up
ara
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI

Nerede O Eski Bayramlar

FATMA ŞEN

FATMA ŞEN

@fatmasen379

Bursa’da küçük bir mahallede büyüdüm ben babam mahallenin ayakkabıcısı Arife günü neredeyse sabaha kadar açık olurdu dükkanı annem belli bi saate kadar yardım ederdi babama sonra eve gelirdi tabi ben bayramlıkların ütüsüyle meşgulken hemen bir hamur yoğururdu nokul yapardık cevizli, üzümlü tabi ben dayanamaz uyurdum annem herkesi bayram namazına gönderirdi sonra beni kaldırır ben evle ilgilenirken o kahvaltı hazırlardı abilerim ve babam eve gelince başlardı bayram telaşı eller öpülür alınırdı bayram harçlıkları
10 beğeni · 4 yorum beğen ikon
flr_yşl (@yslflr)
Şu ana kadar okuduğum en samimi "nerede o eski bayramlar" paylaşımı idi..:)
25.08.18 beğen 2 cevap
bal yanak (@gulesert)
Gerçekten öyle güzeldi ki eski bayramlar büyük bir heyecanla aldığımız bayramlıkları giymek için sabırsızlanırdık annemin aldığı ayakkabıları baş ucuma koyar uyurdum annem asla bayram gelmeden giydirmezdi onları bayramda giyeceksin derdi nasıl bir heyecan olurdu içimizde yeni alınan giysileri giyeceğiz diye bunlar ne kadar basit görünsede şuan da ozamanlar ne çok anlam ifade ederdi özlüyorum o basit heyecanları.....
25.08.18 beğen 1 cevap
Miss Anonymia

Miss Anonymia

@psikologhanim

aslında -
herkesin eski bayramları özlediği, eski şekerleri, dondurmaları, komşulukları ve sıcaklığı aradığı dönemdeyiz. Çocukların rahatca sokağa oynamaya gönderildiği, eve rahatça kirli kıyafetleriyle gelebildiği, dizinin yaralandığı, okumanın, çalışmanın eğlenceli olduğu zamanları özledik.
Ama neden sanki elimizden bir başkası almış gibi üzüldük? Bizim de bu değişiklikte payımız olduğunu neden kavrayamıyoruz? Sen bir düşün. Elini telefondan bırakmıyorsun, çocuğuna zarar gelir diye dışarı yollamıyorsun. Onu başkalarıyla konuşturmuyosun, sokaktaki köfte ekmekten yemesine bile izin vermiyorsun. Para biriktirmenin ne demek olduğunu öğretmiyorsun, kazancın zor olduğunu, hayatın güzel olduğunu öğretmiyorsun. Maraton koşucusu yetiştiriyorsun, en üzücüsü de, yeterki “okusun” diyorsun.... diplomalı öküz olmasına müsaade ediyorsun! Yapma! Özümüzü değiştirmeyelim, geliştirelim!
14 beğeni · 4 yorum beğen ikon
egnslm (@egnslm)
Çanakkale ve istiklal harbini kazandık lakin kültür harbini kaybettik.
25.08.18 beğen 3 cevap
cemil aslan (@cemilaslan)
Bu degerlerın hepsı bır pıramıt mısalı hayatımızdaydı. Ne zaman kı pıramıdın temelınde olan,saygı,eğitim,güven,manevıyat vs. sarsılıp yıkıldı ıste ozaman hıcbısey eskısı gıbı olmayacaktı. Nekadar da ugrasıp o pıramıdı eskı halıne getırmeye calıssakta,yamalar tutmayacak o catlakla yasayacaktık. Dusunceler bızden cıksada yonlendırmesını bız yapamıyoduk. Bırılerının hayatına özenip,degerlerımızden uzaklasmayı bızler sectık. Degerlerıne sahıp cıkıp yasatmayı secsen,eskı kafalısın etıketıne maruz kalırsın. Kültürün kazanılması zordur,kaybetmekse zamanla mümkün. Gun gectıkce eskıye olan özlem daha da artacak ve malesef sonrasında yok olacak. Bişey kaybedıldıkten sonra degerı anlasılır.
25.08.18 beğen 2 cevap
flr_yşl (@yslflr)
Yazdıklarınıza kısmen katılıyorum. Katılmadığım kısmı ise; çocuklarını sokağa göndermeyen anne-babalar ile ilgili eleştiriniz..sizce de haklı değiller mi? Ya da herkesle konuşturmamaları yönündeki eleştiriniz... Şu berbat çağda dışarı çıkan o çocuğun tekrar evine dönme ihtimali %50.. yani hakikaten bir yüzdelik dilim belirtmek gerekirse tam olarak %50... Bence bu korkunç bir şey.. Anne- babalar Televizyonda, internette, ya da yaşadıkları çevrede yüzlerce birbirinden iğrenç cinsel istismar/ taciz olayına şahit oluyorken çocuklarına karşı bu denli koruyucu olmalarını yadırgamayalım bence.. olması gereken bu.. Valla şimdiki anne babaları yine tebrik etmek lazım..Üç- beş yere sıkıntısız gönderebiliyorlar en azından.. Bizler ne yapacağız onu merak ediyorum.. Zaman ilerledikçe öyle görünüyorki kapalı kutular inşa edip içlerine hapsedeceğiz.. korkunç ama öyle..
25.08.18 beğen 1 cevap
Erdal Topal

