up
ara

Numan Uluocak

Yalova Üniversitesi
Numan Uluocak

Numan Uluocak

@numanuluocak

Dis dunyayla iletisimde uyum icinde olmayan ve kendisine Yr adli yeni bi dunya ve dil olusturan bi kahramanin hikayesi anlatiliyor kitabimizda. Yer yer sıkıcı olsa da cogu zaman etkileyici.Ve o sayfalar teker teker cevrilirken ustaca empati yaptirmakta yazarimiz.Zihinsel hastaligi anlamak icin, icimizde ki seytanla savasmak icin mutlaka okunmasi gerekiyor.
Kitabi bitirdikten sonra sunu anladim ki; Deboraha nazaran yasadigimiz o kucucuk pire büyüklüğünde sıkıntılarda bile, o icten gelen sesi susturamiyosak hepimizin icinde bi Deborah yatmakta. Kitap aslinda bir zihinsel hasta olan bu arkadasi anlatmakla kalmayip ustune bence biraz guven de asilamakta. Mesela bende soyle bir etkisi oldu. Sigarayi birakmaya calisirken o icimde ki minik seytani Deb'in tanrilarina benzettim.
Ayrica cocuk yetistirme uzerine guzel mesajlari var kitabin.Her yasin ayri bi olgunlugu, ayri bir guzelligi var. Daha kucukken kahramanin ailesinin sen en iyisi olmalisin gibi türlü türlü cumleler kurmasi, cocuk uzerinde olumsuz bi etkiye donusuyor.
Son olarak dünya gul bahcesi vadetmiyor.
1 beğen · 0 yorum
Numan Uluocak

Numan Uluocak

@numanuluocak

Yağmurlu havada oynanan futbol maçı gib temposu düşüki geldi filmin. Belki görüntünün soğuk olusundan, belki sunumunun yetersizi olmasından kaynaklı bilemem.Bende o beklenen etkiyi olusturamadı. Edward nortonun oyunculuğu güzel ama sesi fire veriyo gibi. Az daha gerçekçi olaydı iyiydi dedirten bi film. 7/10
Sihirbaz
filme 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Numan Uluocak

Numan Uluocak

@numanuluocak

Hem Koca Yürekli Hem Kuyucaklı
Sabahattin Ali'nin kitabi diye heyecanla basladigim, o heyecanimi kitabin sonlarina dogru hüzünle karistirdigim bir eser.Gerçekçi ve samimi olmasi sebebiyle diğer eserlerine benzer.Fakat farkli bulduğum ozellik ise bu kitabin biraz daha türk filmi kivaminda olmasi.Normalde Sabahattin Ali'nin bundan farkli bir kitabini okuduğumda 40 sayfada bi mola verip sindirmeyi beklerdim.Ama bu eserinde biraz daha olay esasli oldugu icin ya da ic dunyayi pek fazla deşmedigi icin kitap oldulca akici.Ki zaten girisinden de belli oluyo.Kitaba baslar baslamaz hikayenin icinde buluyoruz kendimizi.Gerisi zaten çorap söküğü gibi geliyor.Ya sonrasi diye hep dusunuldugu icn elden birakmak zor.
Icerigine gelince o donemde ki kadinlarin toplumdaki yeri, kasaba hayati ve cahillik iyi lense edilmiş.Ozellikle yazarimiz kitabin sonunda icten ice Muazzez'e sövdürüp, sonra onun küçüklüğüne cahilligine ve dönemin yapisina ister istemez baglayabilmemizi iyi başarmış.Son olarak mutlu sonla bitseydi iyiydi de o zman bu madar akilda kalici olmazdi be dostlar...
ataç ikon Kuyucaklı Yusuf
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
Numan Uluocak

Numan Uluocak

@numanuluocak

Askin Ahlaki üzerine
Sayfa 100'den sonrasina kefil oldugum, aski icimize damla damla akitan,sehvet ve ask arasinda ki farki kalin cizgilerle ayiran ,gerek toplum gerekse kisi analizini nokta atislariyla dile getiren bu kitabi okuyun derim.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Numan Uluocak

Numan Uluocak

@numanuluocak

Danzelin rol olarak alışa geldiğimiz filmlerinden.Yine ölüm meleğine karşı dik duruşundan ödün vermiyor.Ve yine Danzel görevini world class yerine getiriyo.Bir harika dostum.Fakat bu filmde diğer filmlerine nazaran öyle bir kurgu var ki ; nefes alma dikkatini dağıtırsın diye sesleniyo izleyene.Kurguyu mükemmel yapmakla kalmayıp bilim de eklenince insan, ışık görmüş tavşan gibi kalıyor doğrusu.
Deja Vu
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Numan Uluocak

Numan Uluocak

@numanuluocak

Ee ne anladık tanktan ev olmazmış.Kurşunların arasında dans etmek imkansızmış. Ölüm savaşın kaçınılmaz sonuymus. Diyecek çok bişey yok ! Bu filmi izleyen savaşa girmiş gibi öyle orjinal. Çok şükür gazi olduk ya hadi hayırlısı ..!!
En iyi sahnesi: Tank sahnesi
Fury
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Numan Uluocak

Numan Uluocak

@numanuluocak

Etkili bir yanılsamanın anahtarı yanlış yönlendirmedir.
Aksiyon gerilim filmlerinde seyirciyi tatmin etmek zor olmasına rağmen film hissettiriyo kendisini.Başından sonuna kadar tuzağı kim kurdu diye düşünüyosan film gizemini korumuş.Filmin mesajına gelirsek de; Hepimizin güçlü yanları olduğu gibi, zayıf yanları da vardır.Film bunu ustalıkla izleyicilerine aktarmış.Ah bir de kurgunun güzelliği, oyunculukla birleşseydi o zaman işte tadından yenmezdi.İzlenebiliritesi yüksek bir film....
Film kimlere hitap ediyor?: Aksiyon,gerilim ve gizem sevenlere
Filmin mesajı: Etkili bir yanılsamanın anahtarı yanlış yönlendirmedir.
Beyin Avcıları
filme 9 verdi
0 beğen · 0 yorum
Numan Uluocak

Numan Uluocak

@numanuluocak

S1-B6 Sanki dizi izlemiyorum da korku-gerilim-psikolojik kitap okuyomuşum gibi.Edebsiz gerilim olmazmıs dedirten dizi...
Penny Dreadful
diziye puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Numan Uluocak

Numan Uluocak

@numanuluocak

Hani insan bişi izlemek ister de ne izlicegine karar veremez dram desen ağır gelir,komedi desen cıvık gelir,aksiyon desen saçma gelir, işte o zaman aç bu filmi izle.Sempatik olmanın el üstünde tutulduğunu bu filmde bir kez daha anlıcaksınız..
Terminal
filme 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
Numan Uluocak

Numan Uluocak

@numanuluocak

Bazi kitaplar vardir siz seyircisinizdir, izlersiniz sadece.Bir de aylak adam vardir siz kahramansiznizdir,siz oynarsiniz siz cizersiniz. Aylakligi 155 sayfaya nasil yaydin be adam.Hayret dogrusu.Kitap karakterine gelince,yani bana okuyun beni çok seveceksiniz.Yusuf Atilganin in beni kahraman yaptigi kitabi okumadiniz mi?Büyük eksiklik derim..
ataç ikon Aylak Adam
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 2