up
ara

erhan

Zahirde mühendis, bâtında sahaf / el-Aczu an derki'l-idrâk idrâkun / https://darkapi.com/author/munzevi/
26.01.18
erhan

erhan

@munzevi

neokur nedir?

Onu da en iyi ben biliyorum, açılın!
1 beğen · yorum
07.12.17
erhan

erhan

@munzevi

münzevi nedir?

:)

"Kimdir" diye sorulsa daha iyi olurdu.
9 beğen · yorum
26.10.17
erhan

erhan

@munzevi

Öğretmenler üç ay tatil yapıyor nedir?

Kandırmayalım birbirimizi. Eğer bir ülkede "hiç bir şey olamazsa öğretmenlik okur" deniyorsa bu güzide konumun ağırlığı ortadan kalkmış demektir. Konum, çünkü bu peşinden para beklenecek bir meslek olmamalı. Milletvekilliği de öyle mesela. Gönüllü olmalı bu işler ki nesil nesil olsun, yönetici de yönetici. Ne diyorduk, öğretmenliğin ağırlığı kalkmış, hükmü yok. Önüne gelen öğretmen olmak istiyor. Yakın zamanda yapılan bir ankette 15 yaşındaki çocuklara "ne olmak istiyorsun" diye sorulmuş. Türkiye'deki çocukların büyük çoğunluğu öğretmen diye cevap vermiş. Şaşırmadım. Çünkü iş rahat. Bundan ötürü öğretmenliği seçenler değil 3 ay komple bir sene yatıyorlar, tatil yapıyorlar. Maaş o biçim, çalışma saatleri o biçim, ders desen zaten müfredatla önüne koyulmuş vaziyette, oku geç... Gidecek başka bölüm bulamayınca sırf okumuş gözükmek için öğretmenliği seçenlerden olmayıp onu bir görev bilen vicdan ve dert sahiplerininse ellerinden öperim.

Bir de şunu diyeyim; 18 yıla yakın öğrenim hayatımda bana ciddi bir şeyler kattığını düşündüğüm öğretmen sayısı belki üç , hani olur ya, belki beştir. Sizde?
9 beğen · yorum
04.10.17
erhan

erhan

@munzevi

Emrah Serbes kimdir?

Nedendir bilinmez çok sığ bir biçimde kahraman ilan edilen kişi. Alkollü olarak araba kullanmak başlıbaşına cinayete teşebbüştür. Fakat gelin görün ki, kimi hayvandan aşağı olanlar "hem arkadaşına hem kendine hem de o aileye çok büyük yanlış yaptın Emrah" diyeceğine "ulan şimdiye kadar neler yazdı kim bilir hapishanede ne kadar güzel kitaplar yazar" tarzında ululaştırma mesajlarında bulundu. Ülkenin en çok okunan köşe yazarlarından biri de benzer şekilde ölüye üzüleceğine, vicdanlı adammış deyip Serbes'i övdü. Muhalif-sol. Efendim?

Bahsi geçen olayda can verenlerse hemen hiç konuşulmuyor. Sümen altı ediliyor dense yeridir. Olay yerinde baba (Ayhan Özçelik) ve 16 yaşındaki kızı (Zeynep Özçelik) can verdi. Hastanede tedavi gören anneyse (Nilgün Özçelik) 11 günün sonunda vefat etti. Allah rahmet eylesin.

İşin trajikomik yanıysa savcının airbag üzerindeki kan örneğinin incelenmesini istemesinden sonra gelen Serbes'in itirafı(?). O vakte kadar arkadaşı tutuklu kalıyor. İtiraf(?)ta da ortaya çıkmasam ses etmeden kalır nevinden bir şeyler de yazıyor.

Bitmedi. Dahası yine bu itiraf(?)ta kaza esnasında fren yaptık diyor Serbes fakat olay yerinde herhangi bir fren izine rastlanmıyor. 112'yi aradık diyor ama ailenin avukatı aranmadığına dair belge sunuyor.

Son olarak, tutuklanıp götürülürken "Emrah Serbes sonunda t yok" diyen Serbes Menemen T Tipi Cezaevi'ne nakledilmiştir.
10 beğen · yorum
30.09.17
erhan

erhan

@munzevi

Cenaze yıkayacak insan yoktu ne demek?

