up
ara

Müjde Tekin

Müjde Tekin

Müjde Tekin

@mujdetekin

Uzun ama çok uzun bir süredir (tabi benim için uzun) kitap okuyamadım. Ve en son okuduğum kitabın yorumunu da geciktirdim. İş yoğunluğu, staj haftası derken birde sağlık sorunları çıkınca şubat kitap okumak açısında pek istediğim gibi gitmiyor maalesef.
Serinin üçüncü kitabı da aynı hızla soluksuz bir şekilde okundu ve yorumumu geç yapmamı saymazsak bitti.
Morganville Kasabasında Claire sayesinde ölümlülerle ölümsüzlerin imzaladığı ateşkeş bir süreliğine de olsa güvenliği sağlamıştı. Ama tekrar insanların ölmeye başlaması, sapığın tekinin Claire’in pesine düşmesi işleri daha da karıştırdı. Yine kitap doludoluydu. Ve final kısmı Amelia’dan daha psikopat birinin Morganville Kasabasına geldiğinin işaretini verdi.
İnşallah en kısa sürede serinin dördüncü kitabına başlayacağım (tam tarih veremesem de).
3 beğen · 0 yorum
Müjde Tekin

Müjde Tekin

@mujdetekin

Bir haftadır yoğunluğumdan dolayı elime hiç kitap alamadım o yüzden şubat ayının ilk kitabını romantik komedi türünden seçtim. Şirin Elem, stajyerlik hayatına sürprizlerle başlıyor. Stilettoları ve süslü giyiminden vazgeçemeyen Şirin avukat Melih Cevdet Karaca’nın yanında stajyerliğe başlayarak vazgeçemediği kıyafetlerine veda etmek zorunda kalıyor. Şirin’in sakarlıklarını, gerginken lüzumsuz yere çok konuşmasını, ikizlerle diyaloglarını, vazgeçemediği topuklularla işi için yol çamur demeden koşturmasını, bitter gözlü kraliçe torununa hissettiği duygularını ve Melih Cevdet’in sevimli kıskançlıklarını okurken çok eğlendim
ataç ikon Avukat Sindirella
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
Müjde Tekin

Müjde Tekin

@mujdetekin

Serinin ikinci kitabıyla geldim. Heyecanın giderek arttığı, Claire Danvers ve arkadaşlarının yeni maceralarına konuk oluyoruz.
İlk kitap Shane Collins’in psikopat babasının motorcu çetesiyle birlikte ortaya çıkıp büyük bir kaos yaratmasıyla bitmişti.
Ve ikinci kitap kaldı yerden aynı hızla devam ediyor..
Shane’in geçmişini ve ailesi hakkındaki gerçekleri öğreniyoruz
Babası ve arkadaşları arasında kalan Shane’in yanlış yola sapacağı konusunda endişelerim vardı. Bir yandan arkadaşlarının hayatını kurtarmak isterken diğer yandan da psikopat babasının kaybetmemek için çabalayan Shane’i, Claire ve arkadaşları yalnız bırakmadı ve bazı önemli karalar alıp geri dönülmez yola girdiler.
Kitap yine tüm akıcılığıyla ve aksiyonun, heyecanın giderek artmasıyla bir solukta bitti; şimdi üçüncüsüne başlayacağım ara vermeden.
2 beğen · 0 yorum
Müjde Tekin

Müjde Tekin

@mujdetekin

Yazarı, Mercy Kilpatrick serisinin ilk kitabıyla tanıdım ve ondan sonra da takibime girdi.
Serinin ilk kitabında; bir FBA ajanı olan Mercy yıllar sonra terk edip gittiği kasabasına geri dönmesiyle olaylar cinayetler, filizlenen duygular başlıyor.
Şimdi ise serinin ikinci kitabıyla karşınızdayım: Mercy ile polis şefi Truman’ın bir yandan suçluları yakalamaya çalışmasını bir yandan da birbirlerine karşı hissettikleriyle baş etmelerini okurken bir solukta bitti.
Kısaca konusundan bahsedelim:
İlk başta gençlerin yaptıkları eşek şakası olarak düşünülen yangınlar, iki polis memuru cinayetinin de olaylara eklenmesiyle, ölümcül bir olay silsilesine dönüşür. Mercy, Polis Şefi Truman Daly ile birlikte, artık bir katil olan kundakçının peşine düşer.
Ailesi ve toplum üyeleri tarafından dışlanan Mercy, herhangi bir ipucu bulabilmek için kulağını dört açmak zorundadır. Bulunduğu bölgede, devlet karşıtı milis hareketlerinin oluşmaya başladığı söylentilerini duyması çok zaman almaz. Eğer kundakçı onların arasından biriyse, Mercy onu ortaya çıkarmaya kararlıydı. Yoksa araştırmalarının sonucunda şok edici bir sırla karşılaşan Mercy’nin çılgın bir adamı avlama çabaları, iç hesaplaşmaya mı dönecektir?
Altı kitaplık bir seri olan Mercy Kilpatrick serisinin devamı da umarım tez zamanda çevrilip yayınlanır.
ataç ikon Merhametli Gerçek
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Müjde Tekin

