up
ara
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Kampüs İçindeki Yurtlar Hakkında İnceleme
Bu bölümde sizlere kampüs içerisindeki yurtlardan ve özelliklerinden bahsedeceğim. Bu yurtları 3'e ayırabiliriz. Daü yurtları, Yap-işlet-devret yurtları ve KYK yurdu.

Kampüs içerisinde yaklaşık 20 tane yurt bulunmakta.Bu yurtların tamamı için ortak birkaç özellik söyleyeceğim. Daü içerisinde bahsini ettiğim 20 yurdun tamamında öğrencilerin kullanımına açık mutfak vardır. Bunun sebebi ise yurtlar hazır yemek hizmeti sunmaz. Yani sabah kahvaltısı ya da akşam yemeği veren bir yurt bulamazsınız. Daha da ilginç gelecek ama üniversitenin de bir yemekhanesi yoktur. Genel olarak fakültelerin altında kafeteryalar vardır. Bunlara üye olup günlük yemek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ya da yurtların altında bulunan restoran ya da kafeteryalara üye olup yemek yiyebilirsiniz. Tabii ki fiyatlar ve menü değişkenlik gösterir. Sabit değildir. Ya da diğer bir seçenek alışverişinizi yapar yurdunuzun mutfağında kendinize ait miss gibi yemekler yapabilirsiniz.

Şimdi mutfak olayını biraz daha açıyorum. Bazı aşırı pahalı yurtlarda mutfak odalara konulmuştur. Ama genel olarak çoğunda mutfak ortak kullanım alanıdır. 5 Katlı bir yurtsa örneğin her katta birer mutfak bulunur. Bunlar öyle evdeki mutfaklar gibi değil. Epey büyük ve geniş. Ayrıca bu ortak kullanım mutfaklarda 4-5 tane ocak, 3-4 tane fırın ve her odaya ait tabak çanak koymalık kilitli mutfak dolapları da vardır. Yine tüm yurtlarda odalarda buzdolabı kesinlikle vardır. Bazısının küçük bazısının biraz daha büyüktür ama kesinlikle vardır.

Tüm yurtlarda görebileceğiniz belki Türkiye'deki yurtlardan daha farklı başka bir konu ise klimadır. Çünkü Kıbrıs sıcak. Ayrıca kalorifer yok. Klima ile ısınıp klima ile serinlemek zorundasınız. Tüm yurtlarda ve odalarda klima vardır. Lüks oluşundan değil ihtiyaçtandır. Yine tüm yurtların kablosuz internet bağlantısı vardır. Yurtların yüzde 95'inde odalarda televizyon bulunmaktadır. Wc ve banyolar birkaç yurt hariç diğer tüm yurtlarda oda içerisindedir. Ortak kulanım değildir.

Başka özellikler de söyleyeceğim. Yurtlarda güvenlik vardır ama yüzde 98'i yurda giriş çıkış saatinize kesinlikle karışmaz. İşleri bu değildir. Güvenlik dışında tabii yurt müdürü vs de böyle şeylerle ilgilenmez. Yani anlayacağınız yurda giriş ve çıkışlar serbest, isterseniz 1 hafta gelmeyin kimse sizi sormaz. Yine genel olarak tüm yurtlara istediğiniz arkadaşınızı getirebilirsiniz. Tabii ki bazı yurtlar otel gibi çalışıyor. Girişinde belki öğrenci kimliği göstermenizi vs isteyebilir. Ama benim kaldığım yurtlarda arkadaşım gelirken arkadaşımdan hiçbir şey istenmiyordu. İşte kız yurduna erkek, erkek yurduna kız girişi falan filan yasak değil. Girişlerde ve koridorlarda güvenlik kameraları bulunur.

Ayrıca bazı yurt odalarında telefon vardır. Bu telefon dıştan aramalara açıktır. Yani aileniz sizin odanızı direkt arayabilir. Ama siz onları o telefonla arayamazsınız. Bu telefonlar ile kampüs içindeki diğer yurt odalarını arayabilirsiniz. Hatta yurdunuzun güvenliğini de arayabilirsiniz. Üstünde acil durumda aranması gereken numaralar da yazar.