Erdal Topal

@dalertopal

Yıl 2075 paylaşım fotoğrafı
Yıl 2075
(Yıl 2075)
Ahh nerede o eski bayramlar
Cep telefonu ile toplu mesajlar atardık
Alışveriş merkezlerine gider gerekli gereksiz şeyler alırdık
Migros-Carrefour gibi süpermarketlerden kurbanlık alırdık
Sosyal medyalardan bayram tebrik durumları paylaşırdık
Şimdi nerdeee
————-
Yani nerede o eski bayramlar tabiri hiçbir zaman bitmeyecek
Küçükken biz çok kar yağmazdı sadece boyumuz kısaydı!!
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Çocukluk Anılarımda Bayram...
Sayın @gulsahsonmez 'in davetiyle ben de eskiye dair anılarımdan kısaca söz etmek istiyorum. Kendisine teşekkür ediyorum. :)

Hatıralarımda bayram sabahlarının özel bir yeri vardır. Çocukluğumda, bayram namazını kılmak için babam mutlaka köye giderdi. Bizi de sabahın ilk ışıklarıyla uyandırırlar, gözlerimizde yarı uyku mahmurluğuyla en yeni kıyafetlerimizi giydirip arabaya bindirirlerdi. Tabi ben geceden sabahki bu kalkışı hayal ederek heyecanlanır ve gece pek uyuyamazdım. :) Köyde amcamlar ve dedemler aynı evde yaşadıkları için oraya giderdik ve ben koşarak kuzenlerimi yataktan kaldırmaya giderdim. Benimle yakın yaşlarda olan iki kuzenimle arkadaş gibi büyüdüğümüz için onları çok severdim. Onlar da kalkınca birlikte kahvaltı yapar ve bayram namazından gelecek olanları beklerdik. Annemler bizi doyurduktan sonra erkeklerin gelişine sofraları hazır eder ve bayramlaşma için onları beklerlerdi. Genellikle köyün içinden farklı misafirler de gelir hep birlikte el öpme merasimi yapılır ve ardından biz çocuklar elimize aldığımız poşetlerle kapı kapı dolaşırdık. Şeker toplar ve günün sonunda şeker sayılarımızı yarıştırırdık. Sonra da oturup bir güzel yemeğe başlardık.

Şimdi bunları yazarken bile yüzümde oluşan gülümsemeyi fark ettim. 😊 Ne kadar mutlu olduğum günlermiş. Şimdi büyüdüm ve bayramlar farklı koşuşturmalarla geçiyor. Eski tadı yok evet ama bunun zamanın değişiminden ziyade benim büyümemle alakalı olduğunu biliyorum.
14 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Ben teşekkür ediyorum paylaşımınız için @zeyrek ☺️
23.08.18 beğen 2 cevap
Enes

Enes

@cortazar

Eski - Yeni Çatışması paylaşım fotoğrafı
Eski - Yeni Çatışması
Birçok kişi bayramların eski tadının kalmadığından yakınıyor. Son zamanlarda '' Çocukluğumda bayramlar daha güzeldi '' tarzı şeyleri çok sık duyar oldum. O an şunu düşündüm : Özlem duyduğumuz bayramlar çocukluğumuzun kendisi olabilir miydi ? Mesela gereksiz birçok akrabanın elini öpmek zorunda olduğumuz ama çocukluğun verdiği saf niyetle şikayet etmek yerine sevindiğimiz bayramlar ? Ben hasret duyduğumuz şeyin çocukluğun verdiği tatlı körlük olduğunu düşünüyorum. Kendimize şunu soralım : Çocukken ziyarete götürüldüğümüz akrabalarımızdan bugün kaçıyla gerçekten isteyerek görüşüyoruz ? Sorunun cevabı her şeyi netliğe kavuşturacaktır.

