up
ara
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI

Bookstagram

Gölge

Gölge

@golge2010

Fantastik Macera  paylaşım fotoğrafı
Fantastik Macera
İlginç konusu dikkatimi çeken fantastik bir roman. Başlayalım bakalım.
“Yalnızlık ona göre üretkenliği tetikleyen en büyük dosttu. İnsanın kendi iç dünyasını dinlemeye başladığı ender anlar, hep yalnızlıkla el ele kapısına gelirdi.”
ataç ikon Meleklerin Fısıltısı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Beyza

Beyza

@beyzanurguney

 paylaşım fotoğrafı
“Saflanma sanatı” severek bitirdiğim bir şiir kitabıdır. Fuarda gördüğüm bir yazarla tanışarak almıştım. Ara sıra açıp açıp okuduğum bir kitaptırda 🧡
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Elsa Rose

Elsa Rose

@elsarosee

 paylaşım fotoğrafı
Bakalım Buket abla yolda ne işler karıştırmış. :)
ataç ikon Yolda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 0 yorum beğen ikon
tolkan

tolkan

@volkan696

 paylaşım fotoğrafı
İyi bir arkadaşı olanın aynaya ihtiyacı yoktur.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Tayfun

Tayfun

@sessizim

 paylaşım fotoğrafı
Zira çok zengin insan vardır ki, kıt kanaat yaşayan insandan hiç de daha mutlu değildir, eğer talih, zenginlik içinde geçen ömrünün sonuna kadar ona yar olmazsa. Nice insan vardır ki, masallardaki kadar zengindir, ama mutsuzdur; niceleri de vardır ki, şöyle böyle geçinirler, ama talihlidirler. Çok zengin olanın, eğer mutlu değilse, talihli olandan yalnız iki ayrıcalığı vardır; ama talihli olanın mutlu olmayan zengine bakarak pek çok ayrıcalıkları vardır; birisi için her dilediğini yapmak ve büyük bir para kaybını karşılamak çok kolaydır; ama bir de öbürünün üstünlüklerine bakalım: Elbette büyük bir kaybı ve aşırı istemleri öbürü gibi karşılayamaz; ama talihi onu bundan korur; üstelik sağlam yapılıdır, hastalık bilmez, üzüntü tanımaz, görmelere layık çocukları arasında mutludur. Bırak bir de bütün bunlara taç olarak ömrü nü mutlu bitirsin ve işte mutlu adam sözüne layık kişi, senin aradığın kişi budur. Ama ölmeden önce, dilini tut, mutludur demek için acele etme, yalnız talihli de, o kadar. Elbette her üstünlüğü elde etmek bir ölümlü için olacak şey değildir; hiçbir toprak yoktur ki, kendi kendisine yetsin ve her ürü nü versin; şu ürünü verir, ama kendisinde yetişmeyen öbürünü başka yerden alır; en çoğuna sahip olan en iyisidir. İnsanoğlu için de böyledir; hiç kimse tek başına her şeyi elde edemez; filanı elde eder, falandan yoksun kalır. O ki ömrü boyunca her zenginliğe erişir ve en son dünyadan hoşnut ayrılır; işte o, bana göre, ey kral, mutlu insan adını hak eder. Her şeyin sonuna bakmalıdır; tanrı çok insana mutluluğu yem olarak sunar, sonra da çeker alır elinden.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Tehlikeli mi bu oyunlar acaba?
ataç ikon Tehlikeli Oyunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
31 beğeni · 4 yorum beğen ikon
Batuuu (@batuuu)
bu aralar fazla okumuyorsn galiba:(nisan ayı okuma listeni de göremedk
23.05.19 beğen cevap
ruken al (@rukenal)
Amin inşallah🙏
23.05.19 beğen cevap
Rabia Bilen

Rabia Bilen

@rabiaa

Monos ve Una' nın Diyaloğu / Edgar Allan Poe paylaşım fotoğrafı
Monos ve Una' nın Diyaloğu / Edgar Allan Poe
19 yaşımda, odamda tam da yatağımın üzerinde bekletilen ölü ile vedalaşmam istendiğinde ağlamaktan halsiz düştüğüm o an, alnını öptüğümde ölümün soğuk yüzünü dudağımda hissettim. Durmuş bir kalp, soğuk ve hareketsiz bir beden. Ben o haldeyken nasıl duyumsamazdı nasıl hissetmezdi beni! Bir zamanlar karnımı doyuran, okşayan , öpen anlatan öğreten o yüce ruh varlıktan yokluğa, ebedi bir aleme yürümüştü. Cidden uzunca bir süre iletişim kurmanın yollarını düşünmüştüm. Rüyalarıma bekledim , dualar ettim , onun en çok sevdiği şeyleri yaptım, halk arasında kullanılan bir deyim var ya "toprak laf götürmesin" oturup toprağın laf götüreceğine inandım ve ondan bahsettim durmadan. Nafile ... Yoktu öte alemle iletişim kurmanın bir yolu. Gelmesi mümkün olmayan biriyle özlem gidermenin bir yolu yokmuş. Teselli edenler, ben " ama" dedikçe " Cennet " cevabını verdi. Cennette buluşabilirmişiz ancak! Cennet...

