up
ara

Ka!?.

Ey kavmim... Sen ki peygamberlerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin. Ölülerine dönüp de bakmazsın. Lut kavminden de değilsin hazdan olmayacak mahvin. Ama arkana baktığın için taş kesileceksin. Ve sen kendine bile ağlamayacaksın. Komşun aç yatarken sen tok olmaktan haya etmezsin. Musa önünde Kızıldeniz'i açsa o denizden geçemezsin. Tanrı'ya inanır ama firavunlara taparsın. Ey kavmim... Sen ki peygamberlerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin!?.
Ka!?.

Ka!?.

@nfk1

Bir bilyelik kelam!?. paylaşım fotoğrafı
Bir bilyelik kelam!?.
Altı yaşını yeni selamlamış bir çocuk ile bilye oynadık. Bakmayın benim dürümün iki buçuk olduğu günleri gördüğüme. Ağır bir yenilgi sonrasında çekilmiş bir fotoğraf karesi yukardaki!?.
Evet altı yaşını yeni selamlamış bir çocuğa yenildim oyunun sonunda. Ve tabi yenilgime üzülsemde bilye oyununun, azda olsa oynanmasını görmek mutlu etti beni : ) :
13 beğeni · 9 yorum beğen ikon
kader.cmln (@naturmort)
Bilyelerin içindeki o şeyin ne olduğunu hep merak etmişimdir:D
16.01.19 beğen 1 cevap
Lavinya (@lavinya279)
Ufff orta okulda ne kadar bilye satıp da para kazanmıştim. O aklıma geldi
16.01.19 beğen 1 cevap
Ka!?.

Ka!?.

@nfk1

Bir güneşlik kelam!?. paylaşım fotoğrafı
Bir güneşlik kelam!?.
Bu güneş hiç buraya aitmiş gibi durmuyor!?.
8 beğeni · 2 yorum beğen ikon
PİP! (@nusretk)
Biz peki? Biz ait miyiz bize, herkes emanet yaşıyor, değil mi?
31.12.18 beğen 2 cevap
Ka!?.

Ka!?.

@nfk1

Bir Gecelik Kelam!?. paylaşım fotoğrafı
Bir Gecelik Kelam!?.
Ne demeli ki şimdi.
Gecenin bu vaktinde hem de ne diyerek insanları rahatsız etmeli.
Sezai amca her şeyi anlatmış uykunuz kaçsın madem!?.
EK 1
Diriliş Neslinin Ametnüsü / 34 25.12.18
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Ka!?.

Ka!?.

@nfk1

Hey Allah'ım hey!?.
Bu ülke ne zaman iflah olacak. Ne zaman bitecek bu zulüm!?.
https://www.demokrathaber...en-h111387.html
Bugün öğrendim durumu, içim kan ağladı!?.

Kurmanc ne pir di be kemal in.
Emma di yetim û be mecal in.
Elcimle ne cahil û nezan in.
belki di sefil u bexwedan in!
... Belki sahipsizdirler!?.

#ejikurmancım
#bendekurdum
!?.
4 beğeni · 1 yorum beğen ikon
PİP! (@nusretk)
🙏🏻☘️ Herkes gözü kör olana bakar, yalnız gerçek körlük kalptedir...
24.12.18 beğen 1 cevap
Ka!?.

Ka!?.

@nfk1

Bir Kulelik Kelam!?. paylaşım fotoğrafı
Bir Kulelik Kelam!?.
Benim kule biraz yamuk olmuş ama olsun Pisa Kulesi gibi düşünün :) Yamuk mamuk ama bayağı ünlü. Öyleki her sene bilmem kaç turistin uğrağı oluyor.
İncelenmesini istediğim kitap hiçbir inceleme almamış Hiçbişey olsun bari :)

@canae 'ye daveti için teşekkür ederim.

Ve (açıkçası ondan biraz çekiniyorum ama) @alfa (bak ilk sıraya senin adını yazdım zaki gadın:)
@yslflr @delikçoraptanfirlayanparmak @ozann @besrabayram @reyhankurt ve @lizbon (Lizbon özellikle bu kitapları seçtim azıcık kıskan diye😎)

Bekleyecekiğim kulelerinizi : ) :
EK 1
EK 2
Deneme; @delikçoraptanfirlayanparmak 04.12.18
EK 3
Deneme2: @delikcoraptanfirlayanparmak 04.12.18
51 beğeni · 38 yorum beğen ikon
besra bayram (@besrabayram)
kuleyi yükseltip önce sana göndereceğim sonra kendimi o kuleden aşağı..
04.12.18 beğen 1 cevap
Bir Bahar (@birbahar)
Ohaa cok beyendim kulenii yamukta olsa düzeltiyo insanı 😊😊
04.12.18 beğen 2 cevap
flr_yşl (@yslflr)
hmmm... oldukça muntazaaamm .. Sadece senin kazanmanı ümid ediyorum @nfk1 (bunu bir kaç kişiye daha yazdım bkz @elnino @eseflal)
04.12.18 beğen 3 cevap
Ka!?.