Sadece sevdiklerinizle birlikte geçirdiğiniz güzel bayramlar diliyorum. Davet için @eseflal e teşekkür ederim :)

Not : Çocukken yediğim en berbat çikolatalardan biridir resimdeki çikolata. Uzak durunuz. Kamu spotu ^^
46 beğeni · 13 yorum beğen ikon
Asuela (@mnefisedmr)
:))
22.08.18 beğen 1 cevap
PİP! (@nusretk)
Güzel bir yorum! ☺️
22.08.18 beğen 1 cevap
LAVİNYA (@pnar)
En çok da el öpme kısmına katılıyorum . Sevmiyorum öyle herkesin elini öpmeyi . Bu yüzden çevremden uyarı alıyorum .
22.08.18 beğen 4 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Bayramlar...
“Nerede O Eski Bayramlar” başlığını görünce benim de aklımdan türlü türlü anılar geçti.

Çocukken kahvaltı yaptıktan sonra evde ailecek bayramlaşırdık. Evde bayramlaşmanın, babamın koymuş olduğu bir kural olduğunu sanırdık küçükken. Akşam yemeklerinin ailecek yenmesi gibi bir kural. (biz çocuklar acıksak bile babamı beklerdik, bir arada yemek yemenin bize ne kazandıracağını bilmeden) Bayramlaştıktan sonra babaannemlere giderdik. Rahmetli Babaannem cömert olduğu kadar becerikli bir kadındı. Mahallede cömertliği ve anaç yüreğiyle bir taneydi. Çocukken farkında olmadığım birçok şey gibi, babaannemin bayramın ilk gününde bize öğle yemeği hazırlamak için kendini vazifeli görmesi, bayram sofrasının sımsıcak atmosferini bize yaşatması ve biz yedikçe keyif almasını büyüdüğümde anlamış oldum. Elimde o anlara ait bir fotoğraf karesi dahi bulunmadığı halde, aradan geçen yıllara rağmen tüm detayları zihnimde bugün yaşanmışçasına canlı olan o günler, çok geride kaldı belki ama. Ben her bayramın ilk günü öğle saatinde, babaannemin çocuk, yetişkin ayrımı yapmadan ağzına kadar doldurduğu çorbanın kokusunu duyuyorum. Bir masanın çevresine sıralanan aile fertlerinin sohbeti, kahkahaları kulağıma geliyor. Her bayram aynı duyguları yaşıyorum. Ama artık babaannem hayatta değil. Şefkat ve merhamet abidesi o yüce gönüllü insan 12 yıl önce vefat etti. Arkasında bayramı doya doya yaşattığı insanlar bıraktı. Bizler de bizden sonraki nesle ilerde hatırlayabilecekleri BAYRAMLAR bırakırız umarım.

@seyyah73
@sc
@zeyrek
@enron
@asliseloglu
22 beğeni · 12 yorum beğen ikon
PİP! (@nusretk)
Güzel insanların, güzel dilekleri. Teşekkürler teşekkürler 😊☺️
22.08.18 beğen 3 cevap
Semih (@sc)
Öncelikle elleri öpülesi babaannenize Allah rahmet eylesin. Ne kadar güzel aktarmışsınız duygularınızı. Ben günümüzdeki bayramlardan şikayet eden insanlardan değilim. Bence herkes önce kendi bakış açısını ve içinde beslediği sevgiyi sorgulamalı. Her şey olaylara nasıl baktığımızla ilgili.
22.08.18 beğen 4 cevap
aslı seloğlu (@asliseloglu)
Mutlu bayramlar Gülşah :) Eskiden daha güzel olduğunu düşünsek de şimdi de diğer günler içinde en sevgi dolu olduğumuz zamanlar bayramlar, en hoşgörülü. Hem el öpmenin hem de öptürmenin güzelliğini aynı anda tadabildiğim bu bayramı çok sevdim ben :D Tek eksiğimiz aile büyüklerimizin hepsinin bugünleri göremeyişi. Mekanları cennet olsun.
22.08.18 beğen 5 cevap
Eseflal

