up
ara
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI

Bayram Gelince

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Bayram’ın ardından...
Kendi adıma kararlar aldığım bir bayramdı. Tahammülün azaldığı ve karşı taraftan beklentinin arttığını üzülerek gördüm. Örnekler çoğaldıkça endişelendim. Bireyselliğin yeğlendiği, kişisel rahatlığın ön sıraya alındığı, fedakarlığın, empatinin gittikçe azaldığı, kendisine önem verirken, karşıdakini önemsizleştiren zihniyetin yaygınlaştığını görmek üzüyor insanı. Farklı kişilerin gözlemlerinde de benzer durumların olduğunu gördüğümde, sıkıntılı bu durumların birkaç insan ya da insan grubuyla sınırlı kalmadığını fark ettim ve “fark”lı olması adına neler yapılabileceğini düşündüm ama çıkamadım işin içerisinden. Almış olduğum kararların bundan sonraki sorunları önleyip, önleyemeyeceğini henüz bilmiyorum.

Davete icabet etmekte geciktim. Davet için teşekkür ediyorum @eseflal. Birkaç cümleyle özetlemeye çalıştım.
5 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Eseflal (@eseflal)
Güzel ozetlemissin ? teşekkürler ?
18.06.18 beğen 2 cevap
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Son Güne İthafen...
Bayram...
Başta her şey güzel başlıyor. Akrabalarla aylar sonra yeniden bir araya gelme hal hatır sorma, muhabbet filan.
Hatta mutfakta daha uzun süre geçirilen vakit de göze batmıyor.
Ama biraz zaman geçince hiç değişmeyen ve her evde tekrar eden saçma muhabbetler. Hayatına sözüyle de olsa müdahale edebileceğini düşünerek sürekli öğüt veren akrabalar. Siyasi muhabbetler ve ikna çabaları. 3. güne sarkan bayrama gelen akraba dedikoduları vs. insanı daraltıyor, sıkıyor, boğuyor. Neyse ki bayram üç gün diyerek tadında bırakmanın mutluluğuyla evim evim güzel evim diyor ve sessiz, sakin huzur dolu evime geliyorum. Ev ki ana rahmi kadar huzur verici geliyor evden içeri adımımı atınca.

İnsanlar beni çok yoruyor bazen...

Neyse... Nice bayramlara ?
15 beğeni · 0 yorum beğen ikon
PİP!

PİP!

@nusretk

Bayram Gelince paylaşım fotoğrafı
Bayram Gelince
Belki üstümüzden bir kuş geçer,
kanadından bir tüy düşer..
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Bayır gülü

Bayır gülü

@bayirgulu

Yolda Papağan Bulmak  paylaşım fotoğrafı
Yolda Papağan Bulmak
Sabah annişko ve babişko kahvaltı hazırlıyordu, beni karşı bakkala gönderdiler, bende biraz mızlanarak, offf pofff sesleriyle bir karış astım suratımı, hem onlara söylene söylene hemde üstüme yükledikleri bu görevden kurtulamayacağımı bile bile koyuldum yola apartmanın kapısından çıktım. Bahçede bir kuş sesi çiçeklerin arasında baktım renkli bir kuş , çıkartamadım nasıl bir kuş olduğunu.. sesine doğru yürüdüm. Ne göreyim minik bir papağan , Bir leopar gibi sinsi sinsi takip ettim :) tam elime alacağım yakaladım derken havalandı uçtu, bende arkasından sonra gözden kayboldu... başımı eğdim önüme bakkal amcalara doğru yöneldim, gazete bir kaç ıvır zıvır aldıktan sonra Yolda tam da karşımda bana bakıyordu biran bakıştık o önde pıtı pıtı yürüyor, ben arkasında, korkuyorum mahallede köpeklerde var, kedilerde birisinin midesine inmeden yakalamalıyım. Yorulmuş belli, ne zamandır sokakta dolaşıyor hiç bilmiyorum. En sonunda ürkütmeden bekleye bekleye bana alışmasını bekledim kaç kez aramızda ki mesafeyi 30-40 cm kadar indirdim kaç kez kaçtı, kaç kez kaçırdım kuşu derken karşıma çıktı. Yeminler olsun resmen evin çevresinde kovalamaca ve sonra hooop kucaklayıverdim. Eve getirdim, herkes hayretler içinde küçük kardeşim çığlık atıyor, hemen su koyduk, pencereleri kapadık. Annem marul yıkayıp getirdi. Babişko çıktı pet shopa gitti hemen bir kafes ve öğrendik ki Sultan papağanıymış cinsi, yemlerini aldık. Adını da Bayram koyduk. Bayram hediyesi olarak geldi kendiliğinden karşıma çıktı. Valla yeminlen sahibi de gelse vermem. Bana ne herkes evcil hayvanına sahip çıksın. :D Artık benim oldu. Bu kadar, heee 1 saatte peşinden koştum yakalamak için. Bayram gelince eve de Bayram geliyor :D
EK 1
@eseflal Ablanın davetine de icabet etmiş oldum bu olayla :) 16.06.18
EK 2
Çok şaşkınım hala inanamıyorum:) nasıl güzel bir karşılaşma ? 16.06.18
47 beğeni · 26 yorum beğen ikon
Eseflal (@eseflal)
? Bayram hediyesi Bayram ?? iyi bayramlar ailecek @bayirgulu, güzel bir karşılaşma olmuş sizinki ?
16.06.18 beğen 1 cevap
lililerle (@lililerle)
Anaaaa benim kuşum! Canım Merim annesinin gülü... dünden beri seni arıyorum!
16.06.18 beğen 3 cevap
EDK (@denizipp)
Sana aşkla poz vermiş sanki ?? bayıldım hikayenize, Bayram ile mutluluklar. ?
16.06.18 beğen 1 cevap
Eseflal

