up
ara
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI

Yeni Öğrendim

Beste Korutlu

Beste Korutlu

@bestekorutlu

insan dediğin..
Ortalama bir insan vücudunda, 220 adet kibrit yapılabilecek kadar fosfor, 75 mum yapmaya yetecek kadar yağ, 7 cm uzunluğunda çivi yapabilecek kadar demir, 100 trilyon hücre ve bunun on katı kadar da bakteri bulunur.
7 beğeni · 1 yorum beğen ikon
B_yılmaz (@byilmaz)
hay canına. bir de bunların bir arada oluşturduğu sinerji var. inanılmaz bir ahenk var.😊
17 sa beğen cevap
murat akkuyu

murat akkuyu

@muratakkuyu

Rusyada Tecavüzcüsünü öldüren kadına ceza yok
ne kadarda yerinde bir yasa
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Uzm.  Serdar T.

Uzm. Serdar T.

@lizbon

Doğum Ve Ölüm  paylaşım fotoğrafı
Doğum Ve Ölüm
Mesela dünyada her saatte 15 bin 347 kişi doğuyor ve 6 bin 418 kişi ölüyormuş.
Sonuçta dünya nüfusunun yıllık artış hızı yüzde 1.6 dolayındaymış.
Moldova'nın nüfusu günde 107 kişi azalırken, Bahreyn'de nüfusa günde 514
EK 1
Kırmızılının yanında ki yapışık cocuk aynı bana benziyor heee 😅😅 23.05.19
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Beste Korutlu

Beste Korutlu

@bestekorutlu

El fenerini çalıştırdığımızda kütlesi hızlıca azalır. El fenerlerinin pillerinde enerji elektrokimyasal formda depolanır. Feneri çalıştırdığımızda bu enerji ışık enerjisine dönüşür kütlesi hızlıca azalır. Güneş de devasa bir el feneri gibi düşünülebilir. Dolayısıyla Güneş’in kütlesi de tıpkı el feneri gibi azalır. Üstelik bu öyle küçük bir azalma da değildir. Güneş kütlesi saniyede 4 milyar kilogram azalır. Bu durumda Dünya’nın yörüngesinin tehlikeye girmesi gerektiğini düşünebilirsiniz. Fakat Güneşin kütlesinde gerçekleşen azalma toplam kütlesinden 10^21 kat daha küçüktür. Güneş 10 milyar yılda kütlesinin yalnızca %0.07 sini kaybetmiştir.
11 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Osman ŞİMŞEK (@crpton)
Bu değerli bilgi için teşekkür ederim baya şoka girdim
19.05.19 beğen cevap
AcupOfCoffee (@sherlock)
Beste hanım sizi takip etmeyip, sizin bilgilendirmenizden mahrum olan bir gençlik ilelebet bedbaht ve cahil olmaya mahkum yaşayacaktır. Teşekkürler
19.05.19 beğen cevap
Şuayb Baştürk

Şuayb Baştürk

@suaybbasturk

38. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı Sultanahmet’te
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından bu yıl 38’incisi düzenlenen “Kitap ve Kültür Fuarı” Sultanahmet’te açıldı. Çok sayıda yazarın konferans, söyleşi ve imza günü etkinliklerinin olacağı fuar, 11.00 ile 24.00 saatleri arasında hizmet verecek. İlgilenen arkadaşlara duyurulur.
7 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Şuayb Baştürk (@suaybbasturk)
*38. Kitap Kültür Fuarı Sultanahmet Meydanı İstanbul 15.05.2019 tarihinde saat 11.00′ de açılacaktır.
*1. Kitap Kültür Günleri Büyük Çamlıca Camii İstanbul 15.05.2019 tarihinde saat 15.00’de açılacaktır.
*38. Kitap Kültür Fuarı Kocatepe Camii Ankara 16.05.2019 tarihinde saat 14.00’de açılacaktır.
*5. Kitap Kültür Etkinlikleri 15 Temmuz Demokrasi Meydanı Gaziantep 17.05.2019 saat 11.00’de açılacaktır.
18.05.19 beğen cevap
AcupOfCoffee (@sherlock)
İmamoğlu ömkon yok. Şortlor ol vormoyor diye yasaklamıştı. Demek açılabiliyormuş.
19.05.19 beğen cevap
Beste Korutlu

Beste Korutlu

@bestekorutlu

kemik diyip geçme..
Bebekler yaklaşık 300 kemikle doğar. Ancak büyüdükçe birçok kemik, özellikle kafatası kemikleri, kaynaşır. Bu nedenle birçok yetişkinde 206 adet kemik bulunur. Bu kemiklerin neredeyse yarısı el ve ayaklarımızda bulunur. Bir elimizde 26 adet, bir ayağımızda 27 adet kemik bulunur. Kemikler ağır yapılar gibi görünse de aslında sert kabuğun altında petek tipli boşluklu yapısı sebebiyle vücudumuzun toplam ağırlığının yalnızca %15 ini oluştururlar.
10 beğeni · 2 yorum beğen ikon
AcupOfCoffee (@sherlock)
Kendinizi kamu yararına atamanız çok hoş bir davranış. Bir Mahatma Gandhi, Nelson Mandela, Somuncu Baba gibi yerinşz var alemimde. Teşekkürler paylaşım için. İstifade ediyorum
19.05.19 beğen cevap
Hasan Yürekli