İşte şimdi Poe , Cennette yeniden hayat bulan iki sevgilinin konuşmasını Monos ve Una Diyaloğu' nu anlatıyor.

Una. Ölüm mü?
Monos. Ne kadar da tuhaf tatlı Una' m, söylediklerimi yankılıyorsun... Adımlarında bir kararsızlık görüyorum.Gözlerindeyse coşkulu bir merak. Ebedi yaşamın göz kamaştıran yeniliği aklını başından aldı, sana ağır geldi. Evet, ölüm dedim. Eskiden tüm hazları küflendirip bütün kalplere müthiş bir korku salmaya meyilli bu sözcük şimdi nasıl da güzel geliyor kulağa.

Bu keşmekeş yaşamda mutlu olduğumuz en küçük anlarda bile dengemizi yitiririz. Bir yaşam düşünün sevdikleriniz ilelebet yanınızda. Bu yaşamda ölümü beklediğimiz o meşum zaman ebedi yaşamda hiçbir an yutkunmamıza engel olmayacak. Ölüm anımıza ölüm şeklimize dair muhtelif fikirler yürütmeyeceğiz. Ölüm, öptüğümüz o alnın dudağımızdaki soğukluğunu dahi getirmeyecek hatırımıza.


Monos. Hiç şüphesiz yeryüzünün güçsüzlüğü yüzünden öldüm. Yaşanan kargaşa ve çöküşe bağlı kaygılar nedeniyle aşırı bitkin düşüp ateş içinde kıvranarak can verdim. Birkaç gün acılar içinde kıvrandıktan ve senin belirtilerini karıştırarak acı zannettiğin, benimse özlemini çektiğim ama seni ikna edecek gücü bulamadığım, düşlerle o esrik hezeyanlar içinde yaşadıktan sonra geçen bu günlerin ardından senin de dediğim gib, nefes alamadığım, kımıldayamadığım bir hissizlik bir atalet, bir uyuşukluk çöktü üzerime; etrafımdakiler buna ' Ölüm' diyordu.


Kederle barışık olmayanlar uzun yaşarlar. Monos hassas bir ruha sahiptir nitekim dünyanın güçsüzlüğüne üzülmekle ölüme yürür . Birçoğumuz , acılar içinde kıvranan , ölmeye yüz tutmuş insanın ölmesini çeşitli nedenlerle istemeyiz. Bencilce düşünür acılar içinde kıvranan bedenin ızdırabının son bulmasındansa (iyileşmese de nefes aldığını bileyim şurada uyuduğunu göreyim...) acı çekmesine razı olmayı yeğleriz. Aslında bunun nedeni de masumdur. Ölecek olan kişi ile kurulan o görünmez bağ öylesine güçlüdür ki toprağa yakıstırmayız o bedeni. Bir türlü ikna olmayız , kabullenmeyiz...Halbuki yorgun ruhların mazereti ölüm, acılardan muzdarip olanlar için paklıktır.


Monos. Tam bir yıl geçti. Varlık bilinci anbean belirsizleşti ve bu yere aidiyet hissi [ mekan bilinci] büyük ölçüde zorla onun yerini aldı.Mevcudiyet hissi mekân hissine karışıp onunla bütünleşti.Mekan hissinin zorla varlık bilincinin yerine geçmesi. Zorla alışmaya çalışmak. Zorla...Uyuduğu yataktan giydiği giysiye , sevdiği yemeğe kadar herşeyin onu hatırlatması. Yerinin dolmadığı tuhaf bir boşluk. Sesini duyar gibi olmak, heran o kapıdan gireceği hissiyatına kapılmak. İlk günler yapılan her şey 'zorla'dır. Bu ölen için de kolay değildir. Toprağın çökmesi hadisesi bir yıl sürer. Bir zamanların varlığı şimdininse yokluğu artık bir mekandan ibarettir özel günlerde ziyaret edilen.