Eseflal

@eseflal

Şeker tadında çilek, çilek tadında bayram... ??? paylaşım fotoğrafı
Şeker tadında çilek, çilek tadında bayram... ???
Etiket için teşekkürler @hakani, bu güzel davete icabet gerek ki benim bayramım büyükleri ziyaretle geçti gün boyu... Dünden eşimin köyüne gitmiştik, sabah beyler namaza, hanımlar kahvaltı hazırlamaya, klasik bir bayram sabahı yani. ? Sonrasında iki senedir denk gelemediğim bahçedeki çilekleri topladık ki, çilek de çilek hani. ? Bir de bir güzel papatyalar açmış ki taç yapayım dedim, ? onu pek beceremeyince taç da taç olalı böyle bilekliğe benzemedi. ? Anlayacağınız çilek, papatya ve bayram böyle bir araya geldi... ?

E bitmedi, büyük babannelere ve de bizim tarafa derken gezdik de gezdik; ortalıkta ne şeker kasesi ne şeker var... En son annemlere gelince şeker bayramı şekersiz olmaz dedim, nerede bu şekerler? ? Onlar da buradaymış... ?
https://www.resimag.com/
Bu vesile ile, şekerlerim de burada ikramım olsun; tüm NeOkur ailesinin Ramazan Bayramı kutlu olsun... ?

Sizlerin bayramı nasıl geçti/geçiyor? Hani, şekerleriniz nerede? Diyerek pasımı @bs, @shitick, @jspk, @hempa, @edali, @postmortem, @ruhhassasi, @zeynepy, @khaos, @gulsahsonmez, @turgenyev, @thelethe, @yesilflr, @vareste, @mayse, @bayirgulu, @ruhadam ve @kartanesi ne atıyorum. ???
41 beğeni · 20 yorum beğen ikon
Desert Rain (@seaa)
Bende senin bayramını kutlarım sevgili @eseflal??? evet bayram geldi çatı heryer çocuk neşesiyle sardı?ve bayramım nasıl geçti dersen sevdiklerime uzak oldum için biraz buruk geçti ev arkadaşlarım çıkalım filan dedi çıkmakta istemedim evdeydim yani bugün ise kendime ayırıyorum tek takılmayı sevdimden alemlere akıcağım diyelim?
16.06.18 beğen 3 cevap
Hakan (@hakani)
Çilekler de gerçekten çileköiş. Bayramın kutlu olsun @eseflal.
16.06.18 beğen 1 cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Mutlu bayramlar @eseflal, teşekkür ederim etiketin için ?
16.06.18 beğen 1 cevap
MusaH

MusaH

@wsa

 paylaşım fotoğrafı
Bursa'dan HAYIRLI BAYRAMLAR
8 beğeni · 8 yorum beğen ikon
Melihcan ÖZSOY (@melihcanozsoy)
Her dakika moloz yığınları arasında olan insanlar bıkmamış olucakki,bide hepsine tepeden toplu görelim demiş heralde?Bu neyin manzarası ya su yok ağaç yok canlı yok ☺ Beynin zirvedeki yalnızlığı için number one bi yer ama ?
15.06.18 beğen 2 cevap
Muhayyel (@balanced)
Maalesef taş yığını oldu Bursa tophaneden kuş bakışı
15.06.18 beğen 1 cevap
Şeyma (@seymasgz)
Burası o korkunç Toki bloklarını gören tepeye benziyor. İnsan yeşil bir kente bakacağını sanıyor oysaki...
15.06.18 beğen 2 cevap
 paylaşım fotoğrafı
#bayram
Birlik, beraberlik, hoşgörü dolu, bir öncekinden daha güzel ve mutlu bir Ramazan Bayramı diliyorum. Büyüklerimin ellerinden küçüklerin gözlerinden öpüyorum.
Bayramımız mübarek olsun...
Bengül Dedeoğlu
ünlüye 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 6 yorum beğen ikon
lililerle (@lililerle)
Hocam sizi billboardlarda görmek dilegiyle. Ellerinizden öperim...
15.06.18 beğen 3 cevap
Trambolin (@trambolin)
Zengin olmuşuz. Define mi buldunuz hocam? ?
15.06.18 beğen 1 cevap
doğala özdeş (@superkimyonn)
Kırk haramiler kırk haramileeeerr
16.06.18 beğen 1 cevap
Nil

