen uyguluyoruz. Doğuyoruz, görüyoruz, sorgulamadan uyguluyoruz. Kızlar da yapsın demiyorum ama, erkektir yapar zihniyeti olur da kızdır yapamaz zihniyeti neden olmasın. Sadece eşit davranılmıyor diyorum. İki cinsin yaptığı da aynı şey aslında ama biri daha meşru görülüyor maalesef. Ve ben dahi bu örneği daha önce hiç bu kadar ayrıntısıyla farketmemiştim. Bunun ne kadar böyle olmadığını zannetsek de bilerek yaşadığımızı sansak da hayatımızın %90’ı dogmatiklik üzerine. Sorgulamadan yaşıyoruz. Bu acı gerçeği bugün bir daha fark ettim.
8 beğeni · 8 yorum beğen ikon
ebru güzel (@ebruguzel150)
Kesinlikle 👏🏻
11.01.19 beğen 1 cevap
haybe okur haybe yasar (@haybeokurhaybeyasar)
Bir erkek kız kardeşinin başka bir erkek tarafından nasıl muamelerle karşılaşmasını istemiyorsa kendisi de kız arkadaşına/sevgilisine aynı muameleyi yapmamalı ya da bazı özel isteklerde bulunmamalı. Bir gün sıradan bir erkek arkadaşım kız kardeşinin nişanlısı ile sinemaya gitmek istediğini ve buna izin vermediğini kendini gere gere söyledi. "Neden?" diye sorduğumda "Evlenmeden önce olmaz, benim kardeşim öyle şeyler yapamaz." dedi. "Peki ya sen gider misin hatta daha da ileri gider misin?" diye sordum. "Tabi ki" diye karşılık verdi. (Burada daha da ileriden kastım sarılma, öpüşme) "Peki ama kız kardeşine yapılmasını istemediğin hatta ki nişanlısı ile bile sinemaya gitmesini izin vermediğin (artık kendisi sinemada ne haltlar yiyorsa kişi, kendinden bilir işi) halde sen neden sevgiline aynı şekilde yaklaşmıyorsun?" diye sorduğumda, "Kız kardeş ile sevgili arasında ince bir çizgi var sen anlamazsın bu hep böyledir" dedi. O anda nefret ettim!
11.01.19 beğen 1 cevap
Gulen Nalbant (@gulennalbant)
İşte konunun anahtarı tam olarak bu arkadaşın incr çizgi bakış açısında saklı. Edep,adap,saygı, vb kavramları savunacaksak unutmamamız gereken en önemli kural bu ince çizgi tam olarak. Sizin sevgiliniz bir başkasının kız kardeşi,okulda azarladığınız öğrenciniz sizin kızınız/oğlunuz gibi bir başkasının evladı,markette huysuzluklarına sinir olup ister istemez gerilip lafladığınız dede bir başkasının büyük babası.. penceremizi genişletebilmeyi önce tuglaları yıkarak başarabiliriz. Öğretilerimiz yolumuza taş koyuyorsa tevrübeyle sabitleyin yapı taşınızı.
11.01.19 beğen 3 cevap
MEMOLİ

MEMOLİ

@memoli

Umut mudur çalıştıran, çalışmak mıdır umutlandıran? Öfke midir korkutan, korku mudur öfkelendiren? Sevgi midir güldüren, gülmek midir sevdiren? Ağlamak mıdır üzüntü, üzüntü müdür ağlatan? Neler oluyor bana? Karamsarlık mıdır aklımı karıştıran, bu karışıklık mıdır beni karamsar yapan?
7 beğeni · 12 yorum beğen ikon
Fatolina (@fatolina)
Umutsuzluktur çalıştıran.. Korkuyoruz aç kalmaktan..
09.01.19 beğen 2 cevap
Fatolina (@fatolina)
korkudur öfkelendiren..
09.01.19 beğen 1 cevap
Fatolina (@fatolina)
Gülmeyi unuttuk.. bu soruyu geçiyorum..
09.01.19 beğen cevap
MEMOLİ

MEMOLİ

@memoli

Sosyal medyada görüyorum da insanlar ne kadar bencil, halden anlamaz, her şeye gülen, insanlarla alay eden, onları aşağılayan bir vaziyete bürünmüş. Her defasında bunu hissediyorum ve aklıma bir soru takılıyor. Acaba bu bozukluk insanlarımızın çoğunu tarif ediyor diyebilir miyiz yoksa tüm bozulan insanların çoğu mu oraya toplanmış bulunuyor? İnşallah ikincisidir ama sizin de görüşlerinizi merak ediyorum.
8 beğeni · 11 yorum beğen ikon
ebru güzel (@ebruguzel150)
Bence insanlar fazlasıyla benciileşti ve kıskanç oldular kimse birbirini çekemiyor artık insanlar sahip olduğunun daha fazlasını istiyorlar her seyin en güzelinden istiyorlar çünkü orda daha iyi yasam tarzları daha lüks bir hayat mevcut onlar da bunu istiyor ve böylelikle daha fazla hırs sahibi de oluyorlar
06.01.19 beğen 2 cevap
Lavinya (@lavinya279)
Bence ikisi de değil.
06.01.19 beğen cevap
ne önemi var (@doctor)
İnsan içindeki her şeyi dışarda evde arkadaşlarıyla ailesiyle paylaşamıyor. Bu da elbet de insanın içindeki pisliklerini sosyal medyaya yansıtmasına sebep oluyor. Belki sen de ya da en yakın arkadaşında bu sistemin parçalarından biri kim bilir?
06.01.19 beğen cevap
/ 5