Eseflal

@eseflal

O Eski Bayramların Koordinatları 😢🙄😋😇🍬 paylaşım fotoğrafı
O Eski Bayramların Koordinatları 😢🙄😋😇🍬
Çocukken güzeldi bayramlar... Bayram öncesi ev temizliğine, o nefis ev baklavasının yapımına yardım ederdik. Bayram günü sabah erkenden kalkar, en sevdiğimiz giysileri giyer; babanın namazdan gelişini, o aile bayramlaşmasını heyecanla beklerdik. Tabii ki bir de harçlıkları...

Hep birlikte sofrayı hazırlar, güle eğlene kahvaltı yapar; ailenin büyüğü isek misafir ağırlar, küçüğü isek bayramlaşmaya giderdik... Minicik çantamız yenmemiş şekerlerle, yenmiş çikolata kapları ile dolardı... Her şey gibi bayramlar da çocuklukta güzeldi... Tek derdimiz öptüğümüz elden gelecek olan harçlığın kardeşimizinkinden az olması (çünkü biz büyükmüşüz, o küçükmüş 🙄), en büyük mutluluğumuz ise tutulan şeker kabında en sevdiğimiz çikolatanın bize göz kırpmasıydı...

Ve sonra, büyüdük...
Kendi hayatımızı kurduk; evlendik ya da tek başımıza kendi evimize ayrıldık. Artık bayram temizliğinin o eski tadı yok çünkü anneye yardımın tadı yok... Artık el öpmek eğlenceli değil çünkü kardeşle yarıştıracak bir harçlık yok (hatta harçlığı biz ona veriyoruz ve bu hiç eğlenceli değil gerçekten 😑😋). O şeker kasesi artık hiç ilgi çekici değil çünkü hayatımız bir şekere mutlu olacak kadar basit olmaya çok uzak.

Çünkü... Çünkü artık büyüdük! Çocuktuk ve o eski bayramlar en çok bize güzeldi. O eski bayramların tadı çocukluğumuzun tadına karıştı. Ve o eski bayramlar çocukluğumuz olarak kaldı...

🍬🌼🍬

@cortazar @shitick @tambagimsizproton @nusretk @okunmuskutuphane @thelethe @ruhhassasi @postmortem @edali @ruhadam @kartanesi @halidbaykal @turgenyev @serserimsi
EK 1
MUTLU BAYRAMLAR... 😋😇😇😇 22.08.18
43 beğeni · 36 yorum beğen ikon
Enes (@cortazar)
Çok güzel anlatmışsın Eseflal. Büyüdük ve bayramlar eksildi… Etiket için teşekkür ederim :)
22.08.18 beğen 3 cevap
Desert Rain (@seaa)
Öyle güzel dökülmüşki kelimeler 👏okuyunca gerçektende öyleydi dedim çocukken bayram bir başkaydı şimdiki bayramlar çok soğuk🙂kalemine sağlık yine mükemmel bir anlatım biçimi olmuş @eseflal(:
22.08.18 beğen 5 cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Bizi kulağımızdan tutup geçmişe fırlattığın için teşekkür ederim kendi adıma @eseflal :) Yine de geçmişe çakılı kalmamak adına, sanırım gelmiş veya gelecek olan bayramlara da bu gibi manalar yüklememiz icap etmekte. Yoksa zihnimizdeki saat, yaşadığımız andan hep geri kalmış olacak...
22.08.18 beğen 5 cevap
sultaniyegah

sultaniyegah

@reyhann

 paylaşım fotoğrafı
En çok özlediğim anım, susamlı şekerleri seven dedemin bize sürekli şeker almasıydı. Babaanneme emirler yağdırarak sevdiğimiz yemekleri yaptırmasıydı. Çok eskide kaldı. Dedemi de babaannemi de çok küçükken kaybettim.