Müjde Tekin

@mujdetekin

Yazarın kalemine hayranımm, yine nakış gibi işlemiş tüm duyguları.
Şu an yorum yaparken o kadar zorlanıyorum ki neyi nasıl anlatayım okurken hissettiğim duyguları anlatacak kelimeler sanki yetersiz geliyor.
Kısaca konusundan bahsedeyim Tahir namıdeğer Usta, 17 yaşında yaşadığı ağır bir olay sonucu yıllarını hapiste geçiriyor ve orada sabrı öğrenip tespih yapmaya başlıyor. Artık tespih ustası olarak anılan Tahir, geride kalan tek ailesine kavuşurken; hayat bu sefer Tahir’e sürpriz yaparak kehribar gözlü aşkı karşısına çıkartıyor.
Kitapla birlikte tespihe bakış çok ama çok değişti.

Ve Kutsal ile Amber kitabın sonunda sanki göz kırptılar bize; çok güzel seven adamların çocuklarının hikayesini şimdiden merakla beklemeye başladım.
ataç ikon Usta
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Müjde Tekin

Müjde Tekin

@mujdetekin

Yazarın kitabını bir şevkle okudum okumasına , çook da beğendim de ve her güzel bir şeyin sonu olduğu gibi bu güzel kitap da üzülerek söylüyorum bittiii. Serinin yedinci kitabının da çıkmasını beklerken herhalde bir iki yıl daha geçer.
Kısaca konusundan bahsetmek gerekirse;
Maximus Batten yirmi yıl önce annesi ile babasının cinayete kurban gidişine tanık olmuştur. Artık Wakefield Dükü olan Maximus günlerini parlamentoya yön vererek geçirmektedir. Fakat geceleri St. Giles Hayaleti olarak bu tehlikeli muhitte katilin izini sürmektedir. Ve bir gece ona meydan okuyup geri adım atmayan bir kadınla karşılaşır...

Dengiyle karşılaştığında
Artemis Greaves hayatını gösterişsiz kıyafetlerinin altında bir refakatçi olarak geçirmektedir. St. Giles Hayaleti onu serserilerden kurtardığında Artemis karşısındakinin kendisi gibi biri olduğunu görür ve içinde bir merak kıvılcımı doğar. Ve St. Giles Hayaletinin gerçek kimliğini öğrenmesiyle de hapsedilen ağabeyini kurtarmak için düke şantaj yapmaya kalkışır; eğer dük istediğini yapmazsa gizli kimliğini açığa çıkaracaktır.
Peki bu oyundan (şantajda) kim galip gelecek?

Maximus ile Artemis’in birbirine denk olduğunu kitabı okurken daha iyi anlayacaksınız. Her ne kadar Maximus başlarda kendine denk görmese de..
Serinin bir sonraki kitabı Artemis’in kardeşi Apollo’yu anlatacak ve bu kitapta okuduğum kadarıyla bile Apollo benim merakımı cezbetti şimdiden umarım sevgili yayınevi azcık insafa gelir ve serinin devam kitabı için bu kadar beklemek zorunda kalmayız.
ataç ikon Karanlıklar Dükü
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Müjde Tekin

Müjde Tekin

@mujdetekin

Ada, beş yaşındayken annesini ve babasını kaybederken büyük bir yalnızlığa ilk adımını attı. Hor görüldü, ezildi ve o süreçte ona el uzatan ezenler karşı elinden geldiğince korumaya çalışan kahramanına aşık oldu. İmkansız bir aşk.. Tabi günü geldiğinde asıl darbeyi o zamana kadar kendisini koruyacak kişiden geleceğini bilemedi. Ada yalnızlığını, acısını, aşkını defterlere yazarak içindeki sessizliği, kimsesizliği doldurmaya çalışıyor.
Ada’nın kırgınlıkları, hayal kırıklıkları, bir aileye duyduğu özlem çok güzel aktarılmış. Ve ben Ada’ya hayran kaldım son aldığı darbeden sonra küllerinden doğan anka kuşu misali bambaşka bir Ada, daha güçlü, isteklerine öncelik veren, kendini ezdirmeyen ve sevdikleri için fedakar bir Ada doğuyor.

