up
ara

Mihrimah Özlem K

https://www.instagram.com/mihrimahozlem/
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Okuyucu ile yazar arasındaki ilişki paylaşım fotoğrafı
Okuyucu ile yazar arasındaki ilişki
‘’mihri sen gerçekmişsin!’’

Tek cümlesiyle beni bin bir ruh haline sokan adam,bugün birbirimizi gördüğümüz anda kocaman gülümsetti bu ilk cümlesiyle.

Ah nasıl diyeyim…

Okuyucu ile yazar arasında hiçbir sanat dalında olmayan gereğinden fazla kişisel bir bağ var. Yanlızlıklarla dolu bir dünya kuruyor edebiyat. Okumak ve yazmak, tarihin görüp görebileceği en yalnız eylemleri.O yüzden, ne ben Hasan Ali Toptaş’ı bendeki haliyle size anlatabilirim, ne de siz benim anlattıklarımdan bir şey anlarsınız.

Doğum günü hediyesi olarak kabul ettiğim kitabını da elleriyle getirmiş bana.Kitaplığımın en kıymetlisi, pek kıymetlisi elbette…#Tüyap
31 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

İki Yüz ve Bir Sırttan Oluşan Kışkırtıcı Güzellik: Kitap
Hiç bir zaman ölmeyecek,belki elektronikleşecek ama yinede yalnızlığımızda,okuyan kişiye göre farklı anlamlar ifade edebilen,filme alındığında tam büyüsü yitirilen ve insanoğlunun fotoğraf makinesinden sonra icat ettiği en güzel buluş.Aynı zamanda değiş tokuş olsun,hediye olsun,bir şekilde gideremezsem gebereceğim ruh sahibi ihtiyaç.İlkokul öğretmenlerimin her “kitap en iyi dosttur” dediğinde hadi oradan öğretmenim yaa bizim Ayşe'den, Fatma'dan daha iyi dost var mı dünyada? diye cevap vermek isteyenler vardı. Yıllar yılları kovaladı Ayşe'ler, Fatma'lar geldi gitti kitaplar hep kaldı.

Onsuz olunmaz, onsuz gün geçmez, onsuz yollar bitmez.Her evde bulunması gerekendir.Kitabın girmediği eve girmekten çekinmelidir insan.Yangın anında ilk kurtarılacaklar listemin tepe elemanıdır o.Hayatın gerçek anlamı…araç, sevgili, dost, ufuk, deniz, güneş, ay, aşk, tutku, şefkat, sevgi, mutluluk, hüzün, keder, elem, açlık/tokluk,alırken mutluluktan uçtuğum, okurken durulduğum, kütüphaneme bakarken kıskandığım…Kimisi mezardır, kimisi hala sığınak.

Kitap insanin ikamesi,düşler kurmak için aldığımız uyku haplarımız,yolculukların değişmez aksesuarıdır.Yaşamda insana ihanet etmeyecek ender şeylerden biri,yalnızlığın en sadık paylaşımcısıdır. Müzik ile birleşince ”yalnızlıksavar” olur…Hayallerin dile geldiği arenadır kitap.Hayal kurabilmeyi cesaretlendirir başucuna uzanarak.Velhasıl insanımız zaman ve para bulamamaktan yakınarak uzak durmanın bin bir çeşit yolunu üretmiştir.”Yapılan araştırmalara göre..istatistiklere göre”..vs.vs… uzar gider bu okuma seviyemizi ölçmek için.sonuçsa yıllardır pek değişmez!Kitaba değer vermek kimileri için lüks bile sayılır!Türkiye’de ihtiyaç maddeleri sıralaması2nda 235. sırada yer almıştır..Türkiye'de yaşıyorsanız,kaybettiğinizde çalınmış olması ihtimalini aklınıza bile getirmeyeceğiniz yegane nesnedir.

Benim için, paranın satın alabileceği tek mutluluk.