Nil

@nill

O zaman iyi bayramlar paylaşım fotoğrafı
O zaman iyi bayramlar
Şaka maka yaklaşık 4 senedir buradayım. Vay be :))
Herkese iyi bayramlar diliyorum. Daha mutlu ve güzel bayramlara erişmek dileğiyle.
22 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Hakan

Hakan

@hakani

Burada O Eski Bayramlar paylaşım fotoğrafı
Burada O Eski Bayramlar
"Nerede o eski bayramlar?" her bayramın klasik ifadesi haline geldi artık. Kiminle konuşuyorsam aynı yakınma. Yakınanların nasıl bayramlar geçirdiklerini bilmiyorum ama benim tüm bayramlarım aynı geçiyor neredeyse.

https://www.resimag.com/

Bayram sabahları ilk adresim köyün camisi oluyor. Burası 1700'lü yıllardaNevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılan ancak daha sonra çıkan bir yangın sonucu tahrip olan caminin yerine yapılan bir cami. Bayram namazı için mezarlığa yakın olması sebebiyle tüm köylünün uğrak noktası. Yarı baygın olarak kılınan bir bayram namazından sonra ise ikinci durak köyün mezarlığı. (Mezarlığın resmini de koyacaktım ama sonra vazgeçtim, bayram sonuçta.Kahvaltıdan sonra ise sıra köyü turlamaya geliyor. Bu bayramda olmadı ama bazen köyü turlarken yüze yakın kişi ile bayramlaştığım oluyor. Uzun zanandır görmediğim birçok kişiyle kuru kuruya mesaj atnaktansa yüz yüze görüşmüş oluyorum, kârlı yanı bu. Ondan sonra da sıra şehir merkezindeki akrabaların ziyaretiyle geçiyor. Bayramın yorgun biten bu ilk gününden sonra ikinci ve üçüncü günü ise bize gelen misafirleri ağırlıyoruz genellikle.

Benim eski bayramlarım da böyle geçti, şimdikiler de böyle geçiyor. Anlatacağınız benim için burada o eski bayramlar.

Not: Aslında bu paylaşımda ziyarete gittiğim yerkerde topladığım şekerleri de paylaşacaktım ama kinseden adam akıllı şeker toplayamadım. Şeker şejer okalı hakikaten böyle bayram görmedi.

@karacurin haydi çıkar bayram baklavasını ortaya. Senin bayramın nasıl geçiyor, görelim.
EK 1
O kadar yazı tazmışım ama bayram kutlamayı unutmuşum. Herkese iyi bayramlar. 15.06.18
EK 2
@kitapokumakhuzurverir, @eseflal, @mervekaradavut, @mervebayrak, @pote, @cortazar... Size pas atmayı unutmuşum. Siz neler yapıyorsunuz bu bayramda? 16.06.18
26 beğeni · 13 yorum beğen ikon
Eseflal (@eseflal)
Cidden kimsede ne şeker kalmış ne şekerlik! Bu bayram da şeker göremedi ?
15.06.18 beğen 5 cevap
lililerle (@lililerle)
İlla şuraya harçlık için İBAN bırak diyorsunuz!
15.06.18 beğen 2 cevap
Enes (@cortazar)
İyi bayramlar @hakani , etiket için teşekkür ederim. Yarın bununla ilgili bir paylaşım yapacağım :)
16.06.18 beğen cevap
EDK

EDK

@denizipp

 paylaşım fotoğrafı
Ramazan boyunca nohutun yarısı kadar yuvarlayıp hazırladığımız YUVARLAMA'yı Gaziantep halkı olarak -midemize kastımız olduğu için- sabah vakti hüpletiriz.
Dipnot: Bu yemek asla bir çorba değildir.?
EK 1
Bayram sabahının en güzel kokusudur. Haftalardır dediğim buydu işte! @ahrar 15.06.18
27 beğeni · 13 yorum beğen ikon
Eseflal (@eseflal)
Yöresel ne güzel bir paylaşım olmuş bu ? bayram sabahı için özellikle mi yapılıyor bu çorba olmayan yemek ??
15.06.18 beğen 2 cevap
grimalkin stone (@grimalkin)
Feci güzel gözüküyor ! :) Hem söylemeliyim ki bizde yaparız bu yemeği adanalılar olarak :)
15.06.18 beğen 3 cevap
Şeyma (@seymasgz)
Katmer aradı aslında gözüm. Özlemişim Gaziantep yemeklerini şuan farkettim.
15.06.18 beğen 2 cevap
Bayram Gelince
Şeker şeker olalı böyle bayram görmedi! Bayrama özel paylaşımlar yapabilirsiniz. Bayramlaşmak istediğin arkadaşını etiketlemeyi unutma!
ODA KURALLARI
  • Paslaşma odasıdır.
  • Sadece bayrama özel paylaşımlar yapabilirsiniz.
  • Bayramlaşmak istediğin arkadaşını etiketlemeyi unutma!