Ka!?.

@nfk1

Bir Günahlık Kelam!?.
Banka kuyruğunda bekleyen her sıradan insan gibi banka kuyruğunda bekliyordum ben de. Aylardan kasım, yaz aylarında /haziranda mesela/ müthiş yakan öğle güneşi, kasım ayının öğleninde bırakın ısıtmayı  yüzünü bile esirgiyordu bizden!?.
Oldukça kalın giyinmeme rağmen üşüyordum, ellerimi ceplerimden ayırmama rağmen hâlâ soğuktu ellerim. Ön sıralardaki yaşlı teyzeler para çekmek için uğraşıyorlardı. Kartı yerleştirirken ve şifreyi yazarken ki gösterdikleri dikkat bana atom parçalayanları izliyormuşum hissi veriyordu!?. Kuyruğun uzun olduğu anlarda varsa sıradaki insanların çocuklarıyla oynuyordum. Böylelikle vakit çabuk geçiyordu -otobüs beklerkende uyguladığım taktiktir. İşe yarıyor deneyin- Eğer benim gibi banka kuyruğunda bekleyen sıradan insanların çocukları yoksa mecburen insanları izliyordum. Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan İNSANLARI!?.

Arkamdaki duvara yaslandım, oldukça kalabalıktı şehir. İnsanlar hiç durmadan gelip geçiyordu. Aynı anda bu kadar insanın bu kadar hızlı davranmalarına sebep olacak işleri neydi sahi!?.
Tüm bu karmaşanın içersinde bir ses kalabalığı aşıp kulağımda peyda oluyordu. Karmaşanın içersindeki sesin sahibini aramaya koyuldum. Benden bir iki metre uzaklıkta, boyu 1. 50 kadar olan, göbekli, uzun siyah sakallarında iyice belirginleşen aklar ile önünden gelip geçen insanlara sürekli aynı dilekte bulunan, ortayaşlarının sonlarında olduğunu tahmin ettiğim bir amcaydı sesin sahibi. Üzerinde ince, yarım kollu bir tişört vardı, kafasında bir şapka. Üşüdüğü belli. Cebinden çıkardığı peçete ile burnunu silerken soğuktan titrediğini gördüm. Belli bir tedirginlik içersinde koşuşan insanlara sadece 'Ûğîr be/Uğurlar olsun' diyordu. Hayır hayır, dilenci değildi o dilenmiyordu, para istemiyordu onu izlediğim süre boyunca hiç kimseden. Sadece iyi dileklerde bulunuyordu 'Ûğîr be/Uğurlar olsun'. Bir çok insan farketmiyordu bile onu. Yanılmıyorsam sadece iki kişi teşekkür etmişti ona iyi dilekleri için. Tüm dikkatim onun üzerindeydi. Bankanın yanındaki pastahanenin çalışanına dışarıdan selam verdiğini gördüm. Selam verdiği kişinin onu tanıdığını düşünerek pastahaneye doğru yürüdüm. Yanından geçerken bana da 'Ûğîr be' dedi. Ellerim cebimde, gözlerim kaldırım taşlarının üstünde yüzüne bile bakmadan yanından geçtim. Gözlerine bakmaktan çekiniyordum belki de!?.
Pastahane çalışanından bir bardak sıcak çay istedim. Sonra abi dedim pastahanenin camından 'Ûğîr be/ Uğurlar olsun' diyen amcayı göstererek, şu amca size selam verdi demin. Evet dedi. Kim o dedim gayrı ihtiyari. Kışın soğuğunda meczup gibi incecik giyinmiş, önünden gelip geçen insanlara 'Ûğîr be/Uğurlar olsun' diye iyi dileklerde bulunan adamı merak ediyordum. Dilenci o dedi. Ama hiç kimseden para istemiyor sadece Ûğîr be diyor dedim. O, öyledir dedi. Öyle mi? dedim. Ben de belki bir meczuptur, elbet bir derdi vardır diye düşünmüştüm. Sıcak bir çay ikram etmek istemiştim ona dedim. O sırada pastahanede olan ve en başından beri bizi dinleyen pastahanedeki kadın; çayı ona mı ikram edecektin? dedi. Evet dedim. Korkmuyor musun? dedi, Hayır dedim neyden korkayım ki o da benim gibi bir insan. Benim gibi bir insan, İNSAN. Milyonlarca canlının hayatına son veren de insan değil miydi sahi. Sanırım kadın yaşadığı yıllar boyunca İNSANLARIN ne kadar korkunç varlıklar olabileceği kanısına varmıştı!?.
Ama, dedim pastahanede çalışan adama dönerek Üzeri incecik, üşüyor Onun ceketi var dedi ve banka ile pastahanenin arasındakı küçük sokağı eliyle göstererek Orada çıkarıyor dedi. Güvenim kırılmışçasına ayrıldım pastahaneden.

