up
ara
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI

Yasak Olmalıydı

”serkeş”

”serkeş”

@romeovsjuliet

sokakta düğün yapmak....
0 yorum
mikrop

mikrop

@mikrop

Çocuk gelinler yasaklanmalı
SAHIH BUHARI 153 nolu hadis
hz muhammed'in aişe ile nikahlanması ve evlenmesini aktaran hadistir.
rivâyete göre şöyle demiştir: ben altı yaşında bir kız iken nebî salla'llahu aleyhi ve sellem beni akd ve nikâh eylemişti.
(üç sene sonra) biz medîne'ye hicret ettik. hâris ibn-i hazrec oğullarının menziline indik. müteâkıben ben, sıtmaya tutuldum. bu cihetle saçım döküldü. (hastalıktan kurtulduktan sonra) saçım gürleşti, uzayıp omuzlarıma döküldü. bir kere ben, arkadaşlarımla berâber salıncakta oynarken annem ümmü rumân bana doğru geldi ve beni çağırdı. ben de annemin yanına geldim.
beni ne edeceğini bilmiyordum.
annem elimi tuttu. tâ evin kapısı önün (e geldiğimizde ora) da beni durdurdu.
ben de yorgunluktan kaba kaba soluyordum. nihâyet soluğum biraz yatıştı. sonra annem biraz su aldı. onunla yüzümü, başımı sıvazladı. sonra beni eve koydu.
evde ensâr'dan birtakım kadınlar hazır bulunyordu. bunlar bana: "hayır ve bereket üzere geldin, hayırlı kısmet getirdin!" di(ye alkışla) dılar.
annem beni bu kadınlara teslîm etti. bunlar da benim kılığımı, kıyâfetimi düzlediler ve resûlullah'a teslîm ettiler. beni hiçbir şey sıkmadı.
ancak resûlullah salla'llahu aleyhi ve sellem'i habersiz görünce sıkıldım. (resûlullah bir sedir üzerine oturmuştu. yanında ensâr erkeklerinden, kadınlarından oturanlar vardı. beni resûlullah yanına oturttu). ensâr kadınları beni resûlullaha takdîm ettiklerinde, ben dokuz yaşında bir kızdım...
0 yorum
burcu taskin

burcu taskin

@burcutaskin

Herkesin Hayvan Sahiplenmesi paylaşım fotoğrafı
Herkesin Hayvan Sahiplenmesi
Ulkemizde herkurum maalesef lacka haline gelmis durumda ve hersey ekonomiden tutun egitime adalete kadar koruyucu yada caydirici kanunlar yok maalesef...En adi suclar isleniyor ve iyi hal denilen uydurma bir bahaneyle suclular disarda kaliyor ...Boyle bir ortamda zavalli bize muhtac yaratilmis yuce rabbimizin sessiz kullarim diyerek adlandirdigi guzel hayvanlara yapilmadik iskence rezillik kalmiyor ...Hicbisey olmasa cocuga karne sevgiliye barisma hediyesi diye alinan bu guzel.dostlarimiz 2gun sonra bakamiyoruz diye acimasizca sokaga terkediliyor nasil bir travma yasadiklarina bakilmaksizin...Ben su an 2yasinda olan oglumu kedimi sahiplendigimde 5aylikti ve kisirlastirma ameliyati olana dek evde heryere cis yapti ve bunu duyan bide zamaninda hayvan beslemis akrabalarim bile ver o kediyi diye tavsiyelerde bulundu nemi.yaptim bunu tavsiye edenleri kapiya koydum hicbiriyle gerekmedikce gorusmuyorum artik...Oglumu bir sorumlulukla sahiplenmisim herseyini hazirlamusim kucucuk bicare gelmis 2kez onunla cok ciddi acilar yasamisiz birlikte aglamisiz hayattski tek gercek dostum evladim olmus bana guvenmis pnu terk etmeyecegimi bilmis evine bana alismis bir cani eve cis yapiyor diye verecekmisim bak bak akla yurege insanliga bak sen....Evi sildim cisli seyleri attim yada yikadim makinede gozumun onunde yeni alip daha torbasinda duran tishirtume cis yapti guldum sadece onuda yikadim giydim ....Bunlar caresi olan seyler ameliyatini oldu gecti bu huyu ha gecmeseydi yinede asla terk etmezdim bana muhtac bana guvenmis bir canliyi tek dostumu sokaga insanlikmi kalir o zaman...Zaten artik yedigim onca darbeden geldigim ot hayat noktasindan sonra az insan bol pati felsefem oldu...Kisacasi derhal yasalarla bu guzel.canlar korunmaya alinmali.sokakta tek hayvan kalmamali hepsi sihhi rahat iyi kosullarda yasayacaklari barinaklara konulmali ve petshoplarda sadece hayvan dostlarin ihtiyaclari satilmali canli hayvan satisi yasaklanmali....Ve hayvanlar sadece barinaklardan sahiplenilmeli ve alan kisiler siki siki takip edilmeli sokaga terkler engellenmeli onlarda can ve ruh tasiyor haklari var korunmaliii...Ama hic umudumm yokkk....
Ankara
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Özge Gizem (@ozgegizem)
Ablacım keşke herkes senin gibi yüreği geniş olsa 🙏🏻
16.06.19 beğen cevap
BUKALEMUN

