up
ara

Mihrimah Özlem K

https://www.instagram.com/mihrimahozlem/
Doğum Tarihi : 22 Kasım Perşembe
Katılım Tarihi : 23 Ağustos Cuma 2013 0:19 - 2159 gün
Cinsiyet : Kadın
Şehir : Kırklareli / Türkiye (Turkey)
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Aksel Hennie ( Roger ) çok iyi oynamış. Kendine izleyiciyi kilitlemeyi başarmış. Filmin karakterleri ve kurgusu zekice işlenmiş. Filmin sonuna kadar kim iyi kim kötü netleştiremiyorsunuz. Başlarda ağır aksak ilerlese de sonradan açıyor kendini. Filmin ismi ‘Kafa Avcıları’ olarak çevrilmiş. Kafa falan kesmiyorlar. O ne alaka acep ?
Kafa Avcıları
filme 8 verdi
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Yumruğu ağzımızın ortasına vurduğu gibi kırdı. Konusunu okumadan önce bir çok yerde ‘zannedildiği gibi bir aşk filmi değil aslında’ yorumundan sonra ‘he tamam o zaman ‘ deyip konuya bakmadan oturduk kardeşle. Bi oturduk pir oturduk . Ne yanımıza yığdığımız abur cuburları sömürebildik ne de meşrubat çeşitlerimizden faydalanabildik. Lık ! diye bi bardak su derken arada, öyle bitirdik.

Distopik . Konusunu orijinal bulduğum tatsız, sessiz, karanlık ve kokusuz film. Kendimizi filmin içinde düşünmek bizi çok yordu. Kıyamet ve felaket senaryolu filmlerden hoşlanmıyorum ama bu izlediğim en orijinal ve sarsıcı kötü sondu. Bu senaryo ile çok daha iyisi çekilebilirmiş ama derdini çok basit ve kısa sürede öyle anlatmış ki ‘al bununla yaşa’ deyip yükü bize bırakıp gitmiş. Bu filmi ya seversiniz ya sevmezsiniz. Bu bir ‘’kendinize gelin nankörler, kıymet bilin '' filmi. Ara ara aklıma geliyor da en derininden bir nefes alıp ‘ohhh çok şükür’ deyip devam ediyorum.
Yeryüzündeki Son Aşk
filme 10 verdi
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Para insanı zengin yapar, akıllı yapmaz.
Silah insanı güçlü yapar, haklı yapmaz.
ataç ikon İstanbul Kriterleri
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Gülerken bile yürek sızlayabilir, sevinç bitince acı yine görünebilir.
ataç ikon Melankolinin Anatomisi
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Hepimiz aptalız, hem de her zaman. Sadece her gün farklı türden aptalız. Sanıyoruz ki bugün aptal değiliz, dersimizi aldık. Dün aptaldım ama bu sabah değilim. Ertesi gün de anlıyoruz ki, evet, o gün de aptaldık. Bence bu dünyada büyümenin ve ilerlemenin tek yolu mükemmel olmadığımızı kabul edip buna göre yaşamaktan geçiyor.
ataç ikon Resimli Adam
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

İki Yüz ve Bir Sırttan Oluşan Kışkırtıcı Güzellik: Kitap
Hiç bir zaman ölmeyecek,belki elektronikleşecek ama yinede yalnızlığımızda,okuyan kişiye göre farklı anlamlar ifade edebilen,filme alındığında tam büyüsü yitirilen ve insanoğlunun fotoğraf makinesinden sonra icat ettiği en güzel buluş.Aynı zamanda değiş tokuş olsun,hediye olsun,bir şekilde gideremezsem gebereceğim ruh sahibi ihtiyaç.İlkokul öğretmenlerimin her “kitap en iyi dosttur” dediğinde hadi oradan öğretmenim yaa bizim Ayşe'den, Fatma'dan daha iyi dost var mı dünyada? diye cevap vermek isteyenler vardı. Yıllar yılları kovaladı Ayşe'ler, Fatma'lar geldi gitti kitaplar hep kaldı.