Hasan Yürekli

@hasanyurekli5

 paylaşım fotoğrafı
Bunu şöyle bir örnekle açıklayalım: Diyelim ki, o zamanlar daha ilkin atalarımız (günümüzden 5-6 milyon yıl önce yaşayanlar), saldırgan hayvanlara karşı, ellerini kullanma becerileri dahilinde, taş ya da "ellerine ne geçerse" fırlatarak caydırma yoluna girmiştir. Pek çok diğer maymun türünün bugün de bunu yaptığını biliyoruz, hatta insanlara saldırmak için özellikle yeni alınmış maymunların kafeslerinden dışarıya taşlar attığını görebilirsiniz hayvanat bahçelerinde. Ancak bu, el-göz koordinasyonu isteyen bir şeydir. İlk olarak düşmanınızı görerek onun yerini tespit edebilmeli, daha sonra onu hedefleyerek, elinizedeki cismi uygun açı ve hız ile fırlatmanız gerekmektedir. Açıktır ki bunu en iyi başarabilenler Doğal Seçilim tarafından seçileceklerdir, çünkü saldırgan canlıları kendilerinden uzak tutmak için iyi bir yoldur. Ve dediğimiz gibi el-göz koordinasyonu için daha büyük bir beyin gerekmektedir.
EK 1
İnsan beyni neden bu kadar evrimleşmiştir sorusuna bir örnek ; El-göz koordinasyonu. https://evrimagaci.org/in...Sy_GeAvjNq9I9io 17.05.19
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Beste Korutlu

Beste Korutlu

@bestekorutlu

En büyük yıldız
Evrende bilinen en büyük yıldızın çapı yaklaşık 2 milyar km olan VY Büyük Köpektir. Güneş’in çapının 1400 katıdır. Bu da demek oluyor ki güneş sistemimizin merkezindeki yıldız Güneş yerine VY Büyük Köpek olsaydı, ilk gezegen Satürn olurdu.
10 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Film adam (@serserimsi)
Adını niye büyük köpek koymuşlar acaba 🤔
17.05.19 beğen cevap
Beste Korutlu

Beste Korutlu

@bestekorutlu

dilemma..
Yüksek irtifalara çıkıldığında oksijen oranının azalması sebebiyle dokulara oksijen taşıyan alyuvar sayısındaki artış, aynı zamanda kanın akışmazlığını arttırarak kalbin vücuda kan pompalamasını zorlaştırır..
17 beğeni · 5 yorum beğen ikon
Deniz (@deniz56)
çıkmayalım o zaman yükseklere, zorumuz ne
16.05.19 beğen cevap
Feyzanur (@vareste)
Bu yüzden dağcılar zirveye bir anda değil dolanarak çıkarlar. Aksi takdirde nefes yetmezliği ölümcül bir tehlikedir. Yavaş yavaş ve kamp yaparak çıkılması halinde vücut yavaş yavaş kandaki alyuvar sayısını arttirip ortama adapte olur. Güzel adaptasyon örneği.
16.05.19 beğen 1 cevap
Canan

Canan

@cnnhni

 paylaşım fotoğrafı
Simone de Beuvior in Ikinci cins Kadinlar kitabinin,Sevdali kadin bölümünde,kadinlarin duygusal ve iç dünyalaria girerken,erkege karşi hisetikleri tutku,sevda ve buna benzer birçok duyguyu,kişiliklerinde yansimalarina dair birçok bilimsel noktaya değinmisti.Bu bağlamda en büyuk vurguyu,tarihteki bir çok sevdali kadin üzerinden yapar ve en sık örnek olarak Juliette Drouet i gösterir..
Juliette kimdir merak ettim haliyle..
Daha çok küçük yaşta evlatlık verilir Juliette.
16 yaşında hırçınlıkları yüzünden rahibe okulundan atıldığında Paris'e gidip yerleşti.
Birçok ressama modellik yapar oyunculuk yapar. Hatta Victor Hugo'nun bir oyununda (Lucretia Borgia oyunu) yer alir.
Çok güzel, çok çekicidir..
O da bunun farkında olmalıydı ki bir çok varlıklı, güçlü erkeğe metreslik yapar
1933 yılında elli yil sürecek tutku dolu bir beraberliğe başlarlar..
Hugo bu dönem evlidir,Juliette hayatini kalanini Hugo nun gölgesinde geçirir..Meslegi tiyatro dan vazgeçer ve yillarca Hugo nun taşindiği eve yakin yerlerde ev tutup,günlerce evden čikmayip Hugo yu beklemektedir..Aralarindaki tutkunun en büyuk kaniti,birbirine gönderdikleri 30 bin e yakin mektuplardir...
...Hatırlıyor musun sevgilim? İlk gecemiz bir karnaval gecesiydi, 1833 yılının Büyük Perhiz’i arifesiydi. Tiyatrolardan birinde bir balo vardı; aslında gitmek zorundaydık ama kaçırmıştık ikimiz de. (Yazmaya güzel dudaklarından bir öpücük almak için ara veriyor ve sonra devam ediyorum). Hiçbir şey, eminim ölüm bile silemeyecek bu anıyı hafızamdan. Şu anda o gecenin her bir ânı tek tek geçiyor aklımdan ardı ardına, ruhumun gözü önünden geçen yıldızlar gibi. (juliette)