Başka bir zaman yine geçtim o bankanın önünden ve o yine oradaydı. Banka kapısının önünde gelen geçene 'Ûğîr be/Uğurlar olsun' diyordu. Sonra uzun boylu bir adam, isminin son hecesini uzatarak sitemkar ve birazcık kızgın bir sesle ona seslendi /şuan hangi isimle seslendiğini hatırlamıyorum/. Cebinden para çıkardı ve ona uzattı. Büyük bir keyifle aldı bizimki parayı. Sonra başka bir adam onu yanına çağırdı, 'Giyecek uzun kollu birşeylerin yok mu? Bu soğukta niye böyle giyinmişsin' dedi. Onun 'Abi var da çok uzun be' dediğini hatırlıyorum. Başka zamanlar yine geçtim oradan, yine oradaydı, yine şehrin karmaşasında koşuşturan insanlara 'Ûğîr be/Uğurlar olsun' diyordu. Yine ince giyinmişti. Ve sağ elinin işaret ve orta parmağına sabitlediği sigarasını dudaklarına götürünce yine titrediğini gördüm soğuktan!?.

@eseflal 'neden' diye sormuş idin. 'Neden tanımadımadığımız bir insana tutunuruz...' diye sual etmiş idin.
Henüz tanımadığım, hatta ilk defa gördüğüm adama tüm kitaplardaki yaşlı adamların iyi vasıflarını yükleyebiliştim. O adamın Taşları Yemek Yasak'taki, dağ başında yaşayan dervişin kelimeleri gibi kelimeleri olduğunu düşleyebilmiş idim. Hamza'daki Meczup amca olabilirdi benim için. Ya da herşeyinden feragat etmiş bir Diyojen!?.
Şuana kadar okuduğum kitap karakterlerindeki tüm iyi kitap karakterlerinin vasıflarını yükleyebilmiştim ona. Çünkü onu tanımıyordum!?.
Çünkü hep Hamza'daki Meczup Amca ve Taşları Yemek Yasak'taki Derviş yada şuana kadar okuduğum kitaplardaki gibi esearengiz yaşlı amcalarla bir diyaloğa girmek istemiş idim!?. Ve bu isteğim/dileğim onun bir melek olduğuna inandırmıştı beni!?.
EK 1
22.11.17 tariinde 'Herkes kendi günahını yazsın ben kendimkimi yazdım' diyen @khaos 'a ithafen. Bir günahlık kelam!?. 01.12.18
EK 2
http://www.neokur.com/p/330235 buraya da belki orta harlı ateşte ısınmaktan hoşnut olan bir @khaos paylaşımı koyalım :P 01.12.18
30 beğeni · 25 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
'Ûğîr be/Uğurlar olsun' diyerekten "günahları dile getirmek günahtı" hani o milyonları öldüren insanlar var_ya işledikleri günahı telafi etmek için niceé günahlar işliyor Sn.@nfk1
01.12.18 beğen 3 cevap
Eseflal (@eseflal)
Bir insanı tanımadan tabii ki severiz'in birebir karşılığı olmuş anlattıklarınız. Tanımadan severiz tabii, ya tanıdıktan sonra...? Soruma da harika bir yanıt olmuş... Tanımadan yüklediğimiz anlamlar, umutlarımız ve bunlarla çarpışan gerçeklerin kırdığı güvenimiz... İNSAN'dı pek tabii bütün bunları yapan, ve biz de insandık, yine kendi kendimizi kıran...
01.12.18 beğen 3 cevap
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
Cok güzel 👋
01.12.18 beğen 1 cevap
Ka!?.

Ka!?.

@nfk1

Bir yiğenlik kelam!?. paylaşım fotoğrafı
Bir yiğenlik kelam!?.
Valla teyze olmak çok güzel birşey. Bugüne kadar kimi teyze ettiysem ellerimden, ayaklarımdan öpmeleri gerekir :):

(Henüz kelimelerin kudretine lisanını açmamış yiğenime gelsin bu şiir o zaman!?.)

Çiçek sulandığı kadar güzeldir
Kuşlar ötebildiği kadar sevimli
Bebek ağladığı kadar bebektir!?.
18 beğeni · 2 yorum beğen ikon
besra bayram (@besrabayram)
teyze olmak anneliğe yapılmış acaip karlı bi yatırım
16.11.18 beğen 1 cevap
flr_yşl (@yslflr)
Teyzeliğin, yeğenine uğur getirsin 😎
16.11.18 beğen 1 cevap
Ka!?.