Genel olarak tüm yurtları kapsayan ufak tefek ayrıntılardan bahsettim. Daha fazla da anlatabilirim aslında ama kısa ve öz geçecek olursam. Kuzey Kıbrıs'ta birçok yurt beş yıldızlı otel gibi hizmet vermektedir işin özü budur. Fitness salonu, saunası vs olan yurt var. Gerisini siz düşünün gariii.
4 yorum
Alaattin Barındık (@alaattinbarindik)
Bizim ortanca gız tokat zile halkla ilişkileri gazandı. İki yıllık. Ne yapayın?
24.06.19 beğen cevap
venceremos (@venceremos)
Bunun ödtüde kyk yurtları yapılması ile alaksı var mı? https://youtu.be/UdQVXi1jwOI
19.07.19 beğen cevap
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Kampüs Yaşamı
İncelememin bu bölümünde Doğu Akdeniz Üniversitesinin kampüsünden bahsedeceğim.

Okulun Kampüsü Gazimağusa şehrinin içindedir. Şehir ile yan yana bulunmaktadır. Kampüs 3000 dönümlük bir arazi üzerindedir. Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrılır ama birbirlerinden ayrı kampüsler değildir. Bitişiktir. Aslında tek bir kampüstür. Sadece isim olarak kuzey ve güney diye isimlendirilmiş. İlk başlarda insana karışık gibi gelse de kolayca alışılıyor.

Şimdi şöyle anlatayım. Tüm fakülteler ve bölümler kampüs içerisindedir. Ayrıca kampüs içerisinde yaklaşık 20 tane yurt bulunmaktadır. Tabii ki bunların dışında kampüste; kütüphane, kapalı spor salonu, daü stadyumu, tam donanımlı bir sağlık merkezi, cami, kilise, kırtasiyeler, kafe ve restoranlar, bankamatikler, berber, kuaför, postane, çeşitli marketler, büfeler vs vardır. Bir de kampüs içerisinde daü doğa koleji ve daü doğa ilkokulu da bulunmaktadır.

Tüm bunların dışında kampüsten ayrı olarak ama üniversiteye bağlı belkide üniversitemizi diğer üniversitelerden ayıran en önemli kısmı okulumuzun beach club'ı vardır. Yani Türkçe meali ile deniz tesisleri vardır. Bu tesis kampüse yürüme mesafesindedir. Bu tesiste tabii ki denize giriliyor. Ama bunların dışında sörf, yelken, kano, plaj voleybolu, plaj futbolu vs de yapabilirsiniz. Ayrıca her yıl kumdan heykel festivali yapılmaktadır. Deniz tesisin hemen yanında ise yine üniversitemize ait Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı bulunmaktadır.

Şimdi biraz ayrıntıya girecek olursak. Kampüs içerisinde her yer her yere yakındır. Yani yürüyerek gidebilirsiniz. Ayrıca şehir içine de yakın olduğu için oraya da yürüyebilirsiniz. Ancak ben yürümek istemiyorum derseniz Kampüste ve şehir içinde okulun ücretsiz servislerini kullanabilirsiniz. Okulun bu otobüsleri dışında KKTC'ye ait herhangi bir otobüs kampüs içinde ve şehir içinde bulunmamaktadır. Daha doğrusu Kıbrıs'ta otobüs pek yoktur. Ulaşım öğrenciler için genelde taksi çağırarak ya da okulun otobüslerine binerek gerçekleşir. Tüm bunların dışında kampüs içerisinde bisiklet yolları ve bisiklet park alanları vardır. Okula ait bisikletleri kiralayarak ulaşımınızı bisiklet ile de sağlayabilirsiniz.

Ayrıca sağlık merkezi sadece okul personeli ve öğrencilerine aittir. Yani normal bir hastane gibi herkese hizmet sunmaz. Görünüşte küçük bir binadır. Ama genel olarak tüm sağlık ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ücretsiz tedavi olabilirsiniz.

Kütüphanesi zemin artı üzerine üç kat olan aslında epey büyük bir kütüphanedir. Yaklaşık 150.000 civarında kitaba sahipmiş. Okulun en sevdiğim mekanıydı. Normal zamanlarda 22.30'a kadar açıktır. Sınav dönemleri 24 saat açıktır. Sınav dönemi kütüphane önünde çorba, poğaça vs ücretsiz dağıtılır. Kütüphane girişinde çay, kahve makineleri vs vardır isterseniz makineden alabilirsiniz. Okulun en sık uğranılan mekanlarından biridir zaten.