Juliette ,Hugo nun ilk okuyusu ve eleştirmeni olur.Politik sebepler yüzunden Hugo sürgüne gonderilince bile pesinden gider..
Victor Hugo ve Juliette hayatları boyunca “Yıldönümü kitabı” adını verdikleri kırmızı bir defter tutarlar. Bu deftere her yıl kutlu gecenin yani 16 Şubat 1833 tarihindeki ilk aşk gecelerinin yıldönümünü anmak için bir metin yazarlar. O gün Victor Hugo’nun şöyle bir not yazar:

26 Şubat 1802’de dünyaya geldim, 16 Şubat 1833’de senin kollarında mutluluğa erdim.
İlk tarih sadece hayata başlamak, ikinci ise aşka.
Sevmek yaşamaktan daha fazla bir şey…

Hugo Juliette öldükten sonra iki yil daha yaşar..Yasadiği ilişki için :elli yillik aşk,evliliklerin en güzeli der...ve Juliette nin mezar taşina:
....
Sadece soğuk bir kül olduğum zaman
Yorgun gözlerim gün ışığına temelli kapandığı zaman
Söyle kendine anım kalmışsa yüreğinde:
El ne düşünürse düşünsün, bende onun aşkı vardı!...die yazdirir...

(bilgiler arasinda Hugo nun sevdiği,kadinlari sürekli aldatiği hatta metreslerini eve almak icin gizli gećit yaptirdiği söylenir..sanirm Simone de Beuovarie Juliyeteyi ,örnek göstererek ,kadinin yaradiliş olarak sevmek ve fedakarlik ilişkisi altinda aslinda kadinin kendini ötekileştidiğine vurgu yapmasini bu baglamda sevmek- gereğinden fazla,saplanti halinde fedakar olmak ,ötekileştirilmesiyle doğru orantili oldgunun kanisina varmaktadir..
Victor Hugo
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
23 beğeni · 5 yorum beğen ikon
iz'ah'sız (@rabiazeyneparslan)
Okurken kitap incelemesi zannettim sonra isimlerin gerçekliğinden anladım. Bu yazar, şair, ressam tayfası hep mi arızalıdır 😊 tabi bu arıza benim fikrim bir başkası için bunun adı tutku da olabilir. Güzeldi @cnnhni, kitap incelemeler kadar severek okudum🦌
15.05.19 beğen 3 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Canan @cnnhni her şey iyi,her şey güzel de : "Aralarındaki tutkunun en büyük kanıtı,birbirlerine gönderdikleri 30 bine yakın mektup..." ne demek oluyor? Mektupların sayısında yanlışlık mı var acaba? Her gün, biri diğerine yazmış olsa 82 yıl boyunca bir gün Hugo,ertesi günü Juliette yazmış olacak! Madem elli yılı birlikte yaşamışlar bu kadar mektup ne içindir? 🙄😕 Hem Hugo bu kadar mektup yazdıysa SEFİLLER romanını yazacak vakti nasıl ayırmış kendisine? NOTRE-DAME'IN KAMBURU romanını nasıl yazmış? 382 sayfalık DOKSANÜÇ İHTİLÂLİ romanıyla,466 sayfalık DENİZ İŞÇİLERİ başlıklı romanını yazmaya nasıl vakit bulmuş?
17.05.19 beğen 1 cevap
Yeni Öğrendim
Yeni öğrendiğin, hakkında detay verebileceğin konularda bilgi dolu paylaşımlar yapabilirsin. Sen öğrendiysen, herkes öğrensin!
ODA KURALLARI
  • kopyala-yapıştır kesinlikle yasaktır. Kendi cümlelerini kur.
  • Herkes tarafından bilinen klişe bilgiler paylaşmak kuraldışıdır.
  • Sadece link paylaşmak veya sadece fotoğraf paylaşmak kuraldışıdır.
  • Fotoğraf altına 'yeni öğrendim' gibi metinler kuraldışıdır.
  • Küfür, hakaret içeren paylaşımlar kuraldışıdır.