Yankı ile Ada’yı çok sevdim ben tabi en çok Anıl Yankı’yı sevdim.
Yankı’ya Ada’ya yaşattıkları için kızdım, bu kadar kör olduğu için kızdım, ve içindeki ikileme söküp atamadığı acıya üzüldüm aynı zamanda da başı sıkışan birini gördüğünde yardıma koşmasına hayran kaldım.
Ada’ya yaşadıkları için üzüldüm ama sonra dimdik ayağa kalkıp güçlü bir Ada olarak devam etmesine hayran kaldım.
1 beğen · 0 yorum
Müjde Tekin

Müjde Tekin

@mujdetekin

Kitabı elime alalı daha bir gün oldu ve Yankı ile Ada’nın hikayesini o kadar merak ediyordum ki; tasarladığım okuma listemin sırasını bozup en başa yerleştirdim kitabı.
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki kitap kapakları resmen beni al ve huzur bul diyor o kadar canlı baktıkça bakasım geliyor.
Şu an bu yorumu yazarken devam kitabı olan Ada’nın ağzından anlatılan kitabı da yarıladım; ama onun yorumunu ayrı yapmak istedim. Ada gibi seven ve fadakar olan bir kadını bence ayrı bir ilgiyi hak ediyor.
İlk aşkı tarafından ihanete uğrayıp terkedilen Yankı, o an hissettiği intikam duygusuyla yanlış bir hamle yapıyor. Ve yaptığı davranışın hemen ertesi günü de bundan pişmanlık duyarak geride kimi nasıl bıraktığını umursamadan ülkeyi terk ediyor. Tam yedi yıl..
Kitapta Yankı’nın hissettikleri, neyi neden yaptığına dair duygu geçişleri ve o süreçte de Yankı’nın bastırdığı gerçek duygularının ortaya çıkış süreci çok güzel yansıtılmıştı. Baştaki Almanya’ya gitmeden önceki Yankı bencilce duyguları ile hareket ederken; yedi yıl sonra ülkesine dönen Yankı ise daha olgunlaşmış sevmenin ve sevilmenin değerini anlamaya başlayan, aşk ile sevgi arasındaki farkına varan biri olarak ailesinin karşısına çıktı (Karşılaşacağı sürprizden habersiz).
Ve bu kitapta beni en çok etkileyen Helga’nın hikayesi oldu.
2 beğen · 0 yorum
Müjde Tekin

Müjde Tekin

@mujdetekin

Kitap elimde üç – dört gün süründü. Çok sıkıldım okurken ama serinin ilk kitabını okuyalı yıllar geçmiş olması nedeniyle normal diyorum artık.
Serinin ilk kitabında Tru Bennet ile rock yıldızı Jake Wethers’in sorunlu, inişli çıkışlı ve tutkulu ilişkilerini okuduk.

Tru Bennett imkansızı başardı ve rock yıldızı kötü çocuk Jake Wethers'in kalbini ele geçirdi. Şimdi düğünlerini planlamakla ve Amerika'da birlikte yaşayacakları yeni hayatı organize etmekle uğraşıyorlardı.
Açgözlü müzik tutkunları, acımasız paparazzi ve Jake'in vahşi geçmişi ve daha da kötüsü, Jake’in çocuk istemediğini kırıcı bir şekilde ifade etmesi ilişkilerinde sorunlara neden olana kadar.
Birlikte, beraberinde yıkımı getirecek krizlerle savaştılar, herşeyin yok olması tehdidine göğüs gerdiler. Acaba aşk tüm bu engelleri aşmaya yetecek midir?
Peki sonsuza dek mutlu olacaklar mıydı?

Hepsi kitapta…
ataç ikon Fırtınaya Tutulmak
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum
Müjde Tekin

Müjde Tekin

@mujdetekin

Nasıl başlasam ne anlatsam bilemedim. Yazarın kitaplarını bilsem de görsem de şu ana kadar alıp okumaya cesaret edememiştim. İlk defa instagramda blog turunda aktif olarak yer alarak önceden okumadığım, cesaret edemediğim yazarların kalemiyle tanışmış oluyorum.

Her ay bir arkadaşımızın seçtiği yazardan kendi istediğimiz bir kitabı okuyoruz. @biryazarbinokur grubu ile birlikte bu ay @kahve_kitap_aski arkadaşımızın seçtiği Zülfü Livaneli kitabını okuyoruz.

Sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlıyor her şey. Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur. Kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikaye, daha doğrusu hikâye içinde hikaye de böylece başlıyor. Modern bir Binbir Gece Masalı'nın kapıları aralanır. Ancak bu kez Şehrazad erkektir. Kitabın içinde polisiye, cinayet, aşk ve gizem hepsinden vardı.
Kurgu çok farklıydı ve açıkçası öyle bir son aklıma bile gelemeyecek şekilde beni şaşırttı ve etkiledi.
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
kitaba 9 verdi
11 beğen · 2 yorum
FİLOZOF (@kulturelcisi)
Sürükleyici bir hikayem ve bu kitabı iki kez okudum.
13.01.19 beğen 2 cevap
Fatolina (@fatolina)
Sonu güzeldi vesselam.. 😌
13.01.19 beğen 2 cevap
/ 15