Kampüs genel olarak bu şekildedir. Okul ve kampüs hakkında bilmeniz gereken daha önemli şeyleri diğer incelemelerimde anlatacağım.
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Ön Bilgi
Öncelikle Neokurdaki ilk üniversite incelemesini yapıyorum. Daha önce okuduğum okul hakkında herhangi bir yerde böyle bir incelemede bulunmadım. Hatta herhangi bir yerde bir görüş bile belirtmedim doğru düzgün. Önce biraz nerede bulunduğundan bahsedeyim. Doğu Akdeniz Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Gazimağusa kentinde bulunuyor. Lefkoşa'da bulunan Ercan Hava limanından Gazimağusa'ya ve kampüse ulaşım arabayla yaklaşık 40 Dk sürüyor.

İlk olarak belirtmem gerekirse DAÜ;1979 yılında kurulmuş, KKTC ye ait tek devlet üniversitesidir. Ama aynı zamanda özel bir üniversitedir.Nasıl oluyor bu? yani yarı özeldir. KKTC vatandaşları için devlet üniversitesi şeklinde hizmet vermektedir. Ama yurt dışından gelenler için özeldir. DAÜ, Kuzey Kıbrıs'ın en eski ve en köklü okuludur. Üniversitenin tüm bölümleri TC YÖK tarafından onaylıdır. Ayrıca üniversitede fakülteler ve bölümler birçok akreditasyona sahiptir. En önemlilerinden biri Mühendislik fakültesinin tüm bölümlerinin ABET'den akreditasyonu vardır.

Üniversitede, 11 Fakülte ve 5 Yüksek Okulda; 100 ön lisans ve lisans, 81 yüksek lisans ve doktora programı bulunmaktadır. Çok farklı ülkelerden 20.000 e aşkın öğrencisi bulunmaktadır. Zaten kampüs içinde kendinizi azınlık olarak hissettiğinizde bunu anlayacaksınız. Yabancı dil öğrenmek açısından da bu konuda en avantajlı üniversitelerden biridir. Çift diploma ve bazı üniversiteler ile ortak diploma programları bulunmaktadır.
1 yorum
Burcu S. (@bs)
İlk üniversite incelemesinin ilk yorumu da benden gelsin o zaman 😄
21.06.19 beğen 3 cevap
Gülcan

Gülcan

@gulcann

En büyük aşklar nefretle başlar paylaşım fotoğrafı
En büyük aşklar nefretle başlar
Aslında Üniversitede çok fazla anım var. Ama aralarından birini seçmek istemedim ve birazda Üniversiteye gidecek olanlara destek olmak istediğim için bunları anlatmaya karar verdim. Şimdi size sadece Üniversite 1. sınıfta okulun ilk haftalarında yaşadığım başıma gelen bazı olayları anlatacağım.

Öncelikle Üniversiteyi Kuzey Kıbrıs'ta okuduğum. Tüm maceram daha uçak Kuzey Kıbrıs'a inişe geçtiği ilk anda başladı. Uçağın camından görünen kara parçasında bir yaşam belirtisi göremememiz bizi epey ürküttü. Hatta babam ile birlikte ineceğimiz yerin Kıbrıs olmadığını ve mola için uçağın başka bir adaya indiğini düşündük. Uçak indikten çok sonra ikna olduk Kıbrıs olduğuna.

