up
ara

Moonsun

bir kitap, bir fincan kahve.
Moonsun

Moonsun

@moonsun

Daha yeni çıktım filmden ve taze taze düşüncelerimi yazmak istedim. Hikaye zaten bilindik herhangi bir süpriz ile karşılaşma durumu olmadığı için en önemli kısım filmin kurgusuydu. Kurguyu da beğendim ben. Insan o büyülü dünyanın içine giriyor. Izlerken oldukça keyif aldım. Ilk basta soru isareti olsa da Emma Watson da karakterini güzel oynamış. Yer yer müzikal kısımlar ile sıkıldığm olsa da genel olarak beğendim. Çok bir beklentiye girmeden giderseniz keyifli zaman geçireceğinizi düşünüyorum.
Beauty and the Beast
filme 6 verdi
2 beğen · 0 yorum
Moonsun

Moonsun

@moonsun

Uyandığında kendini nasıl olduğunu bilmedigi bir kaza sonucunda Hak'kın dağ başında bulunan bir köyünde bulan, orada öğretmenlik yaparak kaldığı sürece hayatın gerçeklerini en acı şekilde görürken, bir yandanda kendini en öteki- en yabancısı olduğu yerde bulan bir adamın hikayesi. O hem öğrencidir hem öğretmen. Hem çocuklara elinden geldiğince eğitim verir. Hemde kendi arar, kendini bulmaya çalışır.

Bir kitap hem bu kadar gerçekçi, hem de bu kadar masal tadında olamaz. Ferit Edgü'nün öyle sağlam bir anlatımı var ki hem bize gerçekleri gösteriyor hemde betimlemeler, ağdalı sözler olmadan şiirsel bir anlatım kullanıyor. Bize de okunması oldukça keyif veren bir edebi eser kalıyor.
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
Moonsun

Moonsun

@moonsun

Montaigne yaşamı boyunca okuduklarını, gördüklerini, düşüncelerini o kadar sade bir dille yazmış ki insan okurken sanki karşısında konuşuyor, hayat hakkında fikirler sunuyor sana. Bunu yaparken de 'Bak benim düşüncelerim böyle kanıtlarıda şunlar şunlar' deyip sana zorla kabul ettirmeye çalışmıyor. Çevresel birçok faktöre bakmaktansa önce kendi içimize bakmayı, çevreyi değil öncelikle kendimizi tanımamızı istiyor. Çünkü kendini dahi bilmeyen başkalarını nasıl doğru bilebilir ki?
Yüzyıllar önce yazılmış, ama güncelliğini hiç bir zaman kaybetmemiş bu kitapta elimde kalem altını çizmediğim yer kalmadı. Tam bir başucu kitabı insana arada açıp açıp okuma isteği uyandırıyor.
Çeviriden bahsetmek gerekirse de Sabahattin Eyüboğlu çevirisi Montaigne'ni oldukça güzel yansıtmış. Onu okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Denemeler
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Moonsun

Moonsun

@moonsun

Ah zeze ahh...
Ben bu kitap ile geç tanışanlardanım ama iyi ki geçte olsa tanışmışım. Yetişkinken okumak insanda belki çocukken okuduğumdan daha az etkilenirim yanılsaması yapmasın kesinlikle çünkü bende tam tersi oldu. Hatta hayatımda ben başka bir kitapta bu kadar ağladığımı hatırlamıyorum. Ah zeze ahh o kadar Afacan, naif ve içten ki insanda sarıp sarmalama isteği uyandırıyor. Her insanın içinde olan sevilme ihtiyacını o kadar güzel anlatıyor ki. Yürekten sevildigini hissedersen o sevgiyle ne kadar afacanda olsan artık uslu bir çocuk olmaya başlayabiliyorsun hemen. Çocuk yetişkin kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap bu. Okuyun pişman olmazsınız. Okuyun ki insanları sevmeyerekte öldürebileceğinizi görün...
ataç ikon Şeker Portakalı
kitaba 10 verdi
8 beğen · 0 yorum
Moonsun

Moonsun

@moonsun

Hayattan bir kesit...
Oscar törenini izledikten sonra aldığı ödüllerden dolayı izlemem gerektiğini düşünüp izlediğim bir film oldu. Izledikten sonra diyorum ki sonuna kadar hak etmiş. O kadar doğal o kadar gerçekçi ki. Casey Affleck oynamamış yaşamış resmen.

....Spoiler...

Özellikle son sahnesinden bahsetmek istiyorum benim bu filmden bu kadar etkilenmemi sağlayan aslında sonunda yeğeni ile birlikte kalıp kendine yeni bir aile kurup devam edebilecekken yaşadığı acılardan, duyduğu suçluluk duygusundan o kadar kendinden vazgeçmiş ki ne kadar sevse de yeğeni için bile o şekilde yaşayamayacağını anlıyor. Ve yeğenini evlatlık verip ayrılıyor. Belki birçok insan için kalsa daha iyi olabilirdi ama o kadar acı çektikten sonra bunu yapamamasi daha doğal değil mi? Bazen bizden götürülen şeyler o kadar fazladır ki istesekte artık geriye dönmeyiz...

...spoiler...

Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Son zamanların en iyi dram filmi.
Manchester by the Sea
filme 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
Moonsun

Moonsun

@moonsun

Modern peri masalı...
Son zamanlarda izlerken en keyif aldığım filmlerden biri. O kadar sıcak duygular uyandırıyor ki insanda. Renkler,müzikler,danslar resmen insanı içine alıp bir masal diyarına götürüyor. Masal diyorum ama son sahnesi ile gerçekleri de bir bir yüzümüze vuruyor. Insan izlerken farkında olmadan bir geçmişine dönüp hayatına giren, çıkan insanları tekrar düşünüyor. Ben çok beğendim ama şunu da farkettim ki seven çok seviyor, sevmeyen hiç. Bu yüzden daha romantik,müzikal sevenlerin kesinlikle izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Benim puanım: 8/10
La La Land
filme 9 verdi
6 beğen · 0 yorum