up
ara

ryhmer

kuşkudayım, kıpırdayamıyorum.
ryhmer

ryhmer

@nirvanayaulasanadam

içi boş birçok öykü var. hiçbir anlamı yok, puanlamasının neye göre yapılığını merak ediyorum. hepi topu dört tane dişe dokunur öykü var, ki onları da kitabı boşa okumuş olmayayım diye zorla beğendim diyebilirim. kurak topraklar üzerinde sabah akşam yürüyen adamlar anlatılıyor, bunaldım.
ataç ikon Kızgın Ova
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
ryhmer

ryhmer

@nirvanayaulasanadam

kurgusu böyle yaratıcılık isteyen bir konuya göre çok basit kalmış kitap. olaylar çok hızlı gelişiyor, hiçbir şeyin etkisi uzun sürmüyor. kurgunun sınırları yok, bu yüzden şaşırtmıyor. hipersonik hızlar, uçan arabalar, mikro mikrofonlar... insan hiçbir şeye şaşıramıyor. her şey mümkün görününce, imkanın sınırı olmayınca heyecandan eser kalmıyor. 14 yaşın altına hitap eder ancak. kapakta sandiane mor saçlı görünmesine rağmen kitapta inatla kızıl-sarı kıvırcık tasvir ediliyor.
ataç ikon 100Dünya'nın Gizli Yüzü
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
ryhmer

ryhmer

@nirvanayaulasanadam

okumanızı önermediğim kitap. öyle bunaltıcı bir meret ki farkında olmadan 20 sayfa atlasanız da içinizde hiçbir şüphe olmaz. neden bu kadar yüksek oylandığını anlamıyorum. kelimelerin arasında benim göremediğim bir şey mi var? yoksa metropollerin çakma entelleri burada kitabın onları eksiksiz anlattığını mı söylüyor?

içinizde varlığa yönelik bir tiksinme, neden dünyada olduğunuzu, neden 'var' olduğunuzu sormayıp; üzerinde oturduğunuz sandalyeden bir madde olduğu için çekinecek kadar kendinizi çökmüş hissetmiyorsanız okumayın. okuduysanız da sizin ruh halinizi, dünyaya bakış açınızı değiştirdiğini söylemeyin. bulantı, içinizde zaten var olan bir tiksinmeyle karışık bunalma hissidir. eğer bunu kitap okuyarak içinize yerleştireceğinizi düşünüyorsanız acınacak haldesinizdir. içinizde bulantı varsa merak etmeyin, o zaten bir gün gün yüzüne çıkar ve bu kitabı karşınıza çıkarır. alıp okursunuz, bir-iki aforizma görürsünüz istediğiniz buysa. bunalımda bir bunağın tekdüze yaşamını merak ediyorsanız ve okuyunca kendinizi dünyadan soyutlayacağınızı düşünüyorsanız alın okuyun.

nice bulantılara.
ataç ikon Bulantı
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
ryhmer

ryhmer

@nirvanayaulasanadam

fikir güzel, mekan güzel, ama olmamış. kurgu gayet güzel ilerliyor, sarıyor ancak sonu bağlanamıyor. hiç zorlanmadan tak tak android indirmek de uçuk biraz.

*ancak tavukkafa'nın yalnızlığını, insanlar tarafından göremediği ilgiyi androidlerden görmesini insanlığa yöneltilen doğru bir suçlama. kendine arkadaş bulamayan bir insanın doğan umutlarını da köreltirler.

*kitabın ilk 15 sayfasındaki duygudaşlık kutusu fikri insanların şimdiki yaşayışından da kesitler gösteriyor. insanlar hiçbir zaman doğal hisleriyle yaşamıyorlar, sürekli kendilerine yapay hisler uyduruyorlar. acı çekmiş görünmek istiyorlarsa buna bir kılıf uydurup size neden acı çektiğini söyler, yahut öfkelilerse bunun nedeninin aslında tamamen içi boş şeylere dayanan sebeplerden doğduğunu söylemek istemezler de buna mantıklı bir neden uydurmaya bakarlar. mutlu olmalarına sebep ararlar, asılsız bir mutlulukla yaşamazlar.