BUKALEMUN

@karacurin

İsraf(sal) paylaşım fotoğrafı
İsraf(sal)
"Olmalıy(dı)"dan çok "olmalı" gerekiyor çünkü_çünkü "ölen ineğin davası olmaz" gibi hissiyat uyandırıyor . Benim kesin_kes olmalıydı'dan çok olmalı dediğim konu açık_büfe kahvaltı ve açık_büfe yeme içme; günümüz tüketim toplumu her olguyu aşındırdığı gibi bu yeme_içme işinide ve kültürünü bayağı aşındırdı. Bahsettiğim konu üzerine uzun_uzun yazabilirim fakat görmek ve bilmek isteyenler ne_demek istediğimi anlamıştır sanırım. Avrupa ya_da ecnebi diye tabir ettiğimiz halklar,topluluk ve uluslar yapsa "eh" denilebilinir lakin sözüm ona Müslüman diye anılan toplumlarda asla kabul edilebilinir bir yönü yok, gene ayrıntıya girmeyeceğım çünkü gıda sekteründe olan biri olarak gözlerime inanamayacağım hadiseler ceyran ediliyor.Yıldızı bol otellerde de bulundum özel Restorantlarda da bulundum fakat gene israf gene israf -heleki Mübarek Ramazan ayını İsraf ayı diye değiştirmek zorunda kaldım tepkiler gelsede.
https://youtu.be/qppjP8vtY5M
13 yorum
FiloWay 🍒 (@filoway)
hayırda israf, israfta da hayır Yoktur...
15.06.19 beğen 3 cevap
-Frida- (@frida232)
Amaç yemekten ziyade paylaşmak ve eşe dosta yediginin havasını atmak. İsraf konusu çok da önemli değil!
15.06.19 beğen 1 cevap
Ama sofrada sofraymış ha!
15.06.19 beğen 3 cevap
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Sinir Sahibi Erkeklerin Evlenmeleri Yasak Olmalıydı paylaşım fotoğrafı
Sinir Sahibi Erkeklerin Evlenmeleri Yasak Olmalıydı
Bazıları "sinirli" bir yapıya sahip olduklarını dış görünüşlerinden belli ederler.İşte o insanların evlenince, hayatı evlendikleri insan için Cehennem'e çevirecekleri baştan bellidir.İşte onların evlenmeleri yasaklanmalı!
17 yorum
OnLy......WoLf (@huzurum)
Lütfen hayvanlar hakaret etmiyelim. daha alt bir sınıf yokmu
15.06.19 beğen 5 cevap
Bir Başak Kadını (@passiveaggressive)
Haydaaa! E oldu mu şimdi?! Lütfen ama! Hiç olmamış hem de hiç!
15.06.19 beğen cevap
Müşerref (@mavisever)
Hayvanlar bu tarz insanlardan çooook çoook daha değerli ve kıymetli.Hayvanlara bizler zarar vermedikçe onlar aslaaa kimseye zarar vermez.Bu tarz tanımlayamadığım herhangi bir sıfat yükleyemediğim yaratıklarla bu güzel can dostlarım,güzelliklerim aynı kefede olabilmesi mümkün değil.Şiddetin her türlüsüne karşıyım.
Hele bu birde kendini fiziksel olarak savunamayacak kadın,çocuk ve hayvanlar olursa çok daha şiddetli tepki gösteririm.Asla böyle şeyleri kabullenebilmem mümkün değil.Emin olun insanlar çok daha vahşi yaratıklar..Sağlıkla kalın.
15.06.19 beğen 5 cevap
murat akkuyu