Monos. Ve şimdi her şey hiçlik oldu.O muğlak ışık tamamen söndü. O cılız heyecan son bir titreyişle yerini sükûnete bıraktı. Nice beş yıllar geçti. Toprak toprağa döndü. Kurdun yiyebileceği bir şey kalmadı geride. Varlık hissi sonunda tamamen yok oldu ve onun yerine her şeyin yerine baskın ve kalıcı zaman ve mekan egemen oldu. Olmayan şeye, biçimi olmayana, düşüncesi olmayana, duygusu olmayana her şeye rağmen ölümsüz olan bu hiçliğe Mezar gene de bir yuvadır, çürüten zaman bir arkadaştır.


Artık Monos' un sevgilisi Una da hiçliğe karışmıştır. Nice beş yıllar geçmiş sekli şemali olmayan hiçliğe dönüşmüş, toprak çökmüş, hatta artık mekan benimsenmiş mekanın benimsetildiği o zorlu süreç, mevtanın biricik dermanı, arkadaşı olmuştur. Okuduğum öyküler arasında öyle sanıyorum ki Poe' nun ölü ve ölümü anlattığı en romantik öyküsü diyaloglarla kurduğu bu öyküdür. Kendi öyküsünü arayan biri için kendi öyküsü olmasa da zirveyi hakediyor.
EK 1
Yazan: Edgar Allan Poe
Mülk edinen : Ben 21.05.19
22 beğeni · 13 yorum beğen ikon
Bearded Angler (@beardedangler)
Ablaaaa patlıcan mı oydun yahu. Elin patlıcan moru olmuş gibi gibi 🙄🙄🙄
21.05.19 beğen 2 cevap
Fâtıma (@yitiktheology)
📍👓📝
21.05.19 beğen 1 cevap
Rabia Bilen

Rabia Bilen

@rabiaa

! paylaşım fotoğrafı
!
Kendi Öykümü Bulana Kadar Vol 3
37 beğeni · 9 yorum beğen ikon
Osman ŞİMŞEK (@crpton)
Kolay değildir ama bulacağına inanmak çok güzel bir duygu 😊😊
21.05.19 beğen 1 cevap
Osman ŞİMŞEK (@crpton)
Merakla bekliyorum bakalım nasıl bi hikaye olcak 😊😊
21.05.19 beğen 1 cevap
Semih Kıran (@semihkiran)
keyifli okumalar.
21.05.19 beğen 1 cevap
Şeyma

Şeyma

@sessizbiciglik

 paylaşım fotoğrafı
Ah benim huzursuzluğunda huzur olan yazarım❤️
Var mı Mustafa Kutlu okuyanınız? En sevdiğiniz kitabı hangisi?
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gölge

Gölge

@golge2010

Çay Kokulu Hikâyeler paylaşım fotoğrafı
Çay Kokulu Hikâyeler
“İnsan, sahip olamadıklarına ulaşmak için çabalarken sahip olduklarını unuttuğu için mutsuzdur.” -Shakespeare-
Not: Çay Kokulu Hikâyeleri kahvem eşliğinde okuyan zıt biri olduğumun farkındayım. Kahveyi seviyorum. ☕️
ataç ikon Çay Kokulu Hikayeler
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
22 beğeni · 7 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Hoşgeldin
19.05.19 beğen 1 cevap
AcupOfCoffee (@sherlock)
Bardak kitabın üstünde baskı gibi duruyor. Çok güzel baskı yapılmış. Gerçek gibi
19.05.19 beğen 1 cevap
Mustafa Kemal'in Askeri (@mustafakemalinaskeri)
Hoşgeldiniz...
20.05.19 beğen 1 cevap
Bookstagram
Kitaplarla çeşitli objeleri biraraya getirerek yaptığın kompozisyonun/konseptin fotoğrafını paylaşabileceğin odadır.
ODA KURALLARI
  • Fotoğrafsız paylaşımlar kuraldışıdır.
  • Paylaşımlar kompozisyon, kompozisyonlar kitap içermelidir.
  • Üst üste dizili veya sadece bir kitaptan ibaret görseller kompozisyon sayılmaz. Odası değiştirilebilir veya kuraldışına alınabilir.
  • İnternetten bulunan, başkasının çekmiş olduğu fotoğrafları paylaşmak kuraldışıdır.
  • Paylaşımına açıklama metni eklemen gerekir. Anlamsız metinler (3 nokta, anlamsız kelimeler,...) kuraldışıdır.
  • kopyala-yapıştır metinler kuraldışıdır. Kendi fikirlerini eklemeyi unutma.
  • Küfür, hakaret içeren paylaşımlar kuraldışıdır.