*bir de altırkbeş yayın'dan tiksiniyorsanız durun, daha hiçbir şey görmediniz. kitap boyunca elimden kalem üç saniye düşmedi yanlışların altını çizmekten. her sayfada istisnasız en az 2-3 yazım hatası var. yazıma aşırı takıntılıyım ve yanlış yazan oldu mu sövmeden geçmem. sıkı durun çünkü bu 289 sayfalık kitapta:

ki'lerin yazımı: 5
de/da: 19
diğer: 6
şapkalar: 57
tırnak işaretleri: 46
nokta-virgül vs.:17
eksik kelime: 1
gereksiz kesme işareti: 5
fazla/yanlış kelime: 49 ve
sayfa numarası ile ilgili 5 olmak üzere

toplam:210

yazım hatası var. bakmayın bu sayıya ben bazen illallah edip bıraktım kalemi. ilk kez okuyacaklara tavsiyem: başka bir yayınevinden okuyun. kitap da pek iyi değil isterseniz boşverin.
0 beğen · 0 yorum
ryhmer

ryhmer

@nirvanayaulasanadam

halkın yoksul kesiminin de var olduğunu dünyaya duyuran büyük bir toplumsal roman. varvara'nın yoksulluktan kurtulduğuna sevindiğine eminim. o da tüm yoksullar gibi arkasını rahat ettirecek birini bulma hayalini gerçekleştirdi. ekselanslarının devuşkin'le olan sahnesi devlet ile halkı arasındaki bağı çok iyi anlatıyor. devlet, halkının yoksul olduğunu biliyor ve buna rağmen onu görmezden geliyor; halk ise her ne kadar belli etmese de devletinin onu sevdiğini düşünüyor. halkının fakir olduğunu başkalarının da görmesiyle devlet halkına şefkat göstermesi, tribünlere oynaması gerektiğini görür. çünkü dışarıdan halkının yoksul olduğunun bilinmesini istemez. devuşkin'e -halkına- 100 ruble verip dış görünüşünü düzeltmesini ister. yazarın ilk romanı olduğu için bitiriş kısmı pek keskin olmamış, ancak genel olarak halkı iyi bir biçimde tasvir etmiş.
ataç ikon İnsancıklar
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
ryhmer

ryhmer

@nirvanayaulasanadam

arapça kelimelerin kullanımı ve olay akışının yavaşlığından dolayı kitabın yarısını zor getirip bırakmıştım. 1-2 ay sonra elime alıp okudum ve akış gayet iyiydi. şimdi o yarım bıraktığım zaman nasıl ayıp ettiğimi anlıyorum. aşk hikayelerinden hiç haz etmememe rağmen bu kitap beni vurdu tam olarak. raif'in ilişkisine benzer ama çok çok daha basit bir olay başımdan geçmişti, bana bunu hatırlattığı için belki de duygulandım. son olarak kitaptaki arapça kelimelerin (kesinlikle arapça kökenli değil, direk arapça) şimdiki baskılarda türkçe'ye çevrilmesini isterdim. gerçekten inanılmaz bir anlatım bozukluğu karşımıza çıkıyor. yazıldığı döneme göre normal tabi ama şimdi yky ayrı bir baskı hazırlayıp "sadeleştirilmiş" olarak öne sürse hiç fena olmaz, böylece lise çağı öğrencilerine türk edebiyatı ilgisi kazandırılmış olur. okuyun.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
ryhmer

ryhmer

@nirvanayaulasanadam

ağırlıklı olarak insanın duygusal hastalıklarının cinsellikten kaynaklandığına dair bir söylev; ancak sadece bu değil: insanların liderlerini nasıl seçtiğine, kendileri gibi davranmayanlar hakkında nasıl yargı verdiğine, ahlak anlayışlarının çelişkilerine dair de çekilen sert bir fırça. hitler'i nietzsche'den, napolyon'u pestalozzi'den daha iyi tanıyanlara karşı duyulan bir öfke.

"sana yakın olan şeyi aşağılıyorsun. büyüklerine ya da üstlerine saygı gösterebilmek için, onları bir kaide üzerine, yerden yükseğe koyuyorsun. dünya, tarihini yazmaya başlayalı beri, büyük adamların senden uzak durmasının nedeni budur."

reich'i uzun'dan daha iyi tanıyın.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
ryhmer

ryhmer

@nirvanayaulasanadam

ruslarda "varolmayan" insanlara yönelme akımını başlatmasıyla önemli bir öykü. doğuştan kaybeden bir insanın toplumun içinde kendine büyük bir rol biçmeden yaşayıp gitmesinin bir palto uğruna nasıl yön değiştirdiğini ve sahip olduğu -ve olmak istediği- birkaç pılı pırtıdan birini kaybetmesiyle kendini de nasıl kaybettiğini gözler önüne serer.