Arefe günü yola çıkıp da gece dede evine varır varmaz annem mutfağa geçip misafirler için hazırlık yapmaya başlardı. Her bayram gecenin yarısı, aynı ritüel tekrarlanırdı. Eski insanlar başka oluyor, annemin işi bitene kadar dedem onu bekler, o uyumadan uyumazdı. Onlara katılmayı çok isterdim ama dayanamazdım uyku daha tatlıydı. :)

Birini kaybettikten sonra biri hala hayatta diyerek avunduğumuz bayramlarda, diğer dedemin önünde bütün kuzenler yaş sırasına göre dizilirdik. Sıra ip gibi olunca merasim başlardı. Tek tek elini öpüp, herkese aynı şekilde tekrarladığı ama kalbinin derinlerinden gelen dualarını alırdık. O günün çocuklarının hepsi büyüdü, ev oldu, aile kurdu, başka şehirlere kuruldu. Elini öptüğümüz büyüklerimiz çoktan toprak oldu.

Bir de içimi en çok acıtan, yok olmaya yüz tutan geleneklerimizden biri. Bizler kapı kapı dolaşıp şeker toplayan çocuklardık. Kendi mahallemiz bize yetmez olunca evden de baya uzaklaşırdık. Bilmediğimiz sokaklarda bilmediğimiz kapıları dolaşırdık. Şekerimiz olmadığı için değil, kuzenlerin arasında en çok şekeri kimin toplayacağı yarışması yaptığımız için. Daha çok kapı zili, daha çok şeker demekti ve birinci olmak için gezip yorulmaya değerdi. Rekabetin yükseldiği bir bayram, eve alınan şekerlerden çok daha fazlasını dışardan toplayınca annelerimiz duruma el atıp bir daha şekere çıkmayı yasaklamıştı. Şimdi değil başka mahallelerde gezmek, çocuklar kendi kapı önlerinde bile oynayamıyorlar. Çocuğa çocukluğunu yaşatmayacak kadar kirlendi insanlar.

Bayram bizim için önce aile büyüklerini görmekti. Yüzlerini güldürmekti. Birlikte yenen iki lokma yemeğin bir bardak çayın, yanında da güzel bir sohbetin bir evi ne kadar da mutlu edebileceğinin resmiydi. Şimdi de arefe günü herkes başka şehirlere koşuyor. Ama büyüklerini ziyaret için değil, bir sahil şehrinde iki gün keyif yapabilmek için. Sosyal medyada konum bildirimlerinde onlarca kez görmekten sıkıldığımız, ama insanların sırf ben de oradaydım demek için koşa koşa gittikleri tatil merkezleri. Bari ilk günler büyüklerle geçirilse keşke diyorum. Bilmiyorum. Sanırım kendi büyüklerimi onlara doymadan toprağa verdiğim için böyle düşünüyorum.

Bayramı bayram yapan bizleriz. Her geçen yıl eski bayramların tadını bulamadığımızdan yakınıyorsak; ya aramızdan ayrılanların yeri dolmadığı için ya da hala aramızda olanların kıymetini bilmediğimiz için. Gelen günlerimizin geçen günleri aratmaması temennisiyle. "Bayram o bayram ola."

Buralardaysa, @vareste 'yi davet ediyorum. 💛
26 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Feyzanur (@vareste)
Öncelikle Allah rahmet eylesin. Anlattıklarını öyle yakınen anladım ve hissettim ki. Bizde de öyledir. Anlattıkların, şeker toplamalar, harçlık yarışları, tatlilar. Sen yazınca tekrar hatırladım hatta, bayram günlerinin güzelliği hoş bir sada bıraktı. Çok çok teşekkür ederim, eğer fırsat bulur da farklı bir bakış açısı getirebilirsem attığın pası karşılarım. Bu güzel yazıda beni de unutmaman beni çok sevindirdi. Hoş, neokurda da bir sizler kaldınız. Nice güzel huzurlu bayramların olsun. Hayırlı bayramlar. <3.
22.08.18 beğen 4 cevap
Nerede O Eski Bayramlar
Çocukluğunun bayram anılarını paylaş. Bir arkadaşını etiketlemeyi unutma.
ODA KURALLARI
  • Paslaşma odasıdır.
  • Bu kelimeleri kullanarak hikayeni yaz: Sekiz, Kedicik, Ter içerisinde, Köfte, Paris, Gazap, Yalan, Hıçkırık, Örümcek Adam Çıplak, Kaşımak/kaşınmak, Bık bık etmek
  • Arkadaşını etiketlemeyi unutma.
  • Paslaşma odasıdır.
  • Çocukluğunun bayram anılarını paylaş.
  • Bir arkadaşını etiketlemeyi unutma.