Bir gün buraya bir şeyler yazarım belki. İlgili arkadaşlar 3. Diyanet İşleri Başkanı Ahmed Hamdi Akseki'nin Dini Müesseseler Hakkında Bir Rapor yazısına ve 7. CHP Kurultayı'nda geçen konuşmalara bakabilir. İnternetten "araştırma" yapmayı zul bilenler İsmail Kara'nın Cumhuriyet Türkiyesi'nde Bir Mesele Olarak İslam adlı kitabına bakabilir. Dücane Cündioğlu'nun da mezkur tarihi ele aldığı kitapları var sanırım. Elde belge bulunmuş olunur. Bunun yanında, İmam ve Hatip Mekteplerinin, İlahiyat Fakültelerinin nasıl ve ne için açıldığını/kapatıldığını öğrenmek, Albert Malche adlı muavinin hangi amaçla ülkeye çağırıldığını bir görmek iyi olabilir.
4 beğen · yorum
14.08.17
erhan

erhan

@munzevi

Feminist Kadınlar kimdir?

Ne istediklerini kendileri dahi tam anlamıyla bilmeyen ve söyle(ye)medikleri şeyleri içten içe kabul edenler...

http://www.resimag.com/
22 beğen · yorum
16.07.17
erhan

erhan

@munzevi

Dünyaya ait hissetmemek nedir?

Eğer ki yalnızlığı kutsayıp ilgi benim üzerimde olsun nevinden ergenlik yoksa işin içinde ermişlik (ermişlikten kasıt manevi bakımdan tam olma hali değil, hidayete -sıratı müstakim- ermişliktir) namına ilk adımdır kendisi. Biz bu dünyaya ait değiliz! Yaptığımız her şeyden hesaba çekileceğimiz başka bir alem, başka bir "dünya" var. Bunun farkına varıp ona göre hayat sürmeyi düstur edindiğimiz an, ömrümüzün yaşam olacağı andır. İlki tarla, ikincisi hasat. Biri bu dünya, diğeri ahiret.
Örn: Hayy'dan geldik Hû'ya gidiyoruz.
5 beğen · yorum
12.07.17
erhan

erhan

@munzevi

Olduğu kadar olmadığı kader nedir?

Çalışıp çabalayınca "ben yaptım" diyen insanın kibri var bunun arka planında. Çok mu komplocuyum? Yaşamın esasını "havadan sudan konuşma", temizliğin esasını "suya sabuna dokunma" gibi tabirlerle karşılamak yani onları bir nevi küçümseyip boş iş olarak görme sadece bana ilginç gelmiyordur. Fakat kelimeler albayım, değil mi? Bazı anlamlara gelmiyor, değil mi? Slogan diye kullanın. Çalıştım ben kazandım de şişir, çalışmadım hayırlısı de geçiştir. Yok öyle!
Örn: Olduğu kader olmadığı kader.
13 beğen · yorum
06.07.17
erhan

erhan

@munzevi

Sığınmacılar Ve Mülteciler Evine Dönsün nedir?

Kalıp savaşınca "cihadçı pislik" oluyorlar, hayatlarını kurtarmak için ülkelerinden çıkınca "korkak pislikler". İşte ikinci kısmı tanımlıyor bu başlık. Hepsi bir yana, bir kısmın suçunu ve pisliğini bütüne teşmil edeceksek ne türk kalır ortada, ne kürt, ne laz, ne boşnak, ne de başka bir ırk/millet. Allah vatansız bırakmasın. Kimse zevkinden toprağından ayrılıp başka bir yere gitmez.
5 beğen · yorum
05.05.17
erhan

erhan

@munzevi

Hayırlı Cumalar Mesajı nedir?

İslam'da bir gün onun gecesiyle başlar gündüzüyle devam eder. Gün, iki akşam ezanı arasındaki zamandır. Malum 00-24 saat dilimlerince örnek vermek gerekirse cuma gecesi, perşembe akşam vaktiyle cuma imsak vakti arasındaki zaman dilimidir. Yine mesela, arefe gecesi gündüzü/sabahı arefe olan gecedir. Bu nedenle cuma günü, cuma akşam ezanı okunana yani ikindi vakti çıkana kadar olan gündür. Mübarektir. Sonuç olarak, Cuma'yı kıldım cuma bitti demek olmaz. Akşam vaktine kadar özellikle salavat getirmeye azami gayret göstermeli.

Cuma'mız mübarek olsun.
12 beğen · yorum
/ 2