"kaderinde düğme iliğine haç takmak değil, olsa olsa hareketsiz bir hayat sürmekten basur olmak vardı."
ataç ikon Palto
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
ryhmer

ryhmer

@nirvanayaulasanadam

hastalık arayanlara
her zaman toplumda var olan, kendini "hasta" olarak tanıtan ve çevresine aşağılamayla, tiksintiyle bakan insancıklara karşı atılan bir tokattır. kendini karakterle özdeşleştirmeye çalışan ve karakterin duygularını kendinde bulduğuna inanan, bunlardan utanmayan okurlar varsa kitabı gerçekten anlamamıştır. anlatıcı gibi ırkçı, megaloman, bilgiçlik taslayanların kitabın bir bölümünde geçen fahişeye verilen demece tekrar bakması gerek.

aslında kendini ve kendi gibi insanların fahişeyle benzer yanlarını gözümüze sokuyor. fahişe evinden kaçıp yıllarca kalacağı bu evde insanca bir ilişki kuramaz, yemekle çalışan bir oyuncağa benzer. yaşı geçtiğinde bir çukura atarlar, duasını bile etmezler.

megaloman kişi de etrafındakilere aşağılamayla bakar, arkadaş edinemez; edindiğini de kul etmeye çalışır. yıllar boyu böyle yaşar gider, düşüncelerini değiştirmeye cesaret edemeden, topluma doğru bir şekilde bakmayı denemeden kendi yarattığı "yeraltı"nda çürümeye yüz tutar. herkesin kendisiyle uğraştığını zanneder ve kendi kafasında birilerini düşman edinir; çünkü duygularını kullanmayı o kadar özlemiştir ki düşman edinmek bile zevk verir. bir çarpışmaya haftalarca hazırlık yapacak kadar, daha doğrusu bir çarpışma planlayacak kadar hayatına anlam kazandıramamış bir insancıktır! nefret etmek sevmekten ona daha çok zevk verir -çünkü farklılığı sevemez- ama sevgiyi de tatmayı içten içe ister. bunun için çaba sarf etmez.

hatta böyle düşündüğümüz zaman fahişe bile megalomandan daha dürüsttür. hem fahişenin birini sevme yetisi vardır, megaloman kimseyi yanına yaklaştırmaz, el vermek isteyenin kolunu keser. ona göre asıl yardıma ihtiyaç duyan diğerleridir. kendini ötekileştirip geride kalanlardan ayrılmayı ister.

"yaşamdan öylesine kopuğuz ki, 'gerçek hayata' karşı adeta tiksinti duyuyor, bize hatırlatılmasına dahi katlanamıyoruz. öyle bir hale gelmişiz ki, gerçek 'canlı hayat' bize adeta bir iş, bir ödev gibi görünüyor, onu kitaptan öğrenmeyi yeğliyoruz."
ataç ikon Yeraltından Notlar
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
ryhmer

ryhmer

@nirvanayaulasanadam

bağlılık arayan bir adamın öyküsü... çözemedim bunu, bilmiyorum. tekrarlanan tasvirler, aynı cümleler, anlam karışıklıkları, birbiriyle bağlanması gerekli olup olmadığı anlaşılamayan benzer tipler var. çok karışık bir roman. camus'nun yabancı'sını anımsattı bana; ancak orada kendini toplumun göreneklerinden ayırmış bir adam, burada ise kaynayan sütten ağzı yanan kişinin ısrarla sütü üfleyerek soğutma çabası ön planda. romanın sonu bakımından değil sadece, meursault'un yaşamına benzer ögelerin bu kahramanın da yaşamında olmasından dolayı karşılaştırdım... zor bir kitaptı, okunabilir ancak anlaşılma garantisi vermez. gerçi anlamadan okumaya okuma denebilir mi ki? sadece olayları kavrar insan, koca bir büstün kısımlarına yakın plan bakar ve anladığını sanır; peki bize büstün tamamını gösteremeyen neden heykeltıraş olmasın, miyop muyuz ki büstün tamamı karşımızda olduğu halde göremeyelim?

neyse, çözebildikçe eklerim.

editörünün de kafası karışmış olacak ki kişisel dipnotu kaldırmayı unutmuş. (sf.40)
ataç ikon Kör Baykuş
kitaba 5 verdi
7 beğen · 0 yorum
/ 2