Ka!?.

@nfk1

Bir Batmanlık Kelam!?. paylaşım fotoğrafı
Bir Batmanlık Kelam!?.
Batman'da nasıl bir kitap 'fotoğrafı' çekebilirim ki? Dedim ve at başıyla 'fotoğraf' çekmenin en uygun 'fotoğraf' olacağına karar verdim!?.
Petrole sevgiler : ) :

Buyrunuz sizi kitaptan seçtiğim alıntılar ile başbaşa bırakayım!?.


-Güneşli havalar kara bulutların sürekli tehdidi altında bulunuyor.
Syf; 85

-Bizler durmadan küçük ışıltılar yakalayarak karanlığın direncini kırmaya çalışırken, hayat kendi acımasız hançerlerinden yeniden üretiyor karanlığı.
Syf; 84

-Hiç tükenmeyecek gibi görünen gelecek zamanın kısacık geçmişimizden daha uzın sürmeyeceğini biliyorum.
Syf; 73

-Koparılan büyük gürültülerin , ürkek fısıltılardan daha önemli olmadığını unutmamak üzere hafızama kazımalıyım.
Syf; 74
ataç ikon Günlerin Gölgeleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 2 yorum beğen ikon
egnslm (@egnslm)
Fotoğrafa bakar bakmaz petrol detayı hemen dikkatimi çekti sonra da neresi diye merak ettim.
11.11.18 beğen 1 cevap
Ka!?.

Ka!?.

@nfk1

Bilgelerden Öğütler / Ziya DEMİREL
-Gürültü ve patırtının ortasında sukunetle dolaş; sessizliğin içinde huzur olduğunu unutma!?.

-"Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları; çünkü herkesin bir öyküsü vardır!?."

-Ve unutma ki insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunluktaki bir kumsalda tek bir kum taneciğinden bile fazla değildir!?.

Syf: 12

#XSENTIUS
EK 1
@buderinnbirtutku : ) : 04.11.18
12 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Müzeyyen (@buderinnbirtutku)
Demek ziya demirele aitmis 😊🍁
04.11.18 beğen 1 cevap
Ka!?.

Ka!?.

@nfk1

Pınar'ın başlattığı akıma dair!?.
Mona Rosa. Siyah güller, ak güller.
Geyve'nin gülleri ve beyaz yatak.
Kanadı kırık kuş merhamet ister.
Ah senin yüzünden kana batacak.
Mona Rosa. Siyah güller, ak güller.

Ulur aya karşı kirli çakallar,
Ürkek ürkek bakar tavşanlar dağa.
Mona Rosa bugün bende bir hal var.
Yağmur iri iri düşer toprağa,
Ulur aya karşı kirli çakallar.

Açma pencereni perdeleri çek,
Mona Rosa seni görmemeliyim.
Bir bakışın ölmem için yetecek.
Anla Mona Rosa ben bir deliyim.
Açma pencereni perdeleri çek.

Zeytin ağaçları, söğüt gölgesi,
Bende çıkar güneş aydınlığına.
Bir nişan yüzüğü bir kapı sesi.
Seni hatırlatır her zaman bana.
Zeytin ağaçları, söğüt gölgesi.

Zambaklar en ıssız yerlerde açar
Ve vardır her vahşi çiçekte gurur.
Bir mumun ardında bekleyen rüzgar,
Işıksız ruhumu sallar da durur.
Zambaklar en ıssız yerlerde açar.

Ellerin, ellerin ve parmakların
Bir nar çiçeğini eziyor gibi.
Ellerinden belli olur bir kadın,
Denizin dibinde geziyor gibi.
Ellerin, ellerin ve parmakların.

Zaman ne de çabuk geçiyor Mona.
Saat onikidir söndü lambalar
Uyu da turnalar girsin rüyana,
Bakma tuhaf tuhaf göğe bu kadar.
Zaman ne de çabuk geçiyor Mona.
EK 1
Bu akrostişi @muazzezbora isimli kullanıcıya ithaf ediyorum (şiir benimmiş gibi) Açıkçası tanımıyorum kendisini ve şuana kadar tek kelam etmişliğim yoktur onunla. Neokur'un arama butonunda Muazzez isimli tüm üyelere baktım, sonunda tek paylaşımı bulunan @muazzezbora olmasında karar kıldım
(çünkü diğer üyelerin paylaşımı yoktu). Hazıra konmak bu olsa gerek.
Sevgili Muazzez şiir sana helal olsun, nede olsa şiir ihtiyacı olanındır (sözün sahibi benmişim gibi!?.)
Akşamlarınız sürurla dolsun!?.
: ) : 03.11.18
5 beğeni · 4 yorum beğen ikon
kader.cmln (@naturmort)
bu bildiğiniz hile canım olmaz ki😂
03.11.18 beğen cevap
/ 11