murat akkuyu

@muratakkuyu

Irkçı söylemler yasak olmalı
toplumu kutuplaştıran söylemler, şucu bucu olarak toplumu ikiye/üçe bölen söylem ve eylemler yasak olmalı,insan olmayı becerebilirsek ancak kaedeşçe yaşamayı başarabiliriz.
2 yorum
Gökdeniz mert (@pote)
Fatih Altaylı ustadın bugün yazdığı konu .Bölenin ekmeğine yağ sürmek
Dün Ekrem İmamoğlu’nun Ordu Havalimanındaki görüntüleri ve sözleri üzerine bir eleştiri yazınca, hayli eleştiri geldi.
Nazik eleştiriler ama özetle “Bunu niye yazıyorsun ki!” diyen eleştiriler.
Ciddiye aldım mı?
Hayır! Çünkü bu eleştirileri yapanlar, aynı durum diğer aday için söz konusu olsa “Bunu niye yazmıyorsun” diyecek olanlar.
Bunun tam tersi de söz konusu.
Her iki taraf da işine gelenin yazılmasından, işine gelmeyenin yazılmamasından yana.
Kimseyi suçlamıyorum.
Bu ülke, bu toplum ne yazık ki bu hale getirildi.
Dilim dilim bölündü.
Dilim dilim kamplaştırıldı.
Bunu yapanlar “Yahu bir millet bu hale getirilirse o ülkenin geleceği tehlikeye girer” diye düşünmediler.
Tek düşündükleri kendi siyasi gelecekleriydi ve bu yüzden de bölerek konsolide ettiler.
Benim anlamadığım ise bu siyasi yaklaşıma karşı çıktığını iddia ettiği halde, bu bölünmenin parçası olanlar.
Oysa yapmaları gereken tam tersi değil mi?
Birileri ülkeyi sosyolojik olarak, toplum olarak, siyasi olarak bölüyorsa ve sen bu siyasi yaklaşıma karşı isen yapman gereken tek şey var: Bölünmenin parçası olmamak.
Bölünmeyi kabul ettiğin anda karşı tarafta bile olsan aslında bölünmeden medet umanın ekmeğine yağ sürüyorsun.
Ona kendi taraftarlarından daha fazla hizmet ediyorsun.
Bölene karşı mısın?
Bunun tek bir muhalefeti var: Bölünmemek.
Bölünme.
Doğru bildiğin yolda ilerle.
Başka çaresi yok.
Tek ilaç bu.
Tek reçete bu. Chp ve Akp hiç sevmem Bir tanesi ATATÜRK kullanıp rant ve oy alan ama! Bu ülkeye hiç bir yararı olmamış zamanı çoktan dolmuş halkından kopuk sadece belli bir kesime hitap eden hurda .Akp Din üzerinden toplumun diğer kısmına hitap ediyor , ihale torpil ve bir çok çer çöp . İki partide toplumu böldü bu ırkçılık ile aynı kalıba girer sonu hiç iyi olmayan bir süreç . İkiside eşit değil toplumun geneline buda bölücü bir reaksiyon yaratıyor
15.06.19 beğen 1 cevap
murat akkuyu (@muratakkuyu)
zaten mesele de bu ekonomık olarak, ne olarak diyorsan yarın dibindeyiz,bari kardeşliğimiz var elimizde bunu koruyalım bölünmeyelim, ama malesef çoğu siyasetçinin umurunda değil bölünüp bölünmemek.Kendilerine hedef olarak koltuğu koymuşlar bu yolda ilerliyorlar,ve her şeyi de mubah görüyorlar.
17.06.19 beğen cevap
iz'ah'sız

iz'ah'sız

@rabiazeyneparslan

Öyle bir yasak getirmek istiyorum ki; hiçbir şey tek varolamazken birlikte aynı anda mümkün ve güzel olsun.
Sevdiğim bir kısa filmden yola çıkarak bir yorum getirmek isterim:

Cam Armonika 1968 yılında Andrei Khrjanovsky tarafından çekiliyor senaryosu Gennady Shpalikov' a ait, kısa metraj filmin müziğini Alfred Schnittke yapmıştır. Film Sovyet Rusya'da yasaklanan ilk animasyon filmdir. Konusu
bir sanatçı dinleyen kişilerde iyi niyet ve iyi duygular uyandıran bir müzik aleti yapmasıyla başlıyor. Sanatçı bu enstrümanını, para tarafından akılları uyuşturulmuş insanların yaşadığı bir şehirde çalmaya kalkıştığında tutuklanıp hapsediliyor. Fakat enstrümanın sesi bir kere duyulmuştur ve aydınlık, gençlerin içine işlemiştir ve onların baskıya direnmesi ve sanatın gücü sayesinde şehir ikiyüzlü bürokratların elinden kurtuluyor.

İster bir cam armonika ister başka bir metafor farketmez. Bir kez olsun çalınmış olsun o ıslık yeter ki ve sesi duyulmuşsa yasaklanması bu sesin unutulmasına engel değildir. Eğer bir ruh hasta ise tedavi edilir eğer bir insan sağlıklı ise yasaklanır. Ben tedavisi mümkün olmayan bir eylemin sağlıklı olduğuna ve engellenemez olduğuna inanıyorum. İlle de bir şey yasaklamam gerekecekse inançları, fikirleri, duyguları, eylemleri, umutları, hayal güçlerini, yaşama sevinçlerini aktarırken bir yol yöntem tutturmuş insanların seçtiği araca bomba atan, imha eden, ilhak eden, engelleyen zihniyetin yasaklanmasını istiyorum. Biliyorum, bu nasıl ki diğer türlüsünün yasaklanmasını onu yok edemeyeceği kadar gerçekse böyle bir zihniyetin yok olmayacağı da bir o kadar gerçektir. Fakat tedavisi mümkündür. Anayasa da yeri olmasa da kendi adaletimizi, iç dengemizi; fikirlere, inançlara, düşüncelere, hayal güçlerine aracı olan sanata, edebiyata, müziğe, tiyatroya, kültüre aynı mesafeden yaklaşarak kurabiliriz. Ve yine anayasada yeri olmasa da tüm yasakların mümkün olduğu bir yer biliyorum o da yine yasağın koyucusu insanın ruhudur. İlle de bir yasak gerekiyorsa tüm kaba ruhları, ince uzun bir kapıdan geçirelim eğrisini büğrüsünü yontalım. Nasıl olur ama?
10 yorum
AFD (@afd)
Bu animasyon mor ve ötesinin uyan adlı şarkısının klibinde kullanılan ya da esinlenilen animasyon sanırım. Paylaşım neokur standartlarına göre yoğun olmuş tıpkı bir kara delik gibi hepsini yok edip sitede kalmaya devam ettiriyor. Halbuki insan ilk üye olduğunda tüm paylaşımların bu ayarda olduğunu düşünüyor. Ne demişler “cennet bu dünyada değil, boşuna aramayın”. Olsa olsa ip uçları var. Teşekkürler paylaşım için.
15.06.19 beğen 2 cevap
AFD (@afd)
Bu arada harmonica tam olarak Türkçe’de bildiğimiz mızıka olarak adlandırılan enstrümanın adı. Armonika olarak da Türkçeye çeviriliyor. Armoni birbiri ile uyumlu sesler demek. Mızıka da en yaygın türü ile teknik olarak birbiri ile uyum halinde olan diyatonik yani birbirini takip eden 7 ses çıkardığı için batılılar Armonika demişler. Bu bilgi de burada dursun.
15.06.19 beğen 1 cevap
Kadın ve çocuk ve hayvan;cinayetleri,tecavüzleri,tacizleri yasak olmalı.İnkar etmeyelim suçlu iki gün sonra dışarı çıkıyor.
6 yorum
Müşerref (@mavisever)
Kesinlikle yasak olmalı,cezai müeyyideleri çok daha fazla ve sert olmalı..Bir daha hastalıklı beyinliler asla böyle bir şeye cesaret edememeli,
mağduriyetlerin önüne mutlaka geçilmeli.
14.06.19 beğen 2 cevap
ramazan (@isaustemelll)
Konuşarak artk feryat ederek isyan ederek artık bir yere varılmıyor.. biz tepki verdikçe umursamıyolar iki gün sonra ardından geçer susarlar unuturlar derler. Bu türkiyenin sorunudur. Hep siyaset olmuş dertleri başkanlık olmuş, onun yerine idam getirsinler bir kişiyi idam etsinler türkiye biraz olsun kendine gelecek. O günleri dört gözle bekliyoruz. Direk konuşmadan sorgulamadan suçluyu idam etsinler.
14.06.19 beğen 1 cevap
Gökdeniz mert (@pote)
Toplumsal bir hareket olmadığı ve bu hareketin süreklilik taşımadığı sürece ! Olmaz . Bu toplum cinselliğe aç bir toplum kadın sadece cinsel bir obje “ böyle bir toplumdan bu tür sapkınlıklara tepki beklemeyin . Adalet Rabia Vatan Naza bile adil olmadı ki diğer sapkınlıklara tecavüzlere adil olsun . Bu medyadan gördüklerimiz birde duyulmayan saklananlar var ? Milyonları bulur madurları mecliste ki ? Aç sülükler 5 tl bonfile yerken umursamaz sapkınlıkları ve adaletin aslında ? Boş kokuşmuş bir çöp olduğunu .
15.06.19 beğen 1 cevap
Necdet