Onsuz olunmaz, onsuz gün geçmez, onsuz yollar bitmez.Her evde bulunması gerekendir.Kitabın girmediği eve girmekten çekinmelidir insan.Yangın anında ilk kurtarılacaklar listemin tepe elemanıdır o.Hayatın gerçek anlamı…araç, sevgili, dost, ufuk, deniz, güneş, ay, aşk, tutku, şefkat, sevgi, mutluluk, hüzün, keder, elem, açlık/tokluk,alırken mutluluktan uçtuğum, okurken durulduğum, kütüphaneme bakarken kıskandığım…Kimisi mezardır, kimisi hala sığınak.

Kitap insanin ikamesi,düşler kurmak için aldığımız uyku haplarımız,yolculukların değişmez aksesuarıdır.Yaşamda insana ihanet etmeyecek ender şeylerden biri,yalnızlığın en sadık paylaşımcısıdır. Müzik ile birleşince ”yalnızlıksavar” olur…Hayallerin dile geldiği arenadır kitap.Hayal kurabilmeyi cesaretlendirir başucuna uzanarak.Velhasıl insanımız zaman ve para bulamamaktan yakınarak uzak durmanın bin bir çeşit yolunu üretmiştir.”Yapılan araştırmalara göre..istatistiklere göre”..vs.vs… uzar gider bu okuma seviyemizi ölçmek için.sonuçsa yıllardır pek değişmez!Kitaba değer vermek kimileri için lüks bile sayılır!Türkiye’de ihtiyaç maddeleri sıralaması2nda 235. sırada yer almıştır..Türkiye'de yaşıyorsanız,kaybettiğinizde çalınmış olması ihtimalini aklınıza bile getirmeyeceğiniz yegane nesnedir.

Benim için, paranın satın alabileceği tek mutluluk.

Kitabın ödünç istenmesi bakın,temelli alınması demiyorum,ödünç istenmesi diyorum!-dahi isteyen kişiye karşı bir soğukluk hissetmeme neden olabilir.Birisine ödünç verdiğimde çocuğunu gece arkadaşında kalmaya yollayan anne tedirginliği yaşıyorum.Sen gitme arkadaşın bize gelsin diyesim geliyor.Bir abinin “verme kitabını kimseye ödünç, ödünç aldığım kitaplarla kurdum ben bu kütüphaneyi” sözü ile geri dururum bu eylemden. Eeee ne demişler; ”her kim olsa söylerim doğrusunu etmem hicab. Tövbe ettim, ariyet hiç kimseye vermem kitab” (:

En sevdiğim kitap okuma yeri itiraf ediyorum yataktır.Kitap okurken ani uyku bastırması gibi tehlikeleri gözardı etmemek gerek tabi.Mesela, Dostoyevski,Anne Rice ve Stephen King bu iş için çok uygundurlar. İnsanı hazırola geçirecek bir tonda yazan romancılar yatakta okunamaz.Ciddi ve asık suratlı kitapları, ahlak kumkuması yazarları ve şairleri başka bir mekana bırakmanızı öneririm. Aslında yatakta okunabilecek kitap yoktur, az uyku vardır.Kitap okumaktan maksat uyumak değil kelimenin hakiki ve mecazi manasıyla uyanmaktır.((:


En önemlisi masada okunabilecek kitaplardır.Başınızı iki elinizin arasına alarak ve arada bir mırıldanarak okuyacağınız kitaplar serisi.Ders kitaplarının kesinlikle içinde bulunmak durumunda olduğu kategori.Bir de bu kitapları okurken bir yandan not alırsınız, ilginçtir bak.Bu sanırım bir şey öğrendiğinizi ya da öğrenmeye çalıştığınızı gösteriyor.

