up
ara
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI

İnanç

Berjin Demir

Berjin Demir

@gurabaelsabab

İSLAM
İslam!
ALLAH c.c tarafından Peygamberler aracılığıyla insanlara bildirilen, dünyada ve ahirette mutluluğa sevk eden, hayat şekli itikadı ve ameli bir nizamdır.

İslam!
Teslim olmak, boyun eğmek, kabullenmek, bağlanmak, itaat etmek, barış ve güven içinde olmak, şirkten ve ehlinden beri olmaktır.

İslam!
Terim olarak, sahih akide ve ibadet olduğu gibi, Rahmet, ahlak, hükümet, kanun, şeriat, devlet, ordu, fikir, cihat, ümmet ve nizamdır.

İslam!
Tüm peygamberler tarafından gönderilen ilahi bir din'dir. Çünkü islamın hükümlerinin vahyi bir tek olan ALLAH c.c tarafından belirlenmiştir.
🍂🍂🍂
0 yorum
İrem

İrem

@irem548

Neden çoğu peygamberler arap kökenlidir ?
5 yorum
Ahmet KARAMAN (@ahmetkaraman)
Aslında Baktığımızda Belli Soylardan Gelirler İsrailoğlları - İbrahimoğulları vb. ve kufe şam kudus yemen hicaz bölgesinde yaşamışlardır
16.07.19 beğen 1 cevap
ahmet muti (@ahmetmuti)
Sadece araplara degil, biraz arastırıldıgında her millete peygamber gonderildigi gorulmektedir. Peygamberimiz hz Muhammed neden arap oldugu ise,
1- baska milletten olsaydı bu sefer neden o baska millete geldi denilebilirdi.
2- arap yarım adasında 3 kıtaya yakınlıgı, putperestlerden olusması, avrupada hala hrıstiyanlık inancının devam etmesi, ticaret merkezlerinden olusu gibi bir cok neden bulunmaktadır. Umarım yardımcı olmusumdur.
16.07.19 beğen 1 cevap
Yakup Aydın

Yakup Aydın

@yakupaydin596

Cumanız mübarek olsun
0 yorum
lâl ?

lâl ?

@butalonepanda

Allah Seni Toplasın  paylaşım fotoğrafı
Allah Seni Toplasın
Hiç duydunuz mu bu duayı?
Allah seni toplasın.
Eskiler böyle dua ederlerdi.
Ne güzel bir duadır bu!
Hele ki bu çağa karşı.
Allah bizleri toplasın.
- Gözlerimizi
- Kulaklarımızı
- Aklımızı
- Kalbimizi
- Yüreğimizi
- Hayallerimizi toplasın ağyardan.
Sana el olanlardan, Allah seni toplasın.
Toplasın çünkü toplanmazsan dağılacaksın.
Dağılınca da dağıtacaksın 🍃.
0 yorum
bayram t

bayram t

@bayt

Ölüm ile ebedi yok olma korkusu dini inançları ortaya çıkarmıştır! Her toplumun kendisine has inançları farklı tanrıları var hangisinin doğru olduğu hangisini yanlış olduğu nasıl açıklanabilir ki? Kime göre neye göre doğru inanç tespit edilebilir? Herkes kendi inancını yaymaya çalışır ama sonuç olarak hepsi boş!!
3 yorum
AcupOfCoffee (@sherlock)
Yanlış bir; Ebedi yok olma korkusu ile dini inançlar çıkmadı. Ebedi yok olma korkusunu bertaraf eden dindir. Yanlış iki; her toplumun kendine has yok. Dönemine ve asrın durumuna göre gönderilmiş din var. Yanlış üç; hangisin doğru olduğu hepsinde açık. Tek doğru var. O da tek yaratıcı. Son peygamber var. O da hepinde farklı iimde geçer. Yanlış dört; hepsi boş değil. Kusur abakma da. Sen bayağı bayağı "noşsun kardeş"
07.07.19 beğen cevap
Uzm.  Serdar T.

Uzm. Serdar T.

@lizbon

 paylaşım fotoğrafı
Kurbağa Belası Peygamber Tarihi
0 yorum
lâl ?

lâl ?

@butalonepanda

Tevhid deyince aklıma birleme, şirkten uzak durma geliyor. Allah'ın yanına peygamberlerin isimlerini koyamazsın. Peygamberler bu yüzden "Birleme" mücadelesi vermişlerdir. La İlahe İllallah.
0 yorum
burak gurlaş

burak gurlaş

@burakgurlas

karşılıklı saygı
Bazı hristiyanlar müslümanlara çirkin saldırılar yapabiliyor,bazı müslümanlar da hristiyanlara,yahudiler başka bir dine,başka bir dindekiler yahudilere,bu böyle gidiyor,bence kişi hangi dine mensup olursa olsun,karşı dinde ki insana saygı duymalı,yoksa kimse dinini yayamaz,kendi dinini geliştiremez,yaysa da kötü bir etki bırakır,diyelim ki ben müslümanım,allahuekber diye bağıran teröristler yüzünden,neden müslümanlara terörist gözüyle bakılıyor,ya da diyelim ki hristiyanım,çoğu dünya lideri hristiyan,onlar kötü diye neden diğer insanlar hristiyanlara hakeret ediyor,bence herkes birbirinin dinine saygı gösterirse bu sorunumuz da ortadan kalkmış olur,lütfen herkes birbirinin görüşüne ve dinine saygılı olsun,okuduğunuz için çok teşekkür ederim,vaktinizi çaldıysam affedin,iyi günler.
1 yorum
AcupOfCoffee (@sherlock)
Din sadece bu işin bir boyutu. Çatışma olması gerekiyor.Bu çatışmadan faydalanacak insanlar var. Savaş ve kaos işlerine geliyor. Din-Para bu ikisi en büyük argüman. Bu ikisi için herşeyi göze alıp,her şey yapacak insan var. Kullanıyorlar.
01.07.19 beğen 1 cevap
lâl ?

lâl ?