Necdet

@necdet

YASAK
Bu ülkede ötekileştirmek yasak olmalı.
4 yorum
Müşerref (@mavisever)
Kesinlikle katılıyorum size..
14.06.19 beğen 1 cevap
ELİF.🍒 (@julioco)
Other countries serbest hodri meydan
14.06.19 beğen cevap
Ahmet (@ahmet660)
Ötekileştirmek yasak zaten de bu durum uygulamada yok bir tür kadük kanun
15.06.19 beğen cevap
Mehmet

Mehmet

@yoldas

Yasağın ( zihniyetinin ) kendisi yasaklanmalı. Kahretsin yine '' yasak '' diyerek bir şeyleri yasakladık.
6 yorum
iz'ah'sız (@rabiazeyneparslan)
😊
14.06.19 beğen 1 cevap
Nebukadnezar™️ (@nebukadnezar)
İdama karşı olup da kitabının korsanı çıkınca "Bunları asmak lazım." diyen bir yazar vardı o geldi aklıma şimdi. Sen de öyle çıkmayasın sonra? Yasağa karşı olup da bir şey olunca yasaklanması gerektiğini söyleme de sonra 😁😁😁
14.06.19 beğen 2 cevap
Yasak Olmalıydı
Ülkemizde birçok anlamsız yasağa rağmen serbest bırakılmasına şaşırdığımız birçok şeyle karşılaşıyoruz. Bu paslaşma odamızda yasak olması gerektiğini düşündüğümüz şeyleri tartışacağız.

Sen de kesinlikle yasaklanmalı dediğin bir şeyi sebepleriyle birlikte paylaş. Bir arkadaşını paylaşımına etiketleyerek paslaşmaya davet etmeyi unutma.

Kurallar

1. Kopyala-yapıştır kuraldışıdır. Lütfen kendi fikirlerinizi, kendi cümlelerinizle yazınız.
2. Tek cümlelik paylaşımlar yapmayınız. Düşüncelerinizi sebepleriyle destekleyiniz.
ODA KURALLARI
  • Ülkemizde birçok anlamsız yasağa rağmen serbest bırakılmasına şaşırdığımız birçok şeyle karşılaşıyoruz. Bu paslaşma odamızda yasak olması gerektiğini düşündüğümüz şeyleri tartışacağız. Sen de kesinlikle yasaklanmalı dediğin bir şeyi sebepleriyle birlikte paylaş. Bir arkadaşını paylaşımına etiketleyerek paslaşmaya davet etmeyi unutma. Kurallar 1. Kopyala-yapıştır kuraldışıdır. Lütfen kendi fikirlerinizi, kendi cümlelerinizle yazınız. 2. Tek cümlelik paylaşımlar yapmayınız. Düşüncelerinizi sebepleriyle destekleyiniz.