Tuvalette okunabilecek kitaplarda vardır.Tuvalet kitabında olması gereken en önemli şey rastgele bir sayfadan açıp okumaya başlayabileceğimiz bir kitap olmasıdır.Kitaptan çok,çizgi romanlar,Cosmopolitan türü dergiler,mizah dergileri ilgi görür bu alanda.İyi bir karikatür dergisi,gülmenin vücuda verdiği salınımsal hareketin katkılarıyla fazla vakit harcamazsınız tuvalette.İyi bir korku veya (t:138) romanı da tavsiye edilebilir kabız bünyelere….Ah bide o kitaplar,dergiler evin diğer kısımlarına geçmese…


Kitaplar, kitaplar, kitaplar….Çocukluğumda okuduğum kitaplar, gizli gizli ders çalışmak yerine okunan kitaplar, babam okumama izin vermediğinde kaçırılıp okunan kitaplar - kimi zaman konu, kimi zaman da çikolatalı parmaklarımla kitabı batıracağım korkusu.Tam bir kitap sömürgeniyim, çok hızlı okuyorum.Bu hem bir kutsama hem bir lanet.Çok hızlı okuyorum,bu nedenle daha çok okuyorum,Çok hızlı okuyorum bu nedenle leziz bir kitap cart diye bitiyor çikolatayı ağızda eritmeden yutmak gibi bir şey.Çok üzücü.Bir de şöyle bir yanı var: hızlı okuyorum-kitapsız duramıyorum-yola çıkınca da kitapsız duramıyorum-hızlı okuyacağım bitecek diye okumaya korkuyorum.

İlerde bir gün evim olduğunda salonunda kocaman bir kitaplık olsun ve binlerce kitap olsun istiyorum.Odamı bilen bilir, hali hazırda oldukça kitabım var ancak bölük pörçük duruyorlar ben tavandan zemine duvardan duvara kitaplıklar istiyorum,canım kitapların dursun orda ben sonra rahat koltuğumda kahvemle okuyayım onları.Eğer kitap okuyarak para kazanabileceğim bir mesleğim olsaydı şu dünyada benden daha mutlu bir insan olmazdı sanırım.Çünkü bu evrende kendimi küçücük ve zavallı bir nokta gibi hissetmemi sağlayan şey yıldızları seyretmek falan değil, yazılmış bütün kitapları, hadi bütün olmasın çok iyi yazılmış bütün kitapları -ki kötü olanları da okumak istiyorum - okumak istiyorum ancak hiç uyumadan yalnızca kitap okuyarak yaşasam bile böyle bir şeye ömrüm yetmeyecek, ve ben sonsuz zevk alacağım tonlarca kitabı okuyamadan, hatta varlıklarından bile haberdar olamadan ölüp gideceğim.

Uzun lafın kısası,kitapları severim… imzalı kitapları daha daha çok severim. ((:
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