Önce kalacağım yurda gittik eşyalarımı bıraktım. Sonra bizi karşılamaya gelen tanıdık vasıtasıyla Gazimağusayı ve okulun kampüsünü gezdik. Her şey o kadar çok yabancıydı ki gözüme, kampüsü pek incelemedim bile. Ertesi gün babam Türkiyeye geri döndü. Ben bir başıma kaldım. Derse gittiğim ilk gün kampüste kayboldum. Yurt ile derse gireceğim bina aslında birbirine o kadar yakındı ki….Neredeyse yanyana… kaybolmam çok saçmaydı. Karşıma çıkan kişilere binayı sorduğumda beni anlamadılar. Çünkü Türk değillerdi. Okulun internet sitesinde bahsi geçen uluslararası eğitim dedikleri şey buydu herhalde dedim. Fakültem 2 dk lık yürüme mesafesinde olduğu halde ilk 3 gün dersin başlamasına 1 saat varken yola çıktım. Çünkü nasıl oluyorduysa her seferinde kayboluyordum. İlk gün Eğitim fakültesini bulmak için gözlerim hep binaların üzerinde "Eğitim Fakültesi" yazısı aradı. Sora sora bağdat bulunur dedikleri gibi "Eğitim Fakültesini" birinin yardımıyla buldum. Binanın önüne geldim. Bu binada bir levha bir tabela yok mu derkeennn... Kafamı binada yazan yazıya doğru yukarı bir kaldırdım. Kocaman bir yazı "Faculty of Education" İşte o an dedim. Gülcan dedim Allah senin belanı vermiş. İngilizcem hala berbat ama en azından fakültelerin isimlerini İngilizce olarak biliyorum. Bu da bir şeydir.

Okuldaki çoğu görevli Kıbrıslıydı. Tabii ki bazı hocalarım da Kıbrıslıydı. İlk 15 gün. Kesinlikle Kıbrıslı hocaların dediklerini anlamadım. Konuştukları şiveye alışmak baya yorucu oldu. Özellikle öğrenci işlerindeki kadınla 4 yıl boyunca zaten anlaşamadık. Neyse.... Öğrenciyiz tabii kırtasiyeye gitmem gerekti. Salamis yolu dedikleri yol. İşlek bir yol. Karşıda kırtasiye var ama ben bir türlü yolun karşısına geçemiyorum. Trafik tersten akıyor ve trafik ışıkları da yok. Yanıma genç benim yaşlarımda bir erkek geldi. Sanırım öğrenciydi. Ne bekliyorsun burada dedi. Yemin ederim utana sıkıla karşıya geçmek istediğimi söyledim. Yola adımını atmazsan arabalar durmaz dedi. Yola yavaşça bir adım attım tüm arabalar durdu. Geçtim. Ertesi gün, öğrendiğim bu yöntem ile karşıya aceleyle geçmek istedim. vııııııııııyyynnnnnnnn dedi bir fren sesi. Az daha eziliyordum. Bir şey daha öğrenmiş oldum. Arabalar dursa bile yola kendimizi hızlıca atmamamız gerekiyormuş.

İlk 15 günde bankamatik kartını bankamatiğe kaptırmam, kitabımı unuttuğum için hocanın derse almaması vb bir çok şey geldi başıma. Her gün annem ile babama telefonda geri dönmek istiyorum diye ağladım. (Bakınız ailemi arama çabam bu da bir çaba sonuçta: https://www.neokur.com/p/286383 ) Üniversiteye adapte olmayı ve ders çalışmayı bir kenara bırakın Kıbrıs'a adapte olmak için bile baya çabaladım. Haaaa 4 yıl sonunda Kuzey Kıbrıs'ı ikinci bir vatanım gibi arkadaşlarımı ve hocalarımı da ikinci bir ailem gibi benimsedim. Bu yüzden de mezuniyet töreninde mezun olmak istemiyorum diye ağladım. Bu da böyle bir saçmalık 😂

Son olarak Üniversiteye yeni gideceklere de şunu söylemek istiyorum belki Üniversitenizi ve bulunduğu şehri hatta bölümünüzü ilk başlarda hiç sevmeyeceksiniz. Lanet olsun diyeceksiniz. Ama unutmayın en büyük aşklar nefretle başlar. Kıps.

@seyyah73 @canae @elnino
Doğu Akdeniz Üniversitesi
okula 10 verdi, inceleme ekledi.
6 yorum
Mad Hatter (@mavigunce)
:))))) @gulcann harikasın...
19.07.19 beğen 1 cevap
ilkan (@ilkann)
Güzel bir macera ve anı olmuş senin için be
Gülcan :)
19.07.19 beğen 1 cevap
ayse gülce (@aysegulce)
Gülcan ne tatlısın sen ya, o kadar doğal anlatmışsın ki, bittiğinde yüzümdeki gülümsemeyle kalakaldım. :)
19.07.19 beğen 1 cevap
Sence kaç puan almalı?
10
1 oy
0
Popüler Üniversiteler