@butalonepanda

Kur'an'ı öğrenmek için Arapça öğrenmek gerekirmiş. Hayır, Arapça öğrenmek zorunda değilsin. O zaman neden mealler var? Kendi dilinden okuyup anlamak için. Okuyup geçmekle yetmiyor o kitabı sorgulayacaksın ayetlerin ne anlama geldiğini.
İşte "Oku!" emri bu yüzdendir. İlk emir "Oku!" olmasına rağmen kaç kişi okuyup sorguladı? Okumadığınız için Müslüman toplum ne hale geldi? Okumuyorlar, şeyhlere ve şıhlara medet umuyorlar. Ben bu duruma üzülüyorum ve insanların cahil olmalarına kızıyorum.
12 yorum
40 harf (@noktalar)
Çünkü okumak bilinçlendirir. Okuyan hiç yanmaz kefen satın alır mı?
26.06.19 beğen 1 cevap
Mayhoş (@mayhosh)
İyi bir hekim olmak için belli ölçüde latince ve bol ingilizce bilmeli insan. Mesela öğretmen değilde akademisyen olmak için kendi alanında ileri derecede ingilizce yada başka bir dile ihtiyaç duyar ve hatta o yabancı dil olmazzsa başarılı olamaz. Tabi bunları bilmemek onu insan olmaktan alıkoymaz. Herhangi bir alanda ordinaryus kadar insandır ; fakat asla onun kadar bilgili yada başarılı değildir. İstisnai durumlarda bilgi ve başarı kazananlar olur fakat bu bilgi ve başarısını kanıtlayacak ehliyet ve liyakata haiz değildirler
. Şimdi biz vasat insanlar kur anı mealle ancak mealin bize anlatabildiği ölçüde anlarız. ( meal kuran olarak kabul edilmez çünkü ne kadar mükemmel çevrilmiş olsada çevrildiği dilin kalıplarına sıkıştırılmıştır ve eksiktir bunun için abdestsiz meal okunabilir ancak mealle birlikte orjinal metin aynı kitapta toplanmışsa abdestsiz dokunmak caiz değildir. ) Bu hiç anlamamak değildir. Anlamak fakat çevirmenin yada mealcinin kendi bilgi ve yönlendirmesinin de için de olduğu bir anlama olur. Eğer ben bağımsız bir anlayışla anlamak istiyorum derse bir insan bu hususta liyakat ve ehilliğinin olması gerekirki bunlardan sadece birisi arapça öğrenmektir. Ayrıca nasıl okumayan ve düşünmeyen bir toplumuzki sadece türkiyede alfabenin her harfine tekabul edecek bir kaç mealcimiz var? Hem nasıl dogma bir inançki islamın içinde onlarca mezhep ve bu mezheplerin artık çalıya dönmüş yüzlerce alt kolları var? (Çalı tabirini ayrılması ve anlaşılması güç anlamında kullanıyorum) kim bilir belki biz okuyan düşünen ancak öz kaynaktan beslenebilecek donanıma sahip insanlar değiliz ve bunun için karmaşaya düşüyoruz. Belki işin ehli olanlar gereğinden fazla kafa yorup birazda ego ve rant kattıkları için birbirimize yabancılaşıyoruz. Kimbilir... Konunun uzandığının farkındayım ama özürdileyerek şunuda söyleyeyim. La ilahe illallah muhammederrasulullah. Kelimeyi tevhiddir. ALLAH ile beraber rasulünü anmak tevhide halel getirmez zira ALLAH bizzat kendi varlığını kuran da sadece sayı ciheti ile değil her anlamda birlemekle beraber; peygamberlerini kitaplarını meleklerini ve bunlara inanılmasını salık verir. Yazılmış en yanıltıcı meal de bile bu bilgiler veriliyordur zannındayım. Son olarak Rabnimin hakikatı arayan her kuluna indindeki hakikate vakıf olmayı nasip etmesini temenni ediyorum. Saygılar...
03.07.19 beğen 1 cevap
Meral Meri

Meral Meri

@meralmeri

Şüphesiz o Kur’an, hak ile batılı ayırd eden bir sözdür.  Kur'an-ı Kerim~Târık Suresi 13 paylaşım fotoğrafı
Şüphesiz o Kur’an, hak ile batılı ayırd eden bir sözdür. Kur'an-ı Kerim~Târık Suresi 13
Şüphesiz o Kur’an, hak ile batılı ayırd eden bir sözdür.

Kur'an-ı Kerim~Târık Suresi 13
0 yorum
İnanç
Dinler, inanışlar, manevi dünyamız üzerine paylaşım yapabilirsin.
ODA KURALLARI
  • Dinler ve inanışlar hakkında bilgi, fikir,görüş, tespit paylaşılabilir.
  • Kopyala-yapıştır eklenen sure, hadis veya özlü söz paylaşmak kuraldışıdır.
  • Dini olaylar, karakterler anlatılabilir, din felsefesi tartışılabilir.
  • Oda tüm dinlere ve inanışlara açıktır.
  • Din/inanç veya bu inançlara bağlı kişilere hakaret edilmesi yasak ve kuraldışıdır.