 paylaşım fotoğrafı
#NEOKURdayım
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Asghar Farhadi, A Separation ve Darbareye Elly filmleri ile favori yönetmenlerimden biri olmuştu.Asghar büyük olayların, büyük dramların adamı değil. Hikayeciliği çok başarılı. Gündelik meseleleri derinlikle işliyor. Hayat gibi ne eksik ne fazla. Tek gereksiz cümle ,tek gereksiz sahnesi yok bana göre. Ve herkes kendine göre haklı. Filmin sonunu bizlere bırakıyor. Bıraktığı son ile de filmi 3-5 gün yanımıza koyuyor. Asghar ile ilgili söylemek istediğim ,yazarken düşünüp dalıp gittiğim çok şey var. Ben filme hızlıca dönüş yapıp bu adamın araştırmasını size bırakıyorum.
Le passe darmadağın bir film. ‘’Her yer her yerde’’ olanından. Pişmanlık filmi, geç kalmışlık filmi. İletişimsizlik , kendi hatasını başkasına yükleme, yalan gibi insanın zayıf noktalarını ortaya koymuş. Ekşi de bu dağınıklık ve havadalıkla ilgili yazılanı aktarıyorum. Yazmak istediklerim aynısı olacak çünkü. Ve ardından filmi izlerken hissettiğiniz daha 10 dakikasında olan izlediklerinizle gelen düşünceler;
‘’dağınık - altüst olmuş ev, yatacak yerin belli olmaması, o geçicilik hissi.. salona en son girip de merdiven köşesi beklerken locada yer bulmamdan belki, perdeye tepelerden tepelerden bakıp bir o oldum, bir öteki. o da öyle kolay değil, bir yerde birdenbire parmaklarını kenetlemiş buluyorsun kendini.
burnunda ki boya kokusu, içinde taptaze durmasına rağmen şimdi izi bile kalmamış olanlar, yeri değişmiş olanlar, kaldırılmış eski eşyaların, sorular... "burada kitaplarım vardı?", "bu rafı kullanırdık?"
‘’vaktinden sonra girişilen tamirat çabaları sonuç vermeyebilir çünkü geçen zamanda oluşan zararlar ufak bir elden geçirmeyle onarılamayacak kadar büyür bazen. bisikletin vites zinncirini yerine takmak ya da evin boyasına yardım etmek, lamba değiştirmek ya da ne bileyim tesisatı onarmak gibi değil ki yaşamın bazı hasarları. dört sene uzun zamandır, herşey değişir. bıraktığın yerde bulmayı beklememelisin. yardımcı olmak iyi niyet göstergesidir ve bu anlamıyla iyi bir çabadır lakin yaşamın akışı öylesine dinamiktir ki bıraktığın yerle geri döndüğün yer görünürde aynı olsa bile dört sene öncesinin ufak çatlağının yerini yeni bir oluşum çoktan almıştır.’’
Geçmiş
filme 10 verdi
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Zodiac’ın bu kadar ünlü olmasının sebebi yakalanamamış olması ve halen kimliğinin bilinmiyor oluşu.Genellikle genç çiftleri kendine kurban seçen Zodiac’ın 37 kişiyi öldürdüğü tahmin edilmekteymiş. Zodiac cinayetleri işledikten sonra polis merkezini arayarak kendini ihbar etmekte, çözülmesi durumunda gerçek kimliğinin ortaya çıkacağını söylediği mektuplar bırakmaktaymış. Bu mektuplardan yalnızca birinin şifresi çözülebilmiş fakat kimliğiyle ilgili herhangi bir ipucu bulunamamış. Bu anlamda oldukça sinir bozucu.
Zodiac
filme 9 verdi
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Kayıp konulu çok fazla film var ve bu filmin aralarından sıyrılmış olduğunu düşünmüyorum. İlk olarak asla ve katra benim nezdimde 8.1 lik bir film değil. Kaçırdığım ne var bilmiyorum. 2. olarak gereksiz uzun. O kadar uzatmışsınız da neden? Aynı şeyi daha bi 30 dk atıp anlatamaz mıydınız ? Olurdu. Gerilimi kaybetmiyorsunuz ,sonunu merak ediyorsunuz, bitince 22tamam ama niye bu kadar uzun ki diye düşünüyorsunuz ve 8.1 konusunda az da olsa bana hak veriyorsunuz.
Tutsak
filme 6 verdi
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

" Yaşam bu muymuş? İyi, sonra bakarız! "
ataç ikon İntihar Şairleri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Mesela sevdiğim bütün şairler, sadece benim için yazıyorlarmış gibi gelir.
ataç ikon Sıfır İroni
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Okuyucu ile yazar arasındaki ilişki paylaşım fotoğrafı
Okuyucu ile yazar arasındaki ilişki
‘’mihri sen gerçekmişsin!’’

Tek cümlesiyle beni bin bir ruh haline sokan adam,bugün birbirimizi gördüğümüz anda kocaman gülümsetti bu ilk cümlesiyle.

Ah nasıl diyeyim…

Okuyucu ile yazar arasında hiçbir sanat dalında olmayan gereğinden fazla kişisel bir bağ var. Yanlızlıklarla dolu bir dünya kuruyor edebiyat. Okumak ve yazmak, tarihin görüp görebileceği en yalnız eylemleri.O yüzden, ne ben Hasan Ali Toptaş’ı bendeki haliyle size anlatabilirim, ne de siz benim anlattıklarımdan bir şey anlarsınız.

Doğum günü hediyesi olarak kabul ettiğim kitabını da elleriyle getirmiş bana.Kitaplığımın en kıymetlisi, pek kıymetlisi elbette…#Tüyap
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

 paylaşım fotoğrafı
”Harflerin gülüştüğünü senin adında gördüm”
Haydar Ergülen#alıntı
0 yorum