Kitabın ödünç istenmesi bakın,temelli alınması demiyorum,ödünç istenmesi diyorum!-dahi isteyen kişiye karşı bir soğukluk hissetmeme neden olabilir.Birisine ödünç verdiğimde çocuğunu gece arkadaşında kalmaya yollayan anne tedirginliği yaşıyorum.Sen gitme arkadaşın bize gelsin diyesim geliyor.Bir abinin “verme kitabını kimseye ödünç, ödünç aldığım kitaplarla kurdum ben bu kütüphaneyi” sözü ile geri dururum bu eylemden. Eeee ne demişler; ”her kim olsa söylerim doğrusunu etmem hicab. Tövbe ettim, ariyet hiç kimseye vermem kitab” (:

En sevdiğim kitap okuma yeri itiraf ediyorum yataktır.Kitap okurken ani uyku bastırması gibi tehlikeleri gözardı etmemek gerek tabi.Mesela, Dostoyevski,Anne Rice ve Stephen King bu iş için çok uygundurlar. İnsanı hazırola geçirecek bir tonda yazan romancılar yatakta okunamaz.Ciddi ve asık suratlı kitapları, ahlak kumkuması yazarları ve şairleri başka bir mekana bırakmanızı öneririm. Aslında yatakta okunabilecek kitap yoktur, az uyku vardır.Kitap okumaktan maksat uyumak değil kelimenin hakiki ve mecazi manasıyla uyanmaktır.((:


En önemlisi masada okunabilecek kitaplardır.Başınızı iki elinizin arasına alarak ve arada bir mırıldanarak okuyacağınız kitaplar serisi.Ders kitaplarının kesinlikle içinde bulunmak durumunda olduğu kategori.Bir de bu kitapları okurken bir yandan not alırsınız, ilginçtir bak.Bu sanırım bir şey öğrendiğinizi ya da öğrenmeye çalıştığınızı gösteriyor.

Tuvalette okunabilecek kitaplarda vardır.Tuvalet kitabında olması gereken en önemli şey rastgele bir sayfadan açıp okumaya başlayabileceğimiz bir kitap olmasıdır.Kitaptan çok,çizgi romanlar,Cosmopolitan türü dergiler,mizah dergileri ilgi görür bu alanda.İyi bir karikatür dergisi,gülmenin vücuda verdiği salınımsal hareketin katkılarıyla fazla vakit harcamazsınız tuvalette.İyi bir korku veya (t:138) romanı da tavsiye edilebilir kabız bünyelere….Ah bide o kitaplar,dergiler evin diğer kısımlarına geçmese…


Kitaplar, kitaplar, kitaplar….Çocukluğumda okuduğum kitaplar, gizli gizli ders çalışmak yerine okunan kitaplar, babam okumama izin vermediğinde kaçırılıp okunan kitaplar - kimi zaman konu, kimi zaman da çikolatalı parmaklarımla kitabı batıracağım korkusu.Tam bir kitap sömürgeniyim, çok hızlı okuyorum.Bu hem bir kutsama hem bir lanet.Çok hızlı okuyorum,bu nedenle daha çok okuyorum,Çok hızlı okuyorum bu nedenle leziz bir kitap cart diye bitiyor çikolatayı ağızda eritmeden yutmak gibi bir şey.Çok üzücü.Bir de şöyle bir yanı var: hızlı okuyorum-kitapsız duramıyorum-yola çıkınca da kitapsız duramıyorum-hızlı okuyacağım bitecek diye okumaya korkuyorum.

İlerde bir gün evim olduğunda salonunda kocaman bir kitaplık olsun ve binlerce kitap olsun istiyorum.Odamı bilen bilir, hali hazırda oldukça kitabım var ancak bölük pörçük duruyorlar ben tavandan zemine duvardan duvara kitaplıklar istiyorum,canım kitapların dursun orda ben sonra rahat koltuğumda kahvemle okuyayım onları.Eğer kitap okuyarak para kazanabileceğim bir mesleğim olsaydı şu dünyada benden daha mutlu bir insan olmazdı sanırım.Çünkü bu evrende kendimi küçücük ve zavallı bir nokta gibi hissetmemi sağlayan şey yıldızları seyretmek falan değil, yazılmış bütün kitapları, hadi bütün olmasın çok iyi yazılmış bütün kitapları -ki kötü olanları da okumak istiyorum - okumak istiyorum ancak hiç uyumadan yalnızca kitap okuyarak yaşasam bile böyle bir şeye ömrüm yetmeyecek, ve ben sonsuz zevk alacağım tonlarca kitabı okuyamadan, hatta varlıklarından bile haberdar olamadan ölüp gideceğim.

Uzun lafın kısası,kitapları severim… imzalı kitapları daha daha çok severim. ((:
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

 paylaşım fotoğrafı
”Harflerin gülüştüğünü senin adında gördüm”
Haydar Ergülen#alıntı
20 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

 paylaşım fotoğrafı